REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna: 13 nowych inwestycji w pierwszym kwartale

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rekordowe inwestycje
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rekordowe inwestycje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzynaście nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości blisko 340 mln zł pozyskała w I kwartale br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie 85 nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 2 tys. istniejących

Katowicka SSE – perspektywy inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw

Katowicka SSE w czwartek zainaugurowała też serwis i kampanię informacyjną dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiciele strefy wskazują bowiem, że sektor MŚP jest w niej coraz istotniejszy: w latach 2015-21 na 364 pozytywnych decyzji o przyjęciu inwestorów do strefy (i tym samym zwolnieniu z podatków PIT i CIT) 194 dotyczyło mikro, małych i średnich firm.

Autopromocja

Rekordowy pod tym względem był ub. rok, w którym po raz pierwszy ponad połowa decyzji (52 na 102) dotyczyła MŚP. Rosnący trend potwierdza też według KSSE I kw. br., w którym z sektora wywodzi się dotąd ponad 60 proc. inwestorów.

Katowicka SSE – kilkukrotny wzrost inwestycji w ciągu kilku lat

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w katowickiej strefie wzrosły deklarowane przez MŚP nakłady na inwestycje. O ile w 2015 r. wyniosły one 177 mln zł, to w 2021 r. 711 mln zł. Wyraźny wzrost Katowickiej SSE zanotowała w 2018 r. (529 mln zł wobec 340 mln w 2017 r.), gdy powstała Polska Strefa Inwestycji, która zniosła terytorialność inwestycji. Zwolnienie z podatku można uzyskać w całej Polsce.

„Ten fakt, nasze działania proinwestorskie, a także znowelizowanie w 2021 r. przepisów o wysokości wsparcia sprawiły, że z roku na rok wydajemy coraz większą liczbę decyzji o wsparciu dla mikro, małych i średnich firm. Wyniki z ostatniego kwartału pozwalają nam przewidywać, że będzie to kolejny rekordowy rok pod tym względem” – powiedział prezes KSSE Janusz Michałek.

Dodał, że z kontaktów z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorcami wynika, że wielu z nich postrzega KSSE oraz inne strefy jako miejsca przede wszystkim dla dużych inwestorów. „Zarówno nasze analizy, jak i obecne, znowelizowane przepisy potwierdzają, że to mit i ten właśnie mit chcemy obalić poprzez kampanię, którą rozpoczynamy” – zasygnalizował Janusz Michałek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachęta dla kolejnych inwestycji

Aby to zmienić, KSSE przygotowała serwis informacyjny dla przedsiębiorstw, dostępny na stronie www.ksse.com.pl/DlaMSP. Potencjalni inwestorzy znajdą w nim m.in.: kalkulator, dzięki któremu będą mogli sprawdzić, czy kwalifikują się do wsparcia w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, poradnik dla inwestora MŚP, przykłady firm, które z sukcesem zainwestowały w KSSE oraz dane liczbowe dotyczące inwestycji mikro, małych i średnich firm w KSSE w ostatnich latach.

Serwis został pomyślany jako część kampanii marketingowej online, której celem ma być zachęcenie przedsiębiorców do inwestycji w strefie.

Rekordowy rok Katowickiej SSE – ponad 5 mld zł nowych inwestycji w 2021 r.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje tereny w woj. śląskim i sześciu powiatach woj. opolskiego. Działa tam ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 42 mld zł i stworzyły ok. 90 tys. miejsc pracy. KSSE wydała 590 zezwoleń na prowadzenie działalności oraz sto kilkadziesiąt decyzji o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji. 2021 r. był dla KSSE rekordowy pod względem liczby nowych projektów i wartości pozyskanych inwestycji. Strefa wydała 102 decyzje o wsparciu inwestycji o łącznej wartości ok. 5,35 mld zł, wobec 57 projektów za ok. 5 mld zł rok wcześniej. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-04-15 11:34:36
    Kompleksowa pomoc w rejestracji spółki- szybko, tanio i bezpiecznie! Zapraszamy! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

REKLAMA