Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
SaaS, PaaS oraz IaaS podatek
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad świadczeniem usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej? W skrócie polega to na dostarczaniu np. mocy obliczeniowej, ale również oprogramowania czy systemów w modelu usługowym. Problem jaki może pojawić się na Twojej drodze to wybór sposobu świadczenia tych usług oraz skutków podatkowych z nimi związanych.

SaaS, PaaS oraz IaaS – podstawowe różnice

Każde z prezentowanych rozwiązań tak naprawdę cechuje się własnym sposobem dystrybucji, modelem płatności oraz unikalnym rodzajem zasobów oraz zastosowań.

Autopromocja

Wyróżniamy model SaaS, czyli Software as a Service, w którym oprogramowanie działa w infrastrukturze dostawcy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik opłaca licencję, a kwestia hostingu oraz utrzymania sprzętu leży po stronie dostawcy.

Dostępnością do środowiska chmurowego, w którym użytkownicy mogą m.in. projektować aplikacje, korzystając również z gotowych narzędzi do ich tworzenia, czy testowania cechuje się model PaaS (Platform as a Service).

Natomiast w modelu IaaS (Infrastructure as a Service) użytkownik ma możliwość przechowywania oraz odzyskiwania danych, czy pracy nad rozbudowaniem stron internetowych, aplikacji lub oprogramowania.

Bez wątpienia outsourcing usług w wyżej przedstawionych modelach ułatwi pracę, ale także jest znacznie tańszy i efektywniejszy niż tworzenie w lokalnej infrastrukturze.

Konsekwencje podatkowe zastosowania poszczególnych modeli usług w chmurach obliczeniowych

Na gruncie doktryny prawno-podatkowej nie doszło do jednolitej kwalifikacji umów na korzystanie z oprogramowania w modelach SaaS, PaaS oraz IaaS.

W zakresie modelu SaaS wskazuje się, że podstawowe rozróżnienie, które warunkuje dane skutki podatkowe, zawiera się we wskazaniu, czy dochody osiągnięte z tytułu udostępniania oprogramowania w modelu SaaS stanowią dochody z opłat licencyjnych, czy jednak są dochodami z oprogramowania uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

W przypadku, gdy umowa na udostępnienie oprogramowania w modelu SaaS przewiduje udzielenie licencji niewyłącznej, otrzymane z tego tytułu przez dostawcę dochody można zakwalifikować jako dochody uzyskane z opłat licencyjnych. Zatem, jeśli oprogramowanie to stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, można zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku dochodowego. Może zdarzyć się również sytuacja, gdy umowa nie przewiduje udzielenia użytkownikowi licencji, co wzbudzi wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki. Kwestię tę rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 21 września 2020 r., o sygnaturze 0112-KDIL2-2.4011.536.2020.2.KP, wskazując, iż dochody uzyskane ze świadczenia usług SaaS mogą zostać zakwalifikowane przez podatników jako dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi. 

Przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS -  stawka podatku

Warto również wspomnieć, że przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS mogą zostać opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu.

Sprawa jednak nieco komplikuje się na gruncie modelu IaaS oraz PaaS, które nie są tak popularne w zakresie skorzystania z ulgi IP Box tak jak wcześniej opisywany model SaaS. W ich zakresie brak jest interpretacji jednoznacznie wskazujących na możliwość zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego, a więc jeśli masz zamiar skorzystać z ulgi IP Box w zakresie dochodów uzyskiwanych ze świadczenia usług ww. modelach – wystąp najpierw o indywidualną interpretację podatkową, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami w przyszłości!

Mimo  tego, że tworząc na bazie modelu IaaS korzystasz z zasobów danej architektury, skorzystanie z ulgi IP Box nie jest tak oczywiste, jak w przypadku Architektów IT, w zakresie których wydano szereg pozytywnych interpretacji indywidualnych, umożliwiających im korzystanie z preferencyjnej stawki (por. 0114-KDIP2-2.4011.462.2021.2.AG, 0114-KDIP2-2.4011.256.2022.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.382.2021.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.151.2022.2.RK, 0114-KDIP2-2.4011.1.2022.2.ASK). Warto również wskazać na istnienie pozytywnych interpretacji potwierdzających wyżej prezentowane stanowisko, chociażby interpretację z dnia 19 listopada 2019 roku o sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG, z której wynika, że nie ma znaczenia, czy prace twórcze polegają wyłącznie na opracowaniu kodu i przenoszeniu do niego prawa autorskich, czy też na innych pracach twórczych w ramach przenoszenia praw do utworu.

Należy również wskazać na ryzyko, które może wystąpić w sytuacji, gdy Twoja spółka, która uzyskuje  ponad 50% przychodów ze świadczenia usług w modelu SaaS będzie na CIT estońskim. Przychody te najprawdopodobniej zostaną potraktowane jako przychody z praw autorskich, co uniemożliwi Ci korzystanie z tego modelu opodatkowania! Przed wyborem CIT-u estońskiego koniecznie wystąp o indywidualną interpretację podatkową!

Oliwia Gogol, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...