Sprzedaż złomu – kwestie podatkowe

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
sprzedaż złomu podatek / Fotolia
Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od tego, czy odbywa się w ramach działalności gospodarczej czy okazjonalnie.

Opodatkowanie sprzedaży złomu – osoba fizyczna bez działalności gospodarczej

Jeżeli sprzedajemy złom okazjonalnie np. w ramach wygenerowanych w naszym gospodarstwie domowym odpadów, być może w ogóle nie musimy martwić się o podatek. Wszystko za sprawą art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – sprzedaż złomu (gdy nie odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), jeśli będzie miała miejsce po upływie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Gdy nie udało nam się odczekać wspomnianych sześciu miesięcy – w świetle art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Autopromocja

I tyle. Nie martwi nas VAT czy PCC. Ten pierwszy nie, ponieważ nie jesteśmy czynnymi podatnikami VAT, a ten drugi – ponieważ obciąży on nabywcę (będzie on zobligowany do odprowadzenia 2% daniny na rachunek właściwego urzędu w terminie 14 dni).

Sytuacja, jak z bajki… Jednak z podatkami nigdy nie wiadomo, prawda? A co, jeśli nie jesteśmy pewni, czy sprzedaż ma rzeczywiście charakter okazjonalny? Może jesteśmy już profesjonalistami w obrocie złomem, bo co rano wózkiem sklepowym obchodzimy osiedle? Nie można zapomnieć, że w przypadku osoby fizycznej o zorganizowanym charakterze działalności nie przesądza jej formalny status jako przedsiębiorcy.

Opodatkowanie sprzedaży złomu w przypadku przedsiębiorcy

Kluczem do sprawy pozostaje zatem definicja działalności gospodarczej. Jeżeli bowiem sprzedaż złomu pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – będzie stanowiła przychód wpływający na wysokość podatku dochodowego z tego źródła i możemy zapomnieć o rozliczeniu opisanym wyżej.

Definicję działalności gospodarczej odnajdziemy w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Będziemy przez nią rozumieli działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy (czyli np. stosunek pracy czy najem).

Działalność gospodarcza w interpretacjach podatkowych

Oczywiście z pomocą interpretacyjną dla powyższych zapisów spieszy nam Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (por. np. Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 13 września 2022 r.0113-KDIPT2-2.4011.603.2022.2.ST; Interpretacja Dyrektora KIS z dnia 04.09.2021 r. nr 0112-KDWL.4011.33.2020.2.DK).

Tak oto przez działalność zarobkową będziemy rozumieli działalność, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Istotny pozostaje postawiony sobie cel, a nie rzeczywiste wygenerowanie dochodu. Sprzedając złom, nawet ze stratą, nie ochronimy się wyłącznie argumentem o braku przysporzenia.

O zorganizowanym charakterze naszej działalności będzie świadczyło działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. Planowane działanie w tym przypadku nie powinno być jednak mylone z normalnymi procesami dotyczącymi składowania odpadów gospodarstwa domowego.

Z powyższymi przesłankami będzie wreszcie łączyła się ciągłość prowadzenia działalności – wiąże się ona z jej planowanym charakterem i realizacją poszczególnych zamierzeń. Ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy, istotny jest wyłącznie zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu.

W przypadkach niejednoznacznych oczywiście dobrze jest zabezpieczyć się indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego.

Opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od kilku czynników

Jak widać, opodatkowanie sprzedaży złomu zależy od kilku czynników, które będą wskazywały na jej charakter. Musimy określić – czy sprzedaż ma wyłącznie charakter okazjonalny, czy też spełnia już znamiona działalności gospodarczej. W przypadku sprzedaży „prywatnej” stoimy przed możliwością uniknięcia podatków. Jeżeli natomiast dokonywana przez nas sprzedaż przybiera postać działalności gospodarczej, nie uciekniemy od nich. W toku oceny przesłanek wskazujących na to drugie pamiętajmy jednak, że podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem (tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny), nie będą stanowiły pozarolniczej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Joanna Zawadzka, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...