Odzyskane opłaty półkowe jako przychód z działalności gospodarczej

Odzyskane opłaty półkowe można potraktować jako przychód z działalności gospodarczej /fot. Fotolia
W przypadku przedsiębiorca, który po zakończeniu działalności, odzyskał część poniesionych kosztów, może je rozliczyć jakby były one przychodami z działalności gospodarczej. Odsetki natomiast musi już rozliczyć odrębnie, bo są to przychody z innych źródeł – tak wynika ze stanowiska fiskusa.

Zdarza się, że po zakończeniu działalności gospodarczej przedsiębiorca mimo wszystko uzyskuje jakieś płatności, związane z byłą firmą. Czasem są to po prostu zaległe wpływy, a czasem przychody, wynikające z wygranych procesów sądowych.

Autopromocja

Odzyskała pieniądze po zakończeniu działalności

Tak właśnie było w przypadku firmy podatniczki. Zajmowała się wcześniej działalnością, polegającą na sprzedaży towarów sieciom handlowym. Jednym z warunków tej sprzedaży było uiszczenie na rzecz sieci opłat za wstawienie towaru na półkę, czyli tzw. opłat półkowych.

Po zakończeniu działalności zorientowała się, że pobieranie opłat półkowych to czyn nieuczciwej konkurencji i skierowała do sądu pozwy. Obecnie sądy – jak napisała – sukcesywnie wygrywa procesy z sieciami, a sądy nakazują sieciom zwrot opłat.

Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej

Podatniczka chciała się dowiedzieć, jak należy rozliczyć odzyskane kwoty oraz odsetki. Jej zdaniem, powinny one zostać potraktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Wcześniej opłaty były traktowane jako koszt działalności gospodarczej, więc są one bezpośrednio z nią związane. Ustawa zaś nakazuje, aby przychody związane z działalnością gospodarczą były rozliczane w taki sposób, w jaki robiono to przez zamknięciem firmy.

Odsetki to inny rodzaj przychodów

Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 16 lutego 2016 r. (sygnatura IPPB1/4511-1457/15-2/AM) zgodziła się ze stanowiskiem podatniczki co do kwot będących równowartością poniesionych opłat. Urzędnicy potwierdzili, że zwrócone opłaty półkowe należy uznać za przychód z działalności gospodarczej i rozliczyć na takich zasadach, jak rozliczana była działalność gospodarcza. Jako że podatniczka działalność rozliczała według stawki liniowej 19%, więc taki podatek powinna wyliczyć od zwróconych opłat.

Ale inaczej – jak zastrzegli urzędnicy – należy potraktować odsetki, naliczone od tych opłat i przekazane podatniczce. Według nich bowiem, odsetki zaliczane są do kategorii „innych przychodów”, o których mówi art. 10 ust. 1 pkt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

I choć owe inne źródła dotyczą m.in. wypłat z funduszu emerytalnego po śmierci członka czy zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, ale urzędnicy od dawna twierdzą, że ze względu na użycie wyrażenia „w szczególności”, trzeba katalog „innych przychodów” traktować jako otwarty. I od dawna tam właśnie wkładają odsetki zasądzone przez sądy.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

To oznacza, że o ile kwotę odzyskanych opłat półkowych podatniczka może rozliczyć według stawki 19%, to przychody „z innych źródeł” rozlicza się według skali podatkowej. Efekt jest taki, że podatniczka będzie musiała składać dwa zeznania.

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?
17 sty 2025

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Wyślesz pismo do urzędu i sądu ostatniego dnia terminu nie tylko Pocztą Polską. Nowelizacja ordynacji podatkowej, kpa i kpc już w Sejmie
18 sty 2025

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować
17 sty 2025

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?
18 sty 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?
16 sty 2025

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R
16 sty 2025

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę
16 sty 2025

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego
16 sty 2025

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla mają inne definicje, przesunięcie terminu złożenia deklaracji DN-1, inna stawka dla garaży
18 sty 2025

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?
15 sty 2025

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

pokaż więcej
Proszę czekać...