Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Dorota Gaweł
rozwiń więcej
Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości
Spółka z o.o. zawarła umowę przedwstępną dotyczą sprzedaży nieruchomości. Z treści kontraktu wynika, że w dniu zawarcia umowy kupujący przekaże sprzedającemu określoną kwotę tytułem zadatku, dokumentowaną fakturą VAT-zaliczka. Natomiast pozostała część ceny będzie płatna w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak prawidłowo określić datę powstania przychodu w CIT w takiej sytuacji?

W celu wskazania daty, w jakiej zbycie nieruchomości powinno dla spółki skutkować rozpoznaniem przychodu należy odwołać się to treści art. 12 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).

Autopromocja

Zgodnie z art. 12 ust. 3 tego aktu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania wskazanego przychodu, zasadniczo uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności (art. 12 ust. 3a ustawy o CIT).

Polecamy: serwis VAT

Z powyższego zatem przepisu wynika tzw. „zasada pierwszeństwa”, zgodnie z którą przychód powstaje z chwilą wystąpienia, któregokolwiek ze zdarzeń wymienionych w tym przepisie jako pierwsze.

Jednocześnie należy mieć na uwadze wyłączenie zawarte w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, na podstawie którego do przychodów nie zalicza pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z transakcją sprzedaży nieruchomości, którą musimy utożsamiać z dostawą towarów na gruncie powyższego przepisu. Stąd też otrzymanie zaliczki nie będzie stanowić dla podatnika przychodu. Za powyższym wnioskiem, przemawia również fakt, że takie przysporzenia nie stanowią w chwili ich otrzymania kwoty – przychodu należnego, którym staną się w chwili przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Do tego jednak momentu są  przysporzeniem tymczasowym i mogącym podlegać zwrotowi, podczas gdy fundamentalną cechą przychodu jako przedmiotu opodatkowania jest jego definitywny i bezzwrotny charakter.

Z powyższych względów należy uznać, że w przypadku zaliczki na poczet  ceny sprzedaży spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu w dacie ich otrzymania (co potwierdza np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 5 maja 2010 r., sygn. IPPB5/423-148/10-2/AM).

Polecamy: Jak założyć firmę

Należy zatem ustalić, jakie inne zdarzenia z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT  będą determinować moment rozpoznania przychodu. Tymi zdarzeniami nie będzie fakt wystawienia faktur zaliczkowych, skoro w przypadku zaliczki nie można mówić o powstaniu przychodu.  Zasadniczo więc przychód powinien powstawać w chwili, w której jako pierwsze nastąpi którekolwiek ze zdarzeń w postaci wydania  rzeczy, zbycia prawa majątkowego czy uregulowania należności. 

W orzecznictwie organów podatkowych dla celów rozpoznania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości podkreśla się  znaczenie cywilnoprawnego momentu przeniesienia jej własności, niezależnie od faktu, że wcześniej doszło do fizycznego wydania rzeczy. Wskazuje się, że owo wydanie należy utożsamiać z przeniesieniem prawa własności, co też oznacza, że dopiero w chwili podpisania ostatecznej umowy w formie aktu notarialnego można mówić o powstaniu przychodu z tytułu sprzedaży (tak też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. IPPB5/423-322/09-4/JC , Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 10 maja 2010 r., sygn. ITPB3/423-165b/10/PSTJ).

Zgadzając się z powyższym poglądem, należy więc przyjąć, że przychód z tytułu transakcji sprzedaży powstanie w chwili przeniesienia prawa własności nieruchomości, co nastąpi w chwili podpisania umowy przyrzeczonej. Otrzymanie przez spółkę zaliczki nie będzie stanowić przychodu w chwili jej otrzymania.

Dorota Gaweł - konsultant podatkowy ECDDP

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...