Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”? / Fotolia
W najnowszej wersji rządowego projektu „kompleksowej” nowelizacji Ordynacji podatkowej powtórzono – choć w nieco złagodzonej formie – chyba największy nonsens (idiotyzm?) podatkowy ostatnich lat: otóż każdy podatnik, który złoży korektę deklaracji po pół roku od powstania zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić 150% stawki odsetek za zwłokę od ujawnionych w ten sposób zaległości podatkowych.

W poprzednich wersjach było to nawet 200%, a po klęsce wyborczej swojego faworyta, twarz liberałów nieco złagodniała.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Warto dodać, że karna podwyżka odsetek będzie dotyczyła tych dobrowolnych korekt deklaracji, które pod wpływem działań kontrolnych zaoszczędziłby władzy (i nam wszystkim) długoletnich sporów podatkowych. Inaczej mówiąc, gdy obywatel nie chce „sporzyć się” z władzą, która ma prawdopodobnie rację i sam chce zapłacić zaległość podatkową, będzie on ukarany podwyższonymi odsetkami. Idiotyzm?

Oczywiście, bo kto będzie chciał to zrobić, skoro bardziej będzie opłacać się prowadzić długoletni spór, który na długo jest wstanie wstrzymać wykonanie decyzji organu podatkowego.

Wiemy, że wprowadzone przed ponad dwudziestu latu prawo do niekaralności korekt deklaracji jest wielkim wspólnym osiągnięciem podatników i Państwa Polskiego. Premiuje ono dobrowolne przyznanie się do złożenia wadliwych deklaracji, nikt nie pyta o motyw powstania błędu, odpuszcza się tym samym  „grzechy karnoskarbowe”, a odsetki od ujawnionych w ten sposób zaległości są na zwykłym poziomie.  Resortowi projektodawcy teraz chcą to wszystko popsuć, podobnie jak wiele innych sensownych rozwiązań.

W urzędach skarbowych wszyscy po cichu pukają się w czoło czytając te projekty.

Projekt dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw  - procedura legislacyjna w Sejmie

Być może są jedynymi czytelnikami tych bzdur, bo rządowa propaganda przedstawia je jako „przyjazne dla podatników”. Czy ktoś jest w stanie zrozumieć w jakim świecie żyjemy. Skąd biorą tak bezsensowne pomysły, grzecznie uchwalane przez rząd i parlament jak np.:

  • akcyza węglowa, która dała w zeszłym roku … 55 mln zł, a od czasu jej wprowadzenia, czyli od 2012 roku, większość składów węgla nie wie, że jest podatnikiem tego podatku,
  • połączenie w jeden moloch organizacyjny w każdym województwie miejscowej izby skarbowej z podległymi urzędami, przez co nie tylko odwoływanie sie w trybie instancyjnym traci jakikolwiek merytoryczny sens, lecz jest również sprzeczne z art. 78 konstytucji RP.
  • wprowadzenie w obrocie krajowym dla wybranych towarów stawki 0% pod nazwą „odwrotnego obciążenia” (kolejne towary dopisano do tej listy z dniem 1 lipca 2015 roku), przez co aby wyłudzać zwrot nie trzeba już ich wywozić fizycznie do innego państwa UE,
  • lista preferowanych dostawców paliw silnikowych, prowadzona notabene przez resort finansów, która dzięki bardzo niskiemu poziomowi tzw. kaucji gwarancyjnej napędza popyt oszustom podatkowym.

To tylko najgłupsze pomysły z bardzo długiej listy nonsensów podatkowych lat 2008 -2015. Czy tworzą je niedouczeni ministrowie, ich zastępcy i przyjęci z łapanki urzędnicy?

Warto przypomnieć, że podatkami przez wiele lat zajmował się były oficer zniszczonej w wyniku „radykalnej” transformacji Polski Żeglugi Morskiej. Być może. Ale znacznie ważniejszym aktorem na tej scenie jest międzynarodowy biznes doradczy, który pisze te projekty. Do niedawna chwalił się tym na swoich stronach, teraz gwałtownie usuwa owe, chyba prawdziwe informacje. Dlaczego?

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pakiet VAT 2015


Można się domyślać, że doszli oni do wniosku, że nie ma się czym chwalić. Jest rzeczą powszechnie znaną, że związki tego biznesu z liberałami zdecydowały o kształcie systemu podatkowego tych lat i były jedną z przyczyn utraty ponad 160 mld zł dochodów budżetowych. Również w czasie kampanii wyborczej przedstawiciele tego biznesu jednoznacznie opowiedzieli się przeciw Andrzejowi Dudzie, poparli jego kontrkandydata, a propozycje podatkowe przyszłego Prezydenta Elekta nazwali niewybrednie jako np. „księżycowe”. Widmo przegranej w jesiennej kampanii wyborczej tych, z którymi związali swoje interesy, budzi przerażenie, bo bez ścisłych kontaktów z władzą o dotychczasowych dochodach tego biznesu można raz na zawsze zapomnieć. Przecież nasz kraj prywatnie nazywany jest „lupanarem podatkowym”, bo tu każdą ustawę da się załatwić. Czy uda się im przejść na drugą stronę i zachować swoje wpływy? A czy ktoś dziś wie, kto jest ową „druga stroną”? Przecież związki z tym biznesem będą dla każdego kandydata do parlamentu pocałunkiem śmierci.

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...