Czy do zwrotu VAT za zakupione mieszkanie potrzebny jest akt notarialny

EM
rozwiń więcej
inforCMS
Kupiłam mieszkanie w stanie deweloperskim. Oddanie nastąpi za trzy miesiące. Akt notarialny natomiast uzyskam około pół roku po oddaniu mieszkania, czyli już pół roku będę w nim mieszkała. Wiem, że można uzyskać zwrot VAT na niektóre materiały i prace remontowe. Czy muszę posiadać akt notarialny, jeśli chcę ubiegać się o taki zwrot?

Robert Mrówka

Autopromocja

doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Dokonywanie wydatków na nabycie materiałów budowlanych przed uzyskaniem tytułu prawnego do dysponowana nieruchomością nie ogranicza zakresu, w jakim mogą zostać uwzględnione we wniosku VZM. Jedynym ograniczeniem, z jakim w takim przypadku będziemy mieć do czynienia, jest to, że wniosek taki będzie mógł zostać złożony po uzyskaniu takiego tytułu prawnego. Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym reguluje zagadnienie posiadania prawa do dysponowania nieruchomością jedynie w ten sposób, że uzależnia prawo do zwrotu od faktu posiadania takiego prawa. Nie określa jednak terminu, w którym wnioskodawca miałby wejść w jego posiadanie. Istotna jest tutaj wyłącznie okoliczność, że kopię dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania remontowaną nieruchomością dołączyć należy do wspomnianego już wniosku VZM. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie np. w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu ośrodek zamiejscowy w Pile z 12 września 2007 r. (nr P1-D/415-0005/07). W decyzji tej izba zwróciła uwagę, że prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada tytuł prawny do budynku lub lokalu mieszkalnego albo prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane. Przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Pojęcie prawo do dysponowania nieruchomością, pozwolenie na budowę czy tytuł prawny odnoszą się w ustawie o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym do momentu ustalenia prawa do zwrotu (prawa do złożenia wniosku), a nie prawa do dokonywania zakupów. Stąd też istotne jest, by w momencie składania wniosku o zwrot podatnik dysponował jednym ze wskazanych praw.

Pomimo odniesienia się do aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości jako elementu warunkującego możliwość złożenia wniosku o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym warto wspomnieć, że za tytuł prawny uważa się m.in. własność, współwłasność, umowę użyczenia, umowę najmu, ale także inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości. Zatem niekoniecznie sam akt notarialny jest jedynym dokumentem warunkującym możliwość złożenia wniosku VZM.

EM

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...