Błędy w holenderskim kalkulatorze podatkowym mogą uszczuplić zwrot podatku

Błędy w holenderskim kalkulatorze podatkowym mogą uszczuplić zwrot podatku
Polacy pracujący w Holandii i rozliczający się z tamtejszą skarbówką nie powinni korzystać z darmowego kalkulatora urzędowego. Błędnie nalicza on wartość nadpłaty średnio nawet o 300 euro - ostrzega Adam Powiertowski, prezes firmy Euro-Tax.pl, świadczącej e-usługi w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie zatrudnione za granicą.

Co roku holenderski urząd podatkowy Belastingdienst na swojej oficjalnej stronie udostępnia darmowy program on-line przeznaczony dla osób prywatnych, który szacuje przewidywaną kwotę zwrotu. W 2014 r. urząd otwarcie informował o nieprawidłowości algorytmu w ich programie, przez który, według szacunków Euro-Tax.pl, około 13,5 tys. Polaków nie otrzymało należnych im 17 mln zł. W tym roku w programie znów pojawił się ten sam problem.

Autopromocja

Jak tłumaczy Powiertowski, użytkownicy platformy internetowej po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych dostają błędną informację o przewidywanej wysokości zwrotu podatku. „Kalkulator zaniża wartość nadpłaty średnio o 200-300 euro, często pokazując wartość +zero+. Szczególnie narażone na tego typu mylne wyliczenia są osoby, które nie przepracowały w Holandii pełnego roku, a ich zarobki nie przekroczyły pułapu 10 tys. euro” – podkreślił.

Specjaliści z firmy Euro-Tax.pl, która zajmuje się rozliczaniem podatników z zagranicznymi urzędami, skontaktowali się z pracownikami Belastingdienst. Uzyskali informację, że błąd nie zostanie naprawiony, ponieważ finalne obliczenia w Blastingdienst są poprawne, a program który udostępnia urząd, tylko szacuje wstępną kwotę, która nie jest wiążąca.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Zdaniem Powiertowskiego, błędy, które znalazły się w programie i które bagatelizuje holenderski urząd, w dużej mierze przyczyniły się do niezłożenia deklaracji podatkowej przez wielu polskich emigrantów w ubiegłym roku; według niego jest bardzo prawdopodobne, że sytuacja powtórzy się również teraz. „Po skorzystaniu z programu, który oszacuje ich zwrot na zero euro, zazwyczaj rezygnują oni z dalszych kroków” - dodał.

Prezes Euro-Tax.pl zaznaczył, że dużym problemem są również nieuczciwe firmy, które rozliczają podatników, a działają bez oficjalnych holenderskich licencji i nielegalnie bazują na urzędowym programie, ze względu na jego bezpłatność.

„Od dawna alarmujemy osoby, które chcą rozliczyć się w Holandii, jak ważne jest to, aby zwrócić uwagę, czy wybrany pośrednik zarejestrowany jest w holenderskim urzędzie skarbowym i posiada numer Becon, który pozwala na identyfikację firmy jako księgowego, będącego pełnomocnikiem klienta. Tylko w takim wypadku firma oficjalnie odpowiada za deklaracje składane w imieniu podatników i konsekwencje związane z rozliczeniem osoby fizycznej spoczywają na pośredniku” - dodał Powiertowski.

Holenderskie urzędy skarbowe nie mają restrykcyjnie ustalonych terminów realizacji zwrotu podatku. Istnieje jednak zasada, iż klient, którego zgłoszenie wpłynie do urzędu w ciągu pierwszego kwartału następnego roku po okresie zatrudnienia, może spodziewać się decyzji do końca czerwca danego roku. Natomiast zwrot nadpłaconego podatku z zeznania zarejestrowanego w drugim kwartale powinien nastąpić do końca roku. Wszelkie późniejsze zgłoszenia będą rozpatrywane przez urząd nawet do trzech lat.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Termin trzech lat działa także w stosunku do oddanych już deklaracji, holenderska skarbówka ma prawo badać i weryfikować złożone zeznania podatkowe właśnie do trzech lat wstecz. W niektórych przypadkach błędnie wypełnione dokumenty skarbowe mogą skutkować nałożeniem kar ze strony niderlandzkiego urzędu.

Według GUS Holandia, po Wielkiej Brytanii i Niemczech, to trzeci najchętniej wybieranym przez Polaków kraj emigracji.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Euro-Tax.pl jest firmą świadczącą e-usługi w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie pracujące za granicą. Z jej usług skorzystało już ponad 100 tys. klientów. (PAP)

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...