Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Mateusz Potocki
rozwiń więcej
Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

 

Autopromocja

W ramach podatku dochodowego od osób fizycznych realizowana jest zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w związku z rezydencją na terytorium Rzeczpospolitej, co przekłada się na opodatkowaniu przychodów bez względu na źródło ich pochodzenia. Rezydentem jest osoba przebywająca w kraju dłużej niż 183 dni w roku, bądź taka dla której Polska stanowi centrum interesów osobistych lub gospodarczych. W braku tych przesłanek, do pozostałych osób fizycznych stosuje się zasadę źródła, której istota polega na opodatkowaniu przychodów osiągniętych na terytorium Rzeczpospolitej.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?


Brytyjczycy zwolnili- słusznie?


W stosunkach transgranicznych obrót wymusił na państwach rozwiązanie kwestii kolizji praw do nieograniczonego obowiązku podatkowego, który w sytuacji braku umowy bilateralnej powoduje podwójne opodatkowanie przychodów podatnika. Grupa posłów, którą reprezentował Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej zgłosiła interpelację do Ministra Finansów w sprawie opodatkowania w Polsce stypendium doktoranckiego pochodzącego ze źródeł prywatnych, które pobierane było w Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski zwalnia podatników z obowiązku odprowadzenia podatku od stypendiów prywatnych. Posłowie zwrócili się do ministra o wyjaśnienie przyczyn odmiennej regulacji tego zjawiska na gruncie prawa polskiego.


Student ma swoje prawa w konwencji


Obowiązującą obecnie Konwencja z 20 lipca 2006 roku w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Zjednoczonym Królestwem o kwestii studentów traktuje w art. 20. Stanowi on, iż świadczenia otrzymywane na utrzymanie się lub odbycie praktyki przez studenta, których źródło pochodzi spoza obszaru państwa odbywania praktyk, na jego obszarze zwolnione są od podatku. Ministerstwo tłumaczy, że dla możliwości zastosowania regulacji tego artykułu konwencji student musi posiadać status rezydenta innego państwa przez cały okres pobytu w państwie goszczącym, przebywać w nim wyłącznie w celu kształcenia lub odbycia praktyki, a płatności w związku z pobieranym stypendium muszą pochodzić ze źródła znajdującego się poza obszarem państwa goszczącego, co niekoniecznie musi oznaczać, iż chodzi tu o państwo rezydencji.

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT


Stypendium w państwie goszczącym to inny dochód


Art. 20 nie znajdzie zatem zastosowania w stanie faktycznym przedstawionym w interpelacji, ponieważ źródło przychodu w związku z pobieranym stypendium znajdowało się na terytorium Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że w grę wchodzi jedynie norma z art. 21 konwencji, a zatem przychód zwolniony z podatku w Zjednoczonym Królestwie, według zasad ogólnych zostanie opodatkowany w Polsce.

Zapraszamy na forum PIT

 


Kto i kiedy jest zwolniony?


Posłowie zarzucili polskiej regulacji podatkowej nierówne traktowanie obywateli, które jednocześnie ma wpływ na społeczne i ekonomiczne przesłanki powodujące brak chęci powrotu obywateli do kraju po odbyciu szkolenia na wysokokwalifikowanym poziomie w związku z którym obłożeni byliby dodatkowym opodatkowaniem. Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje zwolnienia podatkowe dla studentów pobierających stypendia oraz pomoc materialną pochodzącą z budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa traktuje o zwolnieniach dotyczących stypendiów zagranicznych. Wobec osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które czasowo przebywają w innym państwie i tam pobierają stypendia, zwolnieniu podlega kwota o równowartości  diety z tytułu podróży służbowej poza granicami za każdy dzień, w którym otrzymywane było stypendium. Kwoty stypendiów zagranicznych pobieranych w walucie obcej przelicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Po pierwsze równość


Warunkiem zwolnienia od podatku w Polsce jest pobieranie stypendium ze środków publicznych. Wszelkie stypendia prywatne nie korzystają obecnie z żadnych preferencji. Ministerstwo Finansów podkreśliło jednocześnie, iż zastosowanie tego rodzaju zwolnienia w stosunku do stypendystów zagranicznych instytucji prywatnych naruszałoby konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa, co swoim w orzecznictwie wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny.

 

 

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...