Planowane zmiany w CIT i PIT od stycznia 2021 roku

Systim
Księgowość przez Internet – online
rozwiń więcej
Zmiany w CIT i PIT od 2021 roku
Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w rozliczaniu części podatków m.in. wprowadzenie rozliczania podatku dochodowego od osób prywatnych na wzór estońskiego CIT oraz podniesienie progu do korzystania z CIT, oraz ryczałtowego PIT do 2 mln euro. Nowe przepisy mają być uzupełnieniem zapowiadanej jeszcze w 2019 roku „piątki dla przedsiębiorców”.

Estoński CIT

Najszerzej komentowanym elementem zmian jest wprowadzenie rozliczania podatku dochodowego od osób prywatnych na wzór estońskiego CIT, co oznacza konieczność opłacania podatku dopiero w momencie wypłacenia przez spółkę i jej wspólników dywidendy. W największym stopniu ma to zachęcić przedsiębiorców do reinwestycji zysku i pozostawienie go do dyspozycji spółki w celu dalszego jego rozwoju. Zmiana jest przewidziana jedynie dla spółek akcyjnych oraz z o.o., których udziałowcami są osoby fizyczne, a ich roczne przychody nie przekraczają 50 mln zł (limit ten może jeszcze ulec podwyższeniu).

Autopromocja

Drugim elementem funkcjonującego w Estonii systemu poboru podatku dochodowego od osób prawnych jest możliwość powołania, z osiągniętego zysku, specjalnego funduszu na cele inwestycyjne, który, w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów dotyczących CIT, ma umożliwić szybsze rozliczenie ceny nabycia lub wytworzenia środków trwałych w kosztach podatkowych. przesunięcie w czasie obowiązku podatkowego, jak i szybsze rozliczenie inwestycji w kosztach podatkowych ma w znaczącym stopniu przyczynić się do chęci reinwestycji zysku i pobudzenie inwestycyjne małych i średnich przedsiębiorstw na wzór estoński.

Zmiany w podatkach PIT, CIT i ryczałcie

Zmiany mają dotyczyć nie tylko wprowadzenie rozliczania podatku dochodowego od osób prywatnych na wzór estońskiego CIT, a dodatkowo zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (m.in. podwyższenie limitu przychodów z bieżącego roku podatkowego z 1,2 mln euro do 2 mln euro uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc stawki podatku CIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W ryczałcie od przychodów ewidencjonalnych podatnik nie oblicza podatku od dochodu, a opodatkowuje go na podstawie określonych w ryczałcie stawek (jest ich osiem). Ponieważ istnieją liczne ograniczenia podatników uprawnionych do korzystania z ryczałtu, ustawodawca planuje możliwość rozszerzenia liczba podatników, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej.

Załącznik do Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierający podatników wyłączonych z możliwości korzystania z ryczałtu od przychodów ewidnecjonalnych oraz karty podatkowej ma zostać z ustawy usunięty, a jedynymi podmiotami ograniczonymi z możliwości korzystania z ryczałtu mają być te, wobec których jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa (np. apteki czy kantory). Dodatkowo, zwiększony zostanie limit przychodów, jakie podmiot wykazał w roku poprzednim, aby móc korzystać z rozliczenia ryczałtem czy kartą podatkową – z 250 tysięcy euro do 2 mln euro. Najchętniej korzystającymi z tych rozwiązań mają być tak zwane wolne zawody, których stawki opodatkowania dzięki stosowania ryczałtu od przychodów ewidnecjonalnych mają być niższe niż do tej pory.

Sprawozdania ze strategii podatkowej, ulga abolicyjna

Projekt nakłada dodatkowo obowiązek sporządzenia i podania do publicznej wiadomości sprawozdania z realizacji strategii podatkowej na przedsiębiorstwa, których przychody przekraczają 50 mln euro w ujęciu rocznym oraz na podatkowe grupy kapitałowe.

W ustawie ma być również zawarte ograniczenie korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej. Rozwiązanie to jako jedyne nie jest nastawione na ułatwienia rozliczeń podatników, a na uszczelnienie systemu fiskalnego państwa. Ulga abolicyjna dotyczy polskich podmiotów osiągających część przychodów za granicą. Dochody uzyskiwane w wielu krajach są często całkowicie zwolnione z opodatkowania w Polsce, przez co sporadycznie dochodzi do sytuacji, w której podatnik nie płaci podatków ani w krajach, w których osiąga dochód, ani w Polsce.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...