Mąż może sam podarować rzecz należącą do niego i żony

Jeżeli mąż podaruje komuś rzecz należącą do małżeńskiego majątku, jego żona nie jest darczyńcą, nawet gdy zgodziła się na tę darowiznę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Ma to znaczenie dla podatku, który ma zapłacić obdarowany.

Sąd rozpatrywał sprawę, w której brat podarował bratu udziały w spółce z o.o. Obaj w tym celu poszli do notariusza i spisali umowę darowizny. Żona darczyńcy nie podpisała umowy darowizny, ale na piśmie, również przed notariuszem, zgodziła się, by mąż podarował swojemu bratu udziały należące do małżeńskiego majątku.

Autopromocja

Obdarowany nie zapłacił podatku od spadków i darowizn, bo darowizna od brata jest z niego zwolniona. Nieoczekiwanie jednak urząd skarbowy zażądał od obdarowanego podatku od darowizny otrzymanej od bratowej. Argumentował, że ponieważ udziały należały do majątku małżeńskiego, więc obdarowany dostał je w połowie od brata, a w połowie od bratowej. Od połowy otrzymanej od brata nie musiał płacić podatku, bo w tym wypadku rzeczywiście w grę wchodzi zwolnienie, ale od połowy otrzymanej od bratowej powinien był podzielić się z fiskusem.

Sąd, do którego sprawa trafiła, musiał więc rozstrzygnąć, kto był stroną umowy darowizny udziałów w spółce. I doszedł do wniosku, że rację ma podatnik. O takim werdykcie przesądziło - zdaniem sądu - to, że tylko mąż złożył oświadczenie o darowiźnie.

"Skoro czynność prawna została dokonana przez jednego z małżonków w imieniu własnym - tylko ten małżonek pozostaje w stosunku prawnym z nabywcą udziałów, bowiem to tylko on złożył oświadczenie o darowiźnie i tylko on był udziałowcem spółki z o.o. wpisanym do księgi udziałów" - orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z 7 września 2011 r. (sygn. I SA/Wr 935/11).

Zanim sąd ogłosił werdykt, wyjaśnił, na czym polega majątkowa wspólność małżeńska, ponieważ nie ulegało wątpliwości, że udziały w spółce zostały nabyte za pieniądze pochodzące właśnie z majątku wspólnego małżonków. Z tym pojęciem często mają problem nie tylko podatnicy, ale i organy podatkowe.

WSA przypomniał, że wspólność majątkową reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy. Powstaje ona z chwilą zawarcia małżeństwa i obejmuje przedmioty nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich, np. za pieniądze z pracy, z prowadzenia firmy. Specyficzne jest to, że jest to współwłasność łączna i bezudziałowa. Nie można więc powiedzieć, że połowa majątku należy do męża, a połowa do żony. Każde z nich ma równe prawo do całego majątku.

Nie oznacza to jednak - jak zauważył WSA - że jeżeli małżonek zgodził się na czynność prawną (w tym wypadku na darowiznę) dokonaną przez swego współmałżonka, to tym samym staje się stroną takiej czynności. WSA zwrócił uwagę, że wielokrotnie potwierdził to Sąd Najwyższy, m.in. w uchwale z 24 września 1970 r. (sygn. III CZP 55/70) i w uchwale pełnego składu Izby Cywilnej z 28 marca 1979 r. (sygn. III CZP 15/79).

W tej sprawie ważny był jeszcze jeden argument - tylko mąż był udziałowcem w spółce, której udziały podarował. Wrocławski WSA zakwestionował pogląd, że jeżeli udziały lub akcje w spółce zostały kupione za pieniądze z majątku wspólnego, to oboje małżonkowie stają się udziałowcami (w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością) lub akcjonariuszami (w spółce akcyjnej). Przypomniał, że Sąd Najwyższy kilkakrotnie już odrzucił koncepcję, "w myśl której pokrycie udziału (podobnie akcji) z majątku wspólnego miałoby przesądzać o uczestnictwie w spółce w charakterze wspólników (akcjonariuszy) obojga małżonków" (orzeczenia SN z 3 grudnia 2009 r., sygn. II CSK 273/09, z 21 stycznia 2009 r., sygn. akt II CSK 446/08 oraz z 20 maja 1999 r., sygn.. akt I CKN 1146/97).

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...