Spieniężenie akcji przez obdarowanego - optymalizacja podatkowa jednak możliwa?

Krzysztof Niepytalski
rozwiń więcej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wydał wyrok dotyczący opodatkowania przychodu ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze darowizny (sygn. akt I SA/Rz 107/11, wyrok z dniu 12 kwietnia 2011 r. ).


Darowizna jest często wykorzystywanym sposobem przenoszenia majątku np. w gronie najbliższej rodziny, celem uposażenia określonych osób. Ten sposób przenoszenia majątku może dotyczyć także akcji. W praktyce, osoba obdarowana akcjami, z różnych przyczyn może następnie być zainteresowana ich sprzedażą. Znajomość Wyroku może okazać się zatem istotna dla wszystkich osób, które planują sprzedaż akcji otrzymanych w drodze darowizny i zastanawiają się nad skutkami podatkowymi takiej sprzedaży.

Autopromocja

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym: podatnik (osoba fizyczna) zamierzał otrzymać w drodze darowizny akcje od osoby należącej do jednej z grup objętych zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn. Następnie, akcje miały zostać sprzedane przez podatnika. W związku z powyższym stanem faktycznym, podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. We wniosku podatnik zadał następujące pytanie: czy wartość darowanych akcji - objęta zwolnieniem podmiotowym przewidzianym w ustawie o podatku od spadków i darowizn, będzie mogła zostać odjęta od wartości późniejszej sprzedaży tychże akcji, pomniejszając tym samym przychód z takiej sprzedaży?

Zdaniem podatnika odpowiedź na ww. pytanie była twierdząca. Podatnik twierdził, że wartość darowanych akcji powinna pomniejszyć przychód z ich późniejszej sprzedaży.

Minister Finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Wskazał przy tym, że w przypadku sprzedaży akcji otrzymanych w drodze darowizny, uzyskany przychód może zostać obniżony wyłącznie o kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Ze stanowiskiem Ministra Finansów nie zgodził się podatnik i po bezskutecznym wezwaniu Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa, złożył skargę do sądu administracyjnego, wnosząc o uchylenie interpretacji indywidualnej wydanej przez Ministra Finansów.

WSA uznał skargę podatnika za nieuzasadnioną. W ocenie WSA, Minister Finansów prawidłowo uznał, że w opisanym przez podatnika stanie faktycznym mają miejsce dwa odrębne, niezależne zdarzenia, podlegające opodatkowaniu dwoma różnymi podatkami. Tymi zdarzeniami są: nabycie akcji w drodze darowizny oraz uzyskanie przychodu ze sprzedaży akcji. WSA zauważył, że pierwsze spośród tych dwóch przysporzeń po stronie podatnika, tj. nabycie akcji w drodze darowizny, nie podlega w ogóle opodatkowaniu, ponieważ nie jest objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a od podatku od spadków i darowizn jest zwolnione (z uwagi na zastosowanie zwolnienia dotyczącego darowizn w kręgu najbliższej rodziny).

Zdaniem WSA drugie zidentyfikowane w stanie faktycznym zdarzenie, to znaczy uzyskanie przychodu ze sprzedaży akcji nabytych uprzednio w drodze darowizny, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z kapitałów pieniężnych, a konkretnie jako przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. W Wyroku WSA stwierdził, że opodatkowanie przychodu ze sprzedaży akcji jest niezależne od tego, w jaki sposób podatnik  nabył te akcje. WSA wskazał co prawda, że podatnik może odliczyć od przychodu ze zbycia akcji, jako koszt uzyskania przychodu, wydatki, które poczynił na ich uprzednie nabycie. Skoro jednak w stanie faktyczny opisanym przez podatnika nabycie nastąpiło w drodze darowizny czyli nieodpłatnie, WSA zauważył, że podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodu (dochód ze sprzedaży akcji jest więc równy przychodowi). W praktyce oznacza to, że podatnik musi zapłacić podatek dochodowy od całości ceny sprzedanych akcji, które wcześniej otrzymał w drodze darowizny.

Dodatkowo, WSA zwrócił uwagę, że dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze darowizny jest wolny od podatku tylko w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Reguła ta może zatem mieć istotne, praktyczne znaczenie jedynie wówczas, gdy darowizna sprzedawanych następnie akcji w ogóle podlegała podatkowi od spadków i darowizn. Jednakże w stanie faktycznym podanym przez podatnika, rozpatrywanym przez WSA, nabycie akcji w drodze darowizny było zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Dlatego też uzyskany przez podatnika dochód ze sprzedaży akcji nie był nawet w części wolny od podatku.

Analiza Wyroku prowadzi jednak do wniosku, że przepisy przewidują także istotną możliwość korzystnego podatkowo spieniężenia akcji uprzednio nabytych w drodze darowizny. Możliwość taka zachodzi w przypadku umorzenia akcji za wynagrodzeniem. Przychód z tytułu wynagrodzenia za akcje umarzane przez spółkę, można bowiem pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości akcji z dnia darowizny. Reguła ta daje zatem możliwość stosowania korzystnych konstrukcji optymalizujących podatkowo spieniężenie akcji, z wykorzystaniem umorzenia akcji. Konstrukcje takie, mogą obejmować przy tym także dopuszczenie do spółki nowego wspólnika, w miejsce wspólnika, którego akcje są umarzane. Nie jest zatem wykluczone osiągnięcie w ten sposób zbliżonego celu gospodarczego jak w przypadku sprzedaży akcji, przy jednoczesnym dużo mniejszym obciążeniu podatkowym.

Podsumowując, z Wyroku WSA wynika, że jeśli podatnik nabył akcje w drodze darowizny zwolnionej od podatku od spadków i darowizn, a następnie zamierza te akcje sprzedać, to przychód ze sprzedaży tych akcji będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychodu tego nie można pomniejszyć o wartość akcji otrzymanych uprzednio w drodze darowizny, w praktyce zatem podatek należy zapłacić od całości ceny sprzedaży. Istotne jest jednak, że w przypadku umorzenia akcji otrzymanych uprzednio w drodze darowizny, inaczej niż przy sprzedaży, przychód z tytułu wynagrodzenia za umorzenie można pomniejszyć o wartość akcji z dnia darowizny. Umorzenie akcji może być zatem korzystniejszym podatkowo sposobem spieniężenia akcji otrzymanych w drodze darowizny, niż ich sprzedaż.

Krzysztof Niepytalski, aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...