Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT

Rozliczanie dochodu z Anglii w polskim PIT / Fot. Fotolia / Fotolia
Korzystając z tego, że jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, możemy podjąć pracę w każdym z krajów Wspólnoty legalnie. Wielu Polaków z powodzeniem zatrudnia się na brytyjskim rynku pracy, na krótko lub na stałe. Nie musimy się jednak martwić, że tymczasowa zmiana miejsca pracy będzie kłopotliwa przy corocznym rozliczeniu podatkowym w polskim PIT.

Autopromocja

Dzięki podpisanej w 2006 roku w Londynie konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania możemy legalnie pracować na Wyspach oraz w Polsce i nie obawiać się, że nasze dochody zostaną opodatkowane dwukrotnie w przypadku konieczności rozliczenia się w tych dwóch krajach.

Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania Polacy zatrudnieni wyłącznie w Wielkiej Brytanii w danym roku podatkowym na umowę o pracę, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, kwoty za nadgodziny, premie, prowizje oraz inne świadczenia pracownicze, zwolnieni są z podatku w Polsce i rozliczają się tylko z brytyjskim fiskusem (zasada wyłączenia z progresją). Innymi słowy, gdy wynagrodzenie zagraniczne (na umowę o pracę) jest naszym jedynym dochodem, wtedy nie mamy obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce PIT-36, nie musimy także wpłacać zaliczki na podatek po powrocie do kraju oraz składać informacji o źródłach zarobków w Wielkiej Brytanii (np. załącznika PIT/ZG). Możemy tak jednak zrobić wtedy, gdy chcemy skorzystać z tzw. preferencyjnego rozliczenia rocznego, czyli złożyć zeznanie podatkowe wraz z małżonkiem lub opodatkować nasze dochody w sposób, który jest przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

W przypadku, gdy pracując i mieszkając na Wyspach (dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym), pracowaliśmy przez krótki czas również w Polsce, opodatkowaniu w ojczystym kraju podlega tylko ta część naszego dochodu, którą w nim osiągnęliśmy, wtedy musimy rozliczyć się na PIT-37. Zwalniany jest natomiast w Polsce z opodatkowania dochód osiągnięty w Anglii, ale ma on wpływ na ustalenie stawki podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce (wtedy zasada wyłączenia z progresją wpływa na stopę podatku stosowaną do polskich zarobków). Aby w tej sytuacji prawidłowo  opodatkować uzyskany dochód, musimy:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodać dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według skali podatkowej,

2) ustalić stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,

3) ustaloną stopę procentową zastosować do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W tym przypadku podatnik na koniec roku podatkowego:

- składa PIT-36,

- składa załącznik PIT/ZG,

- wykazuje zarobki zagraniczne, choć nie dolicza ich do innych wynagrodzeń krajowych,

- ustala stopę procentową podatku, stosowaną do krajowych zarobków z uwzględnieniem wynagrodzeń brytyjskich,

- stosuje stopę procentową do polskich dochodów.

Dofinansowanie zagranicznych studiów zwolnione z PIT

W trzecim wariancie, gdy decydujemy się na tymczasowe podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii przez okres krótszy niż 183 dni, jednak w danym roku podatkowym pracowaliśmy również w Polsce, to ze swoich dochodów musimy rozliczyć się zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii korzystając z deklaracji PIT-36 razem z załącznikiem PIT-ZG. Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania nie musimy się obawiać, że nasze dochody będą opodatkowane dwukrotnie. Należy przy tym pamiętać, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest metodą wyłączenia z progresją, co oznacza, że następuje wyłączenie z  podstawy opodatkowania w Polsce dochodu osiągniętego za granicą. W celu ustalenia stawki podatku od dochodu uzyskanego w Polsce stosuje się stawkę podatku właściwą dla całego dochodu podatnika, czyli sumuje się dochód osiągnięty w Wielkiej Brytanii i ten osiągnięty w Polsce.

Autor: Aneta Hull, Accountant w Admiral Tax Ltd

Kontakt:

Michał Mokrysz

Dyrektor Handlowy

Admiral Tax Ltd

michal.mokrysz@admiral.tax

tel. 12 44 66 333

kom. 606 543 108

Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...