Zwolnienie z CIT dochodów z nowej inwestycji. O zwolnieniu decyduje kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Zwolnienie z CIT dochodów z nowej inwestycji. O zwolnieniu decyduje kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu / Shutterstock
Podmiot będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia od całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży produkowanych towarów wraz z półproduktami oraz elementami dodatkowymi, które są przez niego nabywane od podmiotów zewnętrznych przy uzyskanej decyzji o wsparciu dla nowej inwestycji. Takie stanowisko zostało ostatecznie potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB1-3.4010.662.2021.8.PC.

Zwolnienie z podatku dochodów z nowej inwestycji

Wnioskodawca uzyskał decyzję o wsparciu dla nowej inwestycji, na podstawie której będzie  mógł korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są:
34a) dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 4–6d, z działalności gospodarczej osiągnięte z realizacji nowej inwestycji określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752 oraz z 2021 r. poz. 2105), i uzyskane na terenie określonym w tej decyzji o wsparciu, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami;

Autopromocja

Czy dochód ze sprzedaży elementów zakupionych od podmiotów trzecich jest zwolniony z podatku?

Prowadzona jest produkcja określonych towarów z nabywanych surowców oraz półproduktów jak silniki. W ramach przedmiotowych towarów pojawiają się również elementy dodatkowe jak piloty zdalnego sterowania, które są również nabywane od podmiotów zewnętrznych. W związku z powyższym wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą możliwości zastosowania zwolnienia w stosunku do tych półproduktów oraz elementów dodatkowych.

Pierwotnie organ podatkowy wskazał, że stanowisko wnioskodawcy w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia jest nieprawidłowe. Organ wskazał, że elementy dodatkowe takie jak piloty zdalnego sterowania nie są elementami niezbędnymi w procesie produkcyjnym, a są to wyroby gotowe, w związku z czym dochód spółki odpowiadający wartości elementów nabywanych od podmiotów trzecich, powinien być wyłączony z dochodu podlegającemu zwolnieniu.

WSA w Opolu: dla zwolnienia podatkowego decydujący jest kod PKWiU towarów wskazany w decyzji o wsparciu

W związku ze stanowiskiem organu, wnioskodawca zdecydował się na wniesienie skargi na wydaną przez organ podatkowy interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Sąd uwzględnił skargę wnioskodawcy i uchylił zaskarżoną decyzję wyrokiem z dnia 15 czerwca 2022 r. o sygn. I SA/Op 127/22. Sąd jednoznacznie wskazał, że zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do dochodów uzyskanych ze sprzedaży towarów i usług nie nabywanych od podmiotów trzecich. W obecnych realiach gospodarczych korzystanie z towarów i usług podmiotów trzecich jest często niezbędne w procesie produkcyjnym. Dochód uzyskiwany w związku ze sprzedawaniem towarów określonych przez właściwy kod PKWiU w decyzji o wsparciu wraz z doposażonymi elementami dodatkowymi niezbędnymi do ich prawidłowego funkcjonowania, będzie w całości zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na skutek wydanego wyroku zmieniono wcześniejsza interpretację indywidualną i wskazano, że pilot zdalnego sterowania stanowi funkcjonalną i użytkową część sprzedawanego towaru, a więc w związku z tym dochód uzyskiwany ze sprzedaży takiego towaru będzie zwolniony z opodatkowania w całości, niezależnie od tego, że pilot ten jest nabywany przez podatnika od podmiotu zewnętrznego oraz faktu, że wynagrodzenie przypadające na ten element będzie wskazane w odrębnej pozycji na fakturze.

Mateusz Chrzanowski, młodszy konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...