Polski Ład. Nowe zasady wykupu z leasingu od 2022 r.

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
rozwiń więcej
Polski Ład. Nowe zasady wykupu z leasingu od 2022 r. / Shutterstock
Polski Ład niesie za sobą szereg zmian, które nie dla wszystkich są korzystne. Jednym z obszarów, które będą podlegały nowelizacji jest wykup z leasingu przedmiotu użytkowanego w działalności gospodarczej.

Wykup z leasingu do grudnia 2021 r.

Do końca 2021 r. wykupu z leasingu można dokonać do majątku prywatnego lub firmowego. Nie ma obowiązku zaliczania wykupionego przedmiotu do majątku firmy i wprowadzania go do ewidencji środków trwałych. Przedmiot wykupiony do majątku prywatnego po 6 miesiącach (licząc po miesiącu, w którym dokonano wykupu) może zostać sprzedany bez zapłaty podatku (PIT oraz VAT).

Autopromocja

Polski Ład - leasing. Nowe zasady od stycznia 2022 r.

Polski Ład wprowadził istotną zmianę. Wykup z leasingu operacyjnego będzie nadal możliwy do majątku prywatnego, ale z nowymi skutkami podatkowymi.

Wykup do majątku prywatnego będzie traktowany do celów podatkowych jak wykup na firmę, a co za tym idzie: sprzedaż przedmiotów wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, używanych dotychczas w ramach leasingu, będzie powiększać przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, tak jak ma to miejsce przy sprzedaży środków trwałych.

Dotychczas obowiązek zapłaty podatku przy sprzedaży dotyczył środków trwałych przekazanych do majątku prywatnego, jeżeli przed sprzedażą nie upłynęło 6 lat (liczonych między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki zostały wycofane z działalności gospodarczej i dniem ich odpłatnego zbycia). Od 2022 r. obejmie również przedmioty użytkowane wcześniej na podstawie umów leasingu i wykupione przez przedsiębiorcę.

Tym samym, przedsiębiorca nie uniknie zapłaty podatku przy sprzedaży wykupionego przedmiotu, niezależnie od tego czy zdecydował się na wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej, czy nie. Nie będzie można już sprzedać wykupionej rzeczy po upływie pół roku bez zapłaty PIT.

Które umowy leasingowe będą objęte nowymi przepisami?

Nowe zasady opodatkowania dotyczą umów zawartych przed 31 grudnia 2021 r. i wszystkich przedmiotów wykupionych do majątku prywatnego od 1 stycznia 2022 r.

Jak zoptymalizować wykup z leasingu po 1 stycznia 2022 r.?

Wszystkie przedmioty, które zostaną wykupione od 1 stycznia przyszłego roku, będą opodatkowane na nowych zasadach. Ich sprzedaż będzie więc stanowiła przychód z działalności gospodarczej, który podlega opodatkowaniu zgodnie z wybranymi przez podatnika zasadami.

W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stawka podatku ze sprzedaży przedmiotów wynosi 3% przychodów.

Dodatkowo Polski Ład wprowadza dla ryczałtowców trzy poziomy przychodów, z którymi wiąże się wysokość składki zdrowotnej. Jeśli przychód ze sprzedaży nie spowoduje, że podatnik wpadnie w wyższy próg dotyczący opłacania składki zdrowotnej, to z pewnością ryczałtowiec będzie w lepszej sytuacji niż przedsiębiorca na podatku liniowym, który będzie musiał opodatkować dochód ze sprzedaży stawką 19%.

Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy i ZUS + ebook w PREZENCIE

Darowizna przedmioty z leasingu bez podatku

Osoby, które wykupują przedmioty z leasingu i nie będą ich użytkować, mogą przekazać je w darowiznę najbliższym osobom z rodziny. Po pół roku sprzedaż przedmiotu nie stanowi przychodu przedsiębiorcy. Warto jednocześnie mieć jednak świadomość, że pozorne umowy darowizny mogą wiązać się z negatywnymi konsekwencjami ze strony kontroli skarbowej.

Marta Mroczkowska, ekspertka ds. Księgowości w firmie inFakt

Księgowość
Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

pokaż więcej
Proszę czekać...