| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej

Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej

Odsetki od depozytów są obecnie przychodem osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale nie każde, bo – jak wynika ze stanowiska skarbówki – decydujące znaczenie ma to, z jakiego rodzaju kontem jest powiązana dana lokata.

Od początku 2015 r. weszły w życie przepisy, które nakazują zaliczać do przychodów z działalności gospodarczej odsetki od lokat i depozytów. To rozwiązanie obejmuje nie tylko tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale również osoby będące wspólnikami spółek osobowych.

Jednak przychód z kapitałów pieniężnych

W sprawie odsetek od lokat do izby skarbowej zwróciła się podatniczka, która obecnie jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. Spółka ma zostać jednak przekształcona w spółkę komandytową, której komandytariuszem ma zostać podatniczka.

Chciała się ona dowiedzieć, jak po przekształceniu spółki w powinna rozliczać przychody z odsetek od środków ulokowanych na rachunkach lokat terminowych. Zdaniem wnioskującej, odsetki te powinny być traktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie, zdaniem wnioskującej, wynika z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednak Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 24 sierpnia tego roku (sygnatura IBPB-1-1/4511-264/15/EN) uznała to stanowisko za nieprawidłowe. Bo – jak wskazali urzędnicy – znaczenie ma to, z jakim rachunkiem związana jest lokata.

Dokumentacja pracownicza 2015 ponad 280 wzorów z komentarzem (z suplementem elektronicznym) (książka) 

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Ustawę trzeba czytać dokładnie

Zwrócili oni uwagę, że art. 14 uts. 2 pkt. 5 rzeczywiście mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są odsetki, ale tylko wtedy, jeśli naliczane są od środków znajdujących się na rachunkach prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą. Owszem, do przychodów z działalności zalicza się również odsetki od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, ale jeśli są one tworzone na rachunkach prowadzonych w związku z działalnością gospodarczą.

Innymi słowy więc, osoba prowadząca działalność gospodarczą czy wspólnik spółki osobowej nie może zaliczyć do przychodów z działalności odsetek ze wszystkich dokonywanych przez siebie lokat czy inwestycji, lecz wyłącznie od tych, które związane są z rachunkami firmowymi. A – jak wynika z interpretacji – trudno uznać za konto związane z działalnością rachunek lokaty terminowej.

Umowy terminowe po zmianach (książka)

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Trzeba zapłacić 19 proc.

To oznacza, że do przychodów z działalności można zaliczyć wyłącznie odsetki z lokat założonych w powiązaniu z podstawowym rachunkiem firmowym (albo – jeśli prowadzący działalności używa więcej niż jednego konta w działalności – rachunkami firmowymi). Ale jeśli np. osoba fizyczna zdecyduje się na zawiązanie lokaty w innym banku, wówczas będzie ona objęta opodatkowaniem na zasadach dotyczących przychodów z kapitałów pieniężnych. To zaś oznacza, że zyski z takiego depozytu będą objęte 19-proc., zryczałtowanym podatkiem (czyli płaconym niezależnie od tego, czy prowadzący działalność notuje zyski, czy straty).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »