REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polacy nadal bardzo chętnie wyjeżdżają do pracy za granicą i jak podają prognozy apetyt na zagraniczne zarobki nie maleje. Najbardziej oblegane kraje przez naszych rodaków to z pewnością Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Holandia. Każdy z krajów ma do zaoferowania coś innego. Pracując legalnie warto pamiętać, że pracodawcy odprowadzają podatek w formie zaliczki, która w 98% jest zawyżona. Jak kompletować dokumenty i w jaki sposób przygotować deklarację podatkową, podpowiadamy poniżej.

 

Autopromocja

 

 

Wielka Brytania


Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii zaczyna się 6 kwietnia i kończy 5 kwietnia następnego roku. Chcąc złożyć zeznanie podatkowe warto pamiętać o terminach. Dokumenty potrzebne do rozliczenia Wielkiej Brytanii to P45 lub/ i P60, które pracodawca wystawia po ustaniu zatrudnienia lub na zakończenie roku rozliczeniowego. Jeżeli nie posiadasz takich dokumentów możesz próbować je odzyskać samodzielnie lub z pomocą firmy specjalizującej się w rozliczaniu podatku. Ważne, abyś dysponował chociażby Payslipami, czyli odcinkami wypłat lub dokładnymi danymi adresowymi firmy.

Istotną rzeczą w przypadku rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii jest samozatrudnienie, tak zwane self employment. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, czyli są self employed lub pracują w systemie CIS powinni przygotować zeznanie podatkowe w systemie Self Assessment. Termin złożenia takiego zeznania mija z dniem 31 października w przypadku zeznania w formie papierowej, zaś w formie elektronicznej 31 stycznia. Za niezłożenie zeznania urząd obciąża karą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady dziedziczenia ulg i zwolnień podatkowych


Niemcy


Rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe po 1 stycznia, gdyż rok podatkowy trwa tutaj tak samo jak w Polsce. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie dokumenty do których zaliczamy: Lohnsteuerbescheinigung oraz Zaświadczenie kraje EU/EOG. Lohnsteuerbescheinigung jest odpowiednikiem polskiego PIT i powinniśmy otrzymać go od pracodawcy. Jeżeli nie posiadamy takiego dokumentu, odzyskanie go jest możliwe na podstawie 3 ostatnich odcinków wypłat - Abrechnung. Niemiecki urząd skarbowy wymaga również przedstawienia dochodów uzyskanych w Polsce. Należy je przedłożyć na druku europejskim: Zaświadczenie kraje EU/EOG, który wypełnia urzędnik polskiego Urzędu Skarbowego. Aby otrzymać taki dokument należy pierwszorzędnie rozliczyć się z polskim fiskusem. Posiadając wyżej opisane dokumenty można przygotować deklarację podatkową  i wysłać ją do urzędu.


Holandia


Pracując w Holandii powinniśmy otrzymać od swojego pracodawcy dokument, który upoważnia nas do rozliczenia podatku. Dokument ten nosi nazwę Jaaropgave i jest przesyłany pod koniec roku podatkowego. Rok podatkowy w Holandii kończy się wraz z końcem roku kalendarzowego. Jeżeli nie posiadamy Jaaropgavu możemy starać się go odzyskać na podstawie trzech ostatnich odcinków wypłat: Salaris.

Wynagrodzenie za pobieranie podatków

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Zapraszamy na forum PIT

 


Norwegia


Dokumenty jakie powinniśmy otrzymywać od pracodawcy to na pewno odcinki wypłat nazywane Lonnslipami oraz odpowiednik polskiego PIT - Lønns-og trekkoppgave. Każdy z powyższych dokumentów powinniśmy otrzymać od swojego pracodawcy pocztą lub drogą elektroniczną. Jeżeli tak sie nie stanie, zawsze możemy poprosić o ich wystawienie, gdyż jest to jego obowiązkiem. Posiadając takie dokumenty możemy starać się o odzyskanie nadpłaconej części popdatku. Wystarczy tylko przygotować deklarację i przesłać ją na czas do urzędu.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Irlandia


Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do ostatniego grudnia. Do zeznania podatkowego niezbędne będą tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii formularze P45 i/lub P60, jeżeli zatrudnienie było w systemie PAYE. Na koniec każdego tygodnia lub miesiąca powinniśmy dostawać od pracodawcy odcinki wypłat zwane Payslipami. Jeśli chodzi o osoby samo-zatrudnione (Self employment) niezbędnym dokumentem jest RCTDC (Relevant Contracts Tax Deduction Certificates).

Deklaracje należy złożyć w urzędzie do 31 października w formie papierowej lub do 31 stycznia w formie elektronicznej.


Dodatkowe informacje, opis oraz zdjęcia dokumentów znajdziesz na RT Tax

 

Autopromocja
RT Tax Poland
Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA