Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody?

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
rozwiń więcej
Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
rozwiń więcej
Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody? / Shutterstock
Ustalenie właściwego miejsca opodatkowania dla dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez cudzoziemców powoduje mnóstwo wątpliwości interpretacyjnych z uwagi na niejasność nie tylko polskich regulacji podatkowych, ale także konieczności odwołania się do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wskazać należy, że co do zasady, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2a ustawy o PIT). A to oznacza, że nierezydent podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce jedynie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski, m.in. z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia (art. 3 ust. 2b pkt 1 ustawy o PIT). Przy czym powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem stosownych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (art. 4a ustawy o PIT).

Autopromocja

Profesor ma stałe miejsce zamieszkania w USA a PIT

W przypadku, gdy mamy do czynienia z profesorem mającym stałe miejsce zamieszkania w Stanach Zjednoczonych, który wykonuje pracę na rzecz polskiej Uczelni w ramach umowy o pracę, to zastosowanie znajdą postanowienia umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania łącząca Polskę ze Stanami Zjednoczonymi.

Zazwyczaj w przypadku pracy najemnej znajdują zastosowanie regulacje UPO, z których wynika ogólna zasada opodatkowania z tytułu zatrudnienia w miejscu faktycznego wykonywania pracy (art. 16 ust. 1 UPO). Jednakże w omawianym przypadku właściwym rozwiązaniem będzie zastosowanie przepisu art. 17 ust. 1 UPO, zgodnie z którym to przepisem jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium jednego Umawiającego się Państwa [tutaj: Stany Zjednoczone] jest zaproszona przez Rząd drugiego Umawiającego się Państwa [tu: Polska] jego jednostkę administracyjną lub jej władzę terenową, przez uniwersytet lub inną uznaną instytucję dydaktyczną tego drugiego Umawiającego się Państwa [tutaj: Polska] na przewidywany okres nie przekraczający 2 lat celem nauczania lub uczestniczenia w pracach badawczych lub w obu celach na uniwersytecie lub innej uznanej instytucji dydaktycznej i jeżeli taka osoba przybywa do tego drugiego Umawiającego się Państwa [tu: Polska] przede wszystkim w tym celu, to jej dochód z pracy dydaktycznej lub badawczej na takim uniwersytecie lub instytucji dydaktycznej będzie wyłączony spod opodatkowania przez to drugie Umawiające się Państwo [tu: Polska] przez okres nie przekraczający 2 lat od dnia przyjazdu do tego drugiego Umawiającego się Państwa [tutaj: Polska].

Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody w PIT?

Jak wynika z powyższego przepisu dochód profesora uzyskiwany z tytułu prowadzenia wykładów na polskiej Uczelni nie będzie opodatkowany w Polsce przez okres pierwszych 2 lat. Zatem w takich okolicznościach (do 2 lat) dochód ten nie będzie opodatkowany w Polsce, a zgodnie z regulacjami podatkowymi Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie podkreślić należy, celem nieopodatkowania takich dochodów wedle polskich przepisów koniecznym jest przedstawienie Uczelni certyfikatu rezydencji podatkowej za dany rok podatkowy w myśl art. 5a pkt 21 ustawy o PIT. Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej IS w Warszawie z dnia 13 listopada 2012 r., Nr IPPB4/415-714/12-3/SP.

Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczają jego dochody organy podatkowe?

Organy podatkowe wypracowały jednolite stanowisko, zgodnie z którym w razie przedłużenia umowy o pracę profesora z Uczelnią, powodujące przekroczenie dwóch lat przebywania profesora w Polsce, to będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania całego dochodu uzyskanego w ramach zatrudnienia na Uczelni w trakcie całego pobytu (od początku okresu przebywania na terytorium Polski w charakterze nauczyciela akademickiego). A to z kolei będzie skutkowało koniecznością naliczenia ,,wstecz” podatku od tak wypłacanego wynagrodzenia (zob. interpretację indywidualną IS w Warszawie z dnia 24 lipca 2013 r., Nr IPPB4/415-266/13-5/JK2 odnoszącą się do postanowień UPO Polska – Indie: ,,w sytuacji gdy nie są spełnione warunki określone w art. 22 ww. umowy, a Wnioskodawca wykonuje prace badawcze na podstawie umowy o pracę, to jego dochód uzyskany w Polsce z tego tytułu należy opodatkować w świetle postanowień art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Indiami, regulującego opodatkowanie dochodów z pracy najemnej. (…) W momencie przekroczenia okresu dwóch lat opodatkowaniu w Polsce będzie podlegał dochód uzyskany w trakcie całego pobytu (a zatem od początku okresu przebywania na terytorium tego państwa w celu prowadzenia prac badawczych), co oznacza, iż podatek od wpłaconego wynagrodzenia powinien zostać naliczony "wstecz", tzn. od momentu przybycia Wnioskodawcy do Polski w celu prowadzenia prac badawczych.”).

Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu

https://tax-es.pl/

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),

  • Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 (dalej jako: UPO),

  • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce (dalej jako: Objaśnienia podatkowe MF).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...