Specjalne Strefy Ekonomiczne a zwolnienie z podatku

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
Specjalne Strefy Ekonomiczne podatki / Materiały prasowe Volkswagen
Jednym z istotnych zwolnień dotyczących przychodów z działalności gospodarczej jest zwolnienie dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, która prowadzona jest na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Czym jest specjalna strefa ekonomiczna (SSE)

Strefa ta pod względem prawnym stanowi administracyjnie wyodrębnioną część terytorium państwa. W jej obrębie, z uwagi na jej szczególne przeznaczenie, obowiązuje specjalny system norm prawnych. Strefa może być ustanowiona w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego części terytorium kraju, m.in. przez rozwój nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz ich wykorzystanie w  gospodarce narodowej, rozwój eksportu czy tworzenie nowych miejsc pracy.

Autopromocja

Każda ze stref jest zarządzana i administrowana przez określony podmiot, zwany zarządcą strefy. Podmiotem tym mogą być wyłącznie spółki akcyjne oraz z ograniczoną odpowiedzialnością, w których jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa.

SSE: warunki zwolnienia z podatku dochodowego

Podstawą skorzystania ze zwolnienia jest posiadanie przez przedsiębiorcę zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy uprawniającego do korzystania z pomocy publicznej. Organem właściwym do jego wydania jest Minister Rozwoju i Technologii. Wymogi, które powinno spełniać zezwolenie, określa art. 16 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Wśród nich wskazuje się w nim m.in. na obowiązek:

  • zatrudnienia przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy przez określony czas określonej liczby pracowników;
  • dokonania przez przedsiębiorcę na terenie strefy inwestycji o wartości przewyższającej określoną kwotę;
  • wskazania terminu zakończenia inwestycji.

Zwolnienie przysługuje m.in. w zakresie podatku dochodowego, zarówno wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku tych ostatnich – odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej, zwolnienie może przysługiwać także w podatku od nieruchomości, obejmuje wówczas grunty, budynki i budowle, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych.

Podatnik z działalnością w SSE i poza nią

Co warte podkreślenia, jeżeli podatnik prowadzi także działalność gospodarczą poza specjalną strefą ekonomiczną, działalność prowadzona na terenie strefy wydziela się organizacyjnie. W takim przypadku wielkość zwolnienia określa się w oparciu o przychody i koszty uzyskania przychodów podmiotu prowadzącego działalność określoną w zezwoleniu.

Istnieje możliwość cofnięcia przedmiotowego zezwolenia. Wówczas przedsiębiorca traci do niego prawo i jest obowiązany do zapłaty podatku należnego od dochodu wynikającego z cofniętego zezwolenia.

SSE odchodzą do przeszłości, ostatni moment na korzyści podatkowe

Co ważne prowadzenie działalność gospodarczej w omawianej strefie wyklucza ze skorzystania z tzw. estońskiego CIT-u.

Zezwolenia strefowe są ważne tak długo, jak długo będą działać specjalne strefy ekonomiczne. Obecnie ich funkcjonowanie zostało przedłużone do 31 grudnia 2026 r. Należy zatem rozważyć wdrożenie wskazanego zwolnienia niezwłocznie.

Adrian Walczak. Kancelaria Mentzen

Księgowość
Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Wyższe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

pokaż więcej
Proszę czekać...