Za dostawę internetu trzeba zapłacić VAT

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Zapewnienie dostępu do internetu członkom stowarzyszenia, z którymi zawierane są umowy, stanowi dostawę towaru i podlega opodatkowaniu VAT.

ORZECZENIE

Autopromocja

Opodatkowanie VAT dostępu do internetu obowiązuje od 1 marca 2005 r. i ma zastosowanie do podatników (w tym do stowarzyszeń), którzy zapewniają dostęp do sieci. Spór dotyczący opodatkowania VAT dostępu do internetu rozpatrywał ostatnio WSA w Warszawie. Skarżącym było stowarzyszenie, które w statucie określiło, że celem działania jest zapewnienie dostępu do interne- tu jak najszerszej grupie odbiorców. Stowarzyszenie otrzymuje dostęp na podstawie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Następnie dostęp do sieci przekazuje odpłatnie członkom stowarzyszenia, którzy płacą składki członkowskie. Organy podatkowe uznały, że od 1 marca 2005 r. stowarzyszenie, działając w ten sposób, świadczy usługę opodatkowaną 22 proc. VAT, ponieważ pobierane składki to w rzeczywistości opłaty za dostęp do internetu.

Skarżący podkreślał jednak, że umowy zawierane z członkami mają charakter porządkująco-informacyjny, a składki są dobrowolne. Jeśli jednak członek nie zapłaci składki, nie będzie miał dostępu do internetu, ale nadal będzie mu przysługiwało prawo członka. Ponadto nie wszyscy członkowie płacący składki posiadają dostęp do internetu. Stowarzyszenie twierdziło zatem, że organy chcą opodatkować składki członkowskie. WSA nie podzielił jednak argumentów skarżącego. Zdaniem sądu stowarzyszenie świadczy usługę. Umowy zawierane z członkami potwierdzały, że członkostwo jest powiązane z dostępem do internetu, a zatem składki stanowiły opłaty za dostęp do sieci oraz umowy nie mogły mieć charakteru informacyjno-porządkowego. W związku z uznaniem dostępu do sieci za usługę świadczoną przez stowarzyszenie, sąd zwrócił uwagę na inne konsekwencje.

Po pierwsze, skoro to była usługa, to należało określić stawkę podatku. Organy obliczyły jednak tylko kwotę zapłaconych składek przez członków i zastosowały stawkę podstawową VAT. Nie wzięły jednak pod uwagę, że do stowarzyszenia należeli członkowie, którzy nie posiadali dostępu do sieci. Po drugie, organ stwierdził, że stowarzyszenie nie mogło skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym zwalnia się z VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekraczała kwoty 10 tys. euro w przeliczeniu na złote. Naczelnik urzędu uzasadniał, że stowarzyszenie skorzystało już z tego zwolnienia rok wcześniej.

Sąd stwierdził jednak, że jest to stanowisko nieprawidłowe, ponieważ skoro w 2004 roku działalność stowarzyszenia była zwolniona z VAT, to nie mogła kreować kwoty sprzedaży w 2005 roku. Limit, o którym mowa w art. 113 ust. 1, liczy się od momentu pierwszej czynności opodatkowanej w danym roku podatkowym - przypomniał sąd. Organy podatkowe będą musiały więc zbadać obie wyżej wymienione kwestie. Z tych powodów sąd uchylił decyzje organów.

Sygn. akt III SA/Wa 3938/06, niepublikowany

22 proc. wynosi stawka VAT na usługi dostarczania internetu

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...