Niższe podatki lokalne w 2016 r.

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe
Biuro księgowe
rozwiń więcej
Niższe podatki lokalne w 2016 r. / Fot. Fotolia / Fotolia
W związku z deflacją w 2016 roku stawki podatków i opłat lokalnych ulegną obniżeniu. Nie będą to zmiany mocno odczuwalne, gdyż spadek sięgać będzie ok. 1,2%, jednak dla Polaków przyzwyczajonych raczej do wzrostu podatków, może to być miła odmiana. Skąd te zmiany?

Autopromocja

Z czego wynikają obniżki?

Stawki podatków i opłat lokalnych są uzależnione od cen towarów i usług konsumpcyjnych. W związku z tym, że w pierwszym półroczu 2015 roku, wspomniane ceny stanowiły 98,8% cen z ubiegłego roku, podatki będą adekwatnie niższe (o 1,2%). Oznacza to, że w 2016 roku przedsiębiorstwa zapłacą mniej za użytkowane nieruchomości – górna stawka podatku od budynków obniży się z 23,13 do 22,86 złotych za metr kwadratowy. Jeśli zaś chodzi o podatek od gruntów, z którymi wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej – wynosić on będzie 89 groszy, a nie jak dotychczas 90 groszy za metr kwadratowy.

Górne stawki podatku od nieruchomości w 2016 r.

Obniżą się również stawki podatku od środków transportu (w przypadku samochodu do 5,5 tony obniżka sięgać będzie ok. 10 złotych). Na niższe opłaty liczyć mogą  targowi sprzedawcy (opłata targowa spadnie z 767,68 zł do 758,47 zł) oraz turyści – zmniejszą się opłaty klimatyczne i uzdrowiskowe. Deflacja nie wpłynie na zmianę podatków od nieruchomości prywatnych.

Czy inne podatki również będą niższe?

Na razie nie ma pewnych informacji odnośnie obniżek pozostałych stawek podatkowych. Rząd jest na etapie prac nad pakietem obniżek podatkowych, których efekty poznamy najprawdopodobniej we wrześniu. W planach jest wprowadzenie zerowego PIT-u dla młodych osób, które zwolnione byłyby z podatku dochodowego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Będziemy mieć również zapewne do czynienia z podwyżką kwoty wolnej od podatku, a także kosztów uzyskania przychodów, co umożliwi pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę płacić niższe podatki. Możliwe są również zmiany w CIT (z 19 do 15%) oraz w stawkach VAT. Na wszelkie szczegóły czekać musimy jednak do września.

Edyta Grubek

www.eguk.com.p

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...