Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Czy wniesienie do spółki jawnej aportu w postaci akcji powoduje powstanie przychodu podatkowego?
W celu założenia spółki jawnej wspólnicy mogą wnieść do spółki wkład niepieniężny (aport) w postaci akcji. Jednak nie spowoduje to po ich stronie powstania przychodu, który będzie podlegał opodatkowaniu PIT.

Spółka jawna

Spółka jawna jest osobową spółką handlową. Nie jest osobą prawną, ale posiada zdolność prawną oraz zdolność sądową. Oznacza to, że we własnym imieniu może nabywać prawa, tworzyć zobowiązania, pozywać, być pozywaną.

Autopromocja

Majątkiem spółki jest jej mienie- wkład wniesiony przez wspólników oraz to co spółka nabywa w czasie swojego funkcjonowania. To, co wspólnicy wnoszą w formie wkładu staje się własnością spółki. Wkładem mogą być m. in:
- prawa rzeczowe (własność ruchomości, nieruchomości),                                                                   
- ograniczone prawa rzeczowe (prawo użytkowania),                                                                             
- świadczenia, praca na rzecz spółki,                                                                                                               
- prawa obligacyjne - akcje, udziały, obligacje i inne. 

Polecamy: serwis PIT                     

Spółka jawna jest podatnikiem podatku VAT,  jednak podatek dochodowy rozliczają samodzielnie wspólnicy.

Każdy ze wspólników ma i prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, ale nie otrzymuje za to dodatkowego wynagrodzenia.

Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) a powstanie przychodu

Wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci akcji nie spowoduje powstania przychodu podatkowego. Przemawiają za tym poniższe okoliczności.

Nominalna (w ujęciu pieniężnym, w cenach bieżących) wartość udziałów i akcji uważana jest za przychód z kapitałów pieniężnych. Natomiast kapitały pieniężne i prawa majątkowe uważa się za źródło przychodu. Jednak dotyczy to tylko wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny lub udziałów, akcji w spółce mającej osobowość prawną (np. spółki kapitałowe). Spółka jawna nie jest do takich zaliczana (spółka jawna jest spółką osobową, nie ma osobowości prawnej).

Takie uregulowanie wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 oraz art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., zwaną dalej ustawą o PIT).

Ponadto opodatkowaniu podlegają przychody otrzymane z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną oraz zbycia papierów wartościowych, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PIT). Wniesienie akcji do spółki jawnej jako wkładu niepieniężnego nie jest odpłatne. Wspólnik nie otrzymuje za te akcje zapłaty.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 września 2010 r. (II FSK 836/09) stwierdził, że Nie sposób też ustalić co jest przychodem w takim przypadku, jaką wartość osoba wnosząca wkład niepieniężny otrzymuje lub ma otrzymać w zamian za niego. Oczywistym bowiem jest, że wartość wkładu nie jest tym, co wspólnik wnoszący wkład otrzymuje za jego wniesienie do spółki komandytowej. Wniesienie wkładu niepieniężnego o określonej wartości […]jako takie nie może być jednocześnie uznane za zwrotne otrzymanie przychodu w wysokości właśnie wartości tegoż wnoszonego wkładu. To na wkład o określonej wartości wnoszony jest aport niepieniężny mający go stanowić.

Spółka komandytowa, tak jak spółka jawna,  jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej.

Wiele trudności sprawiłoby określenie wysokości należnej zapłaty za wniesione akcje. Akcje te zostaną bowiem przekształcone na wkład i stają się własnością spółki. Oznaczenie wartości wkładu nie może być rozumiane jako oznaczenie wysokości przychodu, jaki zostanie uzyskany. Ponadto umowa spółki może przewidywać, ze wspólnicy w różnym stopniu będą uczestniczyli w zyskach i stratach

Aport (wkład niepieniężny) wnoszony do spółki osobowej nie stanowi odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu.

W zamian za wniesiony przez osobę fizyczną aport, otrzymuje ona udziały w spółce. Udziały posiadają określoną wartość materialną, ale pomimo tego nie są ceną nabycia. Udziały dają wspólnikowi możliwość korzystania z całokształtu praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa w spółce. Wspólnik nie uzyskuje natomiast dochodu, który podlega opodatkowaniu.                                                                                                                            

Wartość wnoszonych akcji jest wartością wkładu w spółce jawnej, według którego wspólnik uczestniczy między innymi w zyskach i stratach tej spółki.

Podkreślił to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 6 lipca 2011 roku (I SA/Lu 345/11): Wnoszony do spółki jawnej aport nie skutkuje dla osoby wnoszącej powstaniem konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego, tj. innymi słowy nie powoduje po jej stronie przyrostu majątkowego. Tym samym nie stanowi dochodu, w rozumieniu art. 9 ust. 1 u.p.d.o.f., jak też dochodu ustalanego na podstawie szczególnych zasad, o których mowa w art. 24 u.p.d.o.f.

Nie stanowi również przychodu, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje jedynie udziały. Brak jest zatem podstaw, aby za zasadne uznać stanowisko, że nabycie udziału w spółce jawnej, w zamian za wniesiony aport, stanowi przysporzenie majątkowe o walorach i formie odpłatności za wniesienie wkładu do spółki jawnej. Udział wspólnika w spółce jawnej stanowi bowiem zespół praw i obowiązków wspólnika wobec spółki jawnej i pozostałych wspólników.

Wniesienie akcji w postaci wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu również na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Zawiera on otwarty katalog przychodów, które:                                                                                                                              
- pochodzą z innych źródeł,                                                                                                                   
- podlegają opodatkowaniu,                                                                                                                
- mają postać pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, i które są otrzymywane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...