REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna: 13 nowych inwestycji w pierwszym kwartale

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rekordowe inwestycje
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Rekordowe inwestycje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trzynaście nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości blisko 340 mln zł pozyskała w I kwartale br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Inwestorzy zadeklarowali stworzenie 85 nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 2 tys. istniejących

Katowicka SSE – perspektywy inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw

Katowicka SSE w czwartek zainaugurowała też serwis i kampanię informacyjną dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiciele strefy wskazują bowiem, że sektor MŚP jest w niej coraz istotniejszy: w latach 2015-21 na 364 pozytywnych decyzji o przyjęciu inwestorów do strefy (i tym samym zwolnieniu z podatków PIT i CIT) 194 dotyczyło mikro, małych i średnich firm.

REKLAMA

Autopromocja

Rekordowy pod tym względem był ub. rok, w którym po raz pierwszy ponad połowa decyzji (52 na 102) dotyczyła MŚP. Rosnący trend potwierdza też według KSSE I kw. br., w którym z sektora wywodzi się dotąd ponad 60 proc. inwestorów.

Katowicka SSE – kilkukrotny wzrost inwestycji w ciągu kilku lat

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w katowickiej strefie wzrosły deklarowane przez MŚP nakłady na inwestycje. O ile w 2015 r. wyniosły one 177 mln zł, to w 2021 r. 711 mln zł. Wyraźny wzrost Katowickiej SSE zanotowała w 2018 r. (529 mln zł wobec 340 mln w 2017 r.), gdy powstała Polska Strefa Inwestycji, która zniosła terytorialność inwestycji. Zwolnienie z podatku można uzyskać w całej Polsce.

„Ten fakt, nasze działania proinwestorskie, a także znowelizowanie w 2021 r. przepisów o wysokości wsparcia sprawiły, że z roku na rok wydajemy coraz większą liczbę decyzji o wsparciu dla mikro, małych i średnich firm. Wyniki z ostatniego kwartału pozwalają nam przewidywać, że będzie to kolejny rekordowy rok pod tym względem” – powiedział prezes KSSE Janusz Michałek.

Dodał, że z kontaktów z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorcami wynika, że wielu z nich postrzega KSSE oraz inne strefy jako miejsca przede wszystkim dla dużych inwestorów. „Zarówno nasze analizy, jak i obecne, znowelizowane przepisy potwierdzają, że to mit i ten właśnie mit chcemy obalić poprzez kampanię, którą rozpoczynamy” – zasygnalizował Janusz Michałek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachęta dla kolejnych inwestycji

Aby to zmienić, KSSE przygotowała serwis informacyjny dla przedsiębiorstw, dostępny na stronie www.ksse.com.pl/DlaMSP. Potencjalni inwestorzy znajdą w nim m.in.: kalkulator, dzięki któremu będą mogli sprawdzić, czy kwalifikują się do wsparcia w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, poradnik dla inwestora MŚP, przykłady firm, które z sukcesem zainwestowały w KSSE oraz dane liczbowe dotyczące inwestycji mikro, małych i średnich firm w KSSE w ostatnich latach.

Serwis został pomyślany jako część kampanii marketingowej online, której celem ma być zachęcenie przedsiębiorców do inwestycji w strefie.

Rekordowy rok Katowickiej SSE – ponad 5 mld zł nowych inwestycji w 2021 r.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje tereny w woj. śląskim i sześciu powiatach woj. opolskiego. Działa tam ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ok. 42 mld zł i stworzyły ok. 90 tys. miejsc pracy. KSSE wydała 590 zezwoleń na prowadzenie działalności oraz sto kilkadziesiąt decyzji o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji. 2021 r. był dla KSSE rekordowy pod względem liczby nowych projektów i wartości pozyskanych inwestycji. Strefa wydała 102 decyzje o wsparciu inwestycji o łącznej wartości ok. 5,35 mld zł, wobec 57 projektów za ok. 5 mld zł rok wcześniej. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA