Ważność dokumentów podatkowych upływa z końcem roku

Systim
Księgowość przez Internet – online
rozwiń więcej
Szymon Kwasigroch
rozwiń więcej
Ważność dokumentów podatkowych upływa z końcem roku
Zasady przechowywania dokumentacji podatkowej. Wszelkie dokumenty konieczne do rozliczenia podatku należy przetrzymywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jego płatności. Po tym okresie dokumentację można zniszczyć. Pierwszego stycznia 2021 upływa termin konieczności archiwizacji części dokumentów, co pozwala na ich zniszczenie. Istnieje jednak szereg przypadków, w których termin konieczności przechowywania dokumentacji podatkowej wydłuża się. Warto się z nimi zapoznać, zanim dokona się rewizji archiwum swojego przedsiębiorstwa.

Zasady przechowywania dokumentacji podatkowej

Art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej jasno wskazuje obowiązek przechowywania dokumentacji podatkowej. Jest to konieczne do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, które jak wynika z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Autopromocja

Obowiązek przechowywania dokumentów dotyczy w największym stopniu ksiąg handlowych, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów (dla podmiotów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjowanych), ale obejmuje szeroki zakres dokumentów podatkowych, do których zalicza się m.in.:

  • deklaracje podatkowe,
  • rejestry VAT,
  • dowody księgowe (faktury sprzedaż/zakup, faktury korygujące, dowody wewnętrzne, noty księgowe, paragony itd.) – wszelkie dokumenty uwzględnione w rozliczeniach,
  • dokumenty poświadczające korzystanie z ulg,
  • umowy,
  • dokumenty inwentaryzacyjne,
  • ewidencje środków trwałych,
  • ewidencje wyposażenia,
  • ewidencje przebiegu pojazdu.

Wydłużenie okresu obowiązku przechowywania dokumentacji

Dłuższy niż 5 lat okres obowiązku przechowywania dokumentacji dotyczy przede wszystkim przypadków wydłużenia terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Istnieją trzy skutki wydłużenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania, każdy z nich może mieć wielorakie przyczyny opisane w Ustawie z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.):

  • nierozpoczęcie lub zawieszenie:
    • rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku,
    • skarga do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą zobowiązania podatkowego,
    • wydanie decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku/zapłaty zaległego podatku, lub rozłożenie na raty podatku/zaległości podatkowej,
    • wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe związane z niewykonaniem obowiązku podatkowego,
    • zabezpieczenie wykonania zobowiązania podatkowego,
    • na wniosek strony — żądanie ustalenia istnienia stosunku prawnego lub prawa przez sąd powszechny,
    • na wniosek strony —  wystąpienie szefa KAS o opinię do Rady Spraw Przeciwdziałaniu Unikaniu Opodatkowania w sprawie zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania lub środków ograniczających umowne korzyści.
  • zawieszenie:
    • wystąpienie organu podatkowego jednego państwa do organu drugiego państwa o udzielenie informacji w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego,
    • wszczęcie procedury wzajemnego porozumienia na podstawie ratyfikowanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, jeżeli ta umowa nie przewiduje możliwości wprowadzenia w życie zawartego porozumienia bez względu na terminy przedawniania,
    • wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji określającej cofnięcia skutków unikania opodatkowania.
  • przerwania:
    • ogłoszenie upadłości,
    • Zastosowanie środka egzekucyjnego.

Likwidacja przedsiębiorstwa nie zwalnia podatnika z obowiązku przechowywania dokumentacji związanych z rozliczeniami podatkowymi, należy je zachować do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania. Wyjątkiem w tej kwestii są dokumenty związane z poborem podatków od wynagrodzeń pracowników, które należy przekazać podatnikom, po terminie przedawnienia zobowiązania podatkowego, lub, jeżeli jest to niemożliwe – zniszczyć.

Szymon Kwasigroch
Systim.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...