Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 11 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
rozwiń więcej
Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.
Poruszane były m.in. kwestie opodatkowania nieruchomości, ulgi odsetkowej, ulgi internetowej i ulgi z tytułu wychowywania dzieci.


Jak wykazać w zeznaniu rocznym podatek od sprzedaży nieruchomości

Autopromocja


W 2007 r. nabyłem mieszkanie od developera. Po kilku miesiącach je sprzedałem. Wiem że muszę zapłacić podatek od tej transakcji. Nie wiem jednak, gdzie powinienem wykazać w PIT dochód z tego tytułu i gdzie mam wpisać kwotę podatku. Proszę o pomoc.


Sprzedaż lokalu mieszkalnego nabytego w 2007 r. podlega opodatkowaniu według nowych zasad. Oznacza to, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym według 19% stawki podlega dochód uzyskany z tej transakcji. Podatek ten trzeba rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym miała miejsce transakcja sprzedaży i z tego tytułu został osiągnięty dochód.

Dochodu tego nie łączy się jednak z innymi dochodami i nie wykazuje się w zeznaniu rocznym - wykazuje się tylko podatek. Doliczenie tego dochodu np. do pozostałych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych podlegających wykazaniu w zeznaniu rocznym skutkowałoby opodatkowaniem go według skali, a nie 19% zryczałtowanym podatkiem. Powodowałoby to dodatkowo „przeskoczenie” do wyższego progu tej skali i w konsekwencji - zapłatę podatku w znacznie zawyżonej wysokości.

Dlatego w zeznaniu rocznym wykazuje się sam zryczałtowany podatek, doliczając go do podatku obliczonego od dochodów rozliczanych w danym formularzu zeznania rocznego. Jeśli te pozostałe dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (a dodatkowo mamy obowiązek rozliczyć 19% zryczałtowany podatek dochodowy od transakcji sprzedaży mieszkania nabytego w 2007 r.) to zeznanie roczne składamy na PIT-36.

Jeśli rozliczamy wyłącznie dochody kapitałowe, np. dochody z giełdy, to zryczałtowany podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania doliczymy do podatku wykazanego w PIT-38. Jeśli natomiast rozliczamy dochody z działalności gospodarczej opodatkowane liniowo, to podatek zryczałtowany doliczymy w PIT-36L.


Czy można korzystać z ulgi odsetkowej na używane mieszkanie czy dom


W 2006 r. zaciągnąłem kredyt na zakup mieszkania. Kupiłem je na rynku wtórnym (od kolejnego właściciela). W zeznaniu za 2006 r. skorzystałem z ulgi odsetkowej, ale teraz mam wątpliwości czy postąpiłem prawidłowo i czy mogę kontynuować odliczanie odsetek w zeznaniu za 2007 r. Czy przysługiwało mi prawo do odliczenia odsetek od kredytu na zakup używanego mieszkania?


Niestety nie. Ulgą odsetkową objęte były tylko inwestycje związane z nieruchomościami dokonywane na rynku pierwotnym. Katalog celów mieszkaniowych objętych ulgą wymieniał art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczeniu w ramach ulgi odsetkowej (obecnie tylko w ramach praw nabytych) podlegają odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1) budową budynku mieszkalnego albo

2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


W powyższym katalogu nie zostały zatem wymienione inwestycje dokonywane na rynku wtórnym. Dlatego odsetki od kredytu zaciągniętego na ich sfinansowanie nigdy nie były objęte tą ulgą.


Powinien Pan więc jak najszybciej skorygować zeznanie roczne za 2006 r. i dopłacić wynikłą z korekty różnicę podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Oczywiście nie powinien Pan również kontynuować odliczania odsetek w zeznaniu za 2007 r.


Jak prawidłowo uwzględnić w zeznaniu rocznym ulgę na Internet i ulgę na wychowywanie dzieci


Wypełniam zeznanie roczne za 2007 r. na PIT-37 i chciałabym skorzystać z ulgi na Internet oraz z ulgi na wychowywanie dzieci. Nie jestem jednak pewna, gdzie w PIT-37 powinnam wpisać odliczane kwoty. Proszę o pomoc, gdyż chciałabym uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym z powodu źle wypełnionego formularza…


Chcąc skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na korzystanie z sieci Internet w miejscu zamieszkania oraz z ulgi na wychowywanie dzieci powinna Pani wypełnić załącznik PIT/O, a następnie kwoty odliczeń przenieść do zeznania rocznego.

Wydatki w ramach ulgi na Internet podlegają odliczeniu od dochodu. Należy je więc wykazać w części B załącznika PIT/O, a następnie przenieść do PIT-37, wpisując łączną kwotę odliczeń w poz. 93 (o ile rozlicza się Pani indywidualnie, bądź rozliczając się wspólnie z małżonkiem figuruje Pani w zeznaniu jako „podatnik”).

Z kolei ulga na wychowywanie dzieci jest odliczana od podatku należnego (po uprzednim zmniejszeniu go o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne). Odliczenie z tytułu tej ulgi wykazuje się w części C załącznika PIT/O.

Odliczaną kwotę należy następnie przenieść do zeznania rocznego. W PIT-37 należy wpisać ją w poz.106. Zwracam uwagę, że jeśli kwota przysługującego Pani odliczenia z tytułu ulgi na wychowywanie dzieci jest wyższa od podatku (po odliczeniu składek zdrowotnych), to musi Pani ograniczyć odliczenie do wysokości podatku. Niewykorzystana z powodu zbyt niskiego podatku część ulgi niestety przepada, gdyż nie można jej przenieść do odliczenia za lata następne.


W jaki sposób otrzymać zwrot podatku inaczej niż poprzez pocztę


W rozliczeniu za 2007 r. wyszedł mi spory zwrot podatku. Wiem, że poczta pobiera sporą opłatę za przekaz. Chciałbym jej uniknąć. Czy można domagać się, aby urząd skarbowy zwrócił mi nadpłatę w inny sposób?


Tak. Jeśli chce Pan otrzymać zwrot podatku w innej formie, np. na rachunek bankowy, musi Pan o jego numerze poinformować urząd skarbowy, do którego złoży Pan swoje zeznanie. W tym celu musi Pan wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu NIP-3 (jest on właściwy dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej), wpisując w części B.7 numer rachunku bankowego, na który urząd ma przekazać nadpłatę podatku wynikającą z Pańskiego zeznania.

Otrzymanie zgłoszenia aktualizacyjnego z numerem rachunku obliguje urząd do przekazania Panu nadpłaty na konto. Jeśli urząd pomimo to wysłałby Panu nadpłatę pocztą, ma Pan prawo nie przyjąć przekazu i domagać się zwrotu na wskazany w zgłoszeniu rachunek bankowy. W takim przypadku koszty błędnie wysłanego przekazu ma obowiązek ponieść urząd, a Pan nie powinien zostać nimi obciążony.


Dyżur prowadziła i odpowiedzi udzielała


Anna Welsyng

radca prawny

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...