Rosja na liście rajów podatkowych. Jakie skutki dla polskich firm?

Rosja na liście rajów podatkowych / Skutki współpracy z podmiotami z Rosji / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Rosja znalazła się na liście rajów podatkowych. Współpraca z takim krajem dla firm oznacza wiele negatywnych skutków podatkowych.

Rosja na liście rajów podatkowych

Decyzją unijnej Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), Rosja została umieszczona w wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych (tzw. lista unijnych rajów podatkowych). Od kilkunastu miesięcy organy UE toczyły negocjacje z Rosją odnośnie zbyt korzystnego reżimu holdingowego w tym kraju jeśli chodzi o przepisy podatkowe. ECOFIN postanowiła zaprzestać tych negocjacji z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę.

Autopromocja

Warto wskazać, że dotychczas na tej liście były wyłącznie podmioty „egzotyczne” zlokalizowane daleko od Polski, np. Bahama, Fidżi, Samoa. Unia Europejska planuje dopisać do tej listy również Hong Kong i Malezję. Lista ta jest bowiem czym innym niż kraje będąca na „polskiej” liście rajów podatkowych, tj. w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Finansów.

Raje podatkowe w świetle unijnych regulacji

Współpraca z krajem będącym tzw. rajem podatkowym w świetle unijnych regulacji niesie za sobą szereg negatywnych skutków podatkowych.

Płatność na rzecz podmiotu powiązanego w Rosji, która zostanie przez polskiego podatnika zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, będzie tzw. schematem podatkowym transgranicznym (MDR), który będzie musiał być zaraportowany do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

- Co ważne, wystarczy przelew na choćby 1 zł i nie musi być on kierowany względami podatkowymi czyli tzw. korzyścią podatkową – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Niedźwiedzki – Managing Associate, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Podmiot powiązany w Rosji

Podmiot powiązany w Rosji stał się tzw. zagraniczną jednostkę kontrolowaną dla polskiego podatnika, który faktycznie kontroluje taki podmiot. Może bowiem okazać się, że polski podatnik będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku w Polsce od wszystkich dochodów tejże jednostki kontrolowanej w Rosji (regulacje CFC).

Zaostrzono reżim holdingowy. Polska spółka holdingowa nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania ze sprzedaży udziałów w spółce zależnej, jeżeli wspólnikiem spółki holdingowej będzie podatnik rosyjski posiadający w niej udziały bezpośrednio lub pośrednio, jak również jeśli polska spółka holdingowa będzie miała spółkę zależną w Rosji.

Wypłata należności z tytułu tzw. usług niematerialnych bądź kosztów finansowania dłużnego na rzecz powiązanego podmiotu w Rosji, może skutkować koniecznością opodatkowania tych świadczeń – po stronie kosztowej tej transakcji, tj. podmiotu polskiego – stawką 19% od wypłacanych należności (tzw. podatek od przerzuconych dochodów).

Skutki współpracy z podmiotami z Rosji

Podmioty z siedzibą w UE mogą również utracić pomoc publiczną wypłacaną w formie dotacji, grantów etc. jeżeli będą współpracowały z podmiotami z Rosji.

Polska zaprzestała wymiany informacji podatkowych z Rosją, co oznacza znacznie mniejszą transparentność podatkową i mniejsze bezpieczeństwo podatkowe dla podmiotów współpracujących z Rosją, tj. krajem z którym inne administracje podatkowe nie współpracują w zakresie wymiany informacji.

- Dotychczas nie było podmiotu znajdującego się na unijnej liście rajów podatkowych, który byłby zlokalizowany geograficznie tak blisko Polski – komentuje W. Niedźwiedzki, Kancelaria Óźóg Tomczykowski. - Warto zatem pamiętać, że współpraca z podmiotem z takiego kraju może oznaczać negatywne konsekwencje podatkowe dla polskich podatników.

 
Rosja na czarnej liście rajów podatkowych

 

Zobacz także: Raj podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...