REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od sprzedaży rzeczy używanych

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
OLX sprzedaż podatek
OLX sprzedaż podatek

REKLAMA

REKLAMA

Wiele serwisów zachęca użytkowników do sprzedaży niepotrzebnych rzeczy przy użyciu internetowego ogłoszenia. Lepiej pozbyć się nieużywanych mebli za niewielką cenę niż przechowywać bez celu na balkonie. Pojawia się jednak pytanie – jak to wygląda od strony podatkowej? Czy urząd skarbowy może nas ścigać za niezgłoszoną sprzedaż na OLX?
rozwiń >

Czy od sprzedaży używanych rzeczy płaci się podatek?

W odpowiedzi na to pytanie pomocna może być interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 maja 2021 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP. Pismo akcentuje pojęcie działalności gospodarczej jako czynności wykonywanej w sposób ciągły i zorganizowany.

Autopromocja

Wnioskodawczyni interpretacji zadała pytanie czy sprzedaż niektórych elementów własnej kolekcji m.in. znaczków i porcelany jest opodatkowana podatkiem PIT. Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko własne wnioskodawczyni zakładające brak opodatkowania podatkiem PIT takiej czynności. W uzasadnieniu wyrażono stanowisko zakładające, że okazjonalna sprzedaż nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy PIT:

„Zachowanie Wnioskodawczyni w odniesieniu do posiadanej kolekcji wskazuje bowiem na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem(…) Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, ukierunkowane na osiągnięcie zysku, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (…) w wyniku sprzedaży elementów kolekcji Wnioskodawczyni nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.”

Termin pół roku od zakupu a przychód

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT stanowi że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy nie następujące w wyniku działalności gospodarczej jeśli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Sprzedaż rzeczy jest najbezpieczniejsza od strony podatkowej po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Przytoczona wcześniej interpretacja podatkowa dotyczyła przypadku, gdy wszystkie elementy kolekcji były nabyte co najmniej 1,5 roku przed planowaną sprzedażą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie należy podkreślić, że gdyby osoba fizyczna wielokrotnie kupowała i sprzedawała używane rzeczy na OLX w celach zarobkowych, to organ podatkowy mógłby uznać to za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu, również przy wystąpieniu półrocznego okresu pomiędzy kupnem a sprzedażą. Takie ryzyko wystąpiłoby gdyby urząd skarbowy założył że celem kupna używanej rzeczy było jej sprzedanie po wyższej cenie.

Ile podatku od sprzedaży rzeczy używanych? Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Opisane powyżej zagadnienia dotyczyły podatku PIT. Ze sprzedażą rzeczy wiąże się również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawką jest 2% kwoty sprzedaży. PCC obciąża nabywcę, a nie sprzedawcę.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku na OLX?

Artykuł 9 ustawy PCC przewiduje szereg zwolnień od tego podatku, m.in. sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł.

Podatek PCC jest należny tylko wtedy gdy żadna umowy ze stron nie jest podatnikiem VAT. W przypadku zakupu rzeczy powyżej 1 tys. zł. od przedsiębiorcy podatek PCC nie jest należny, gdyż sprzedawca jest w takim przypadku podatnikiem VAT.

Podsumowując – sprzedaż rzeczy używanej jest najbezpieczniejsza podatkowo, gdy upłynęło pełne pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie) od zakupu, a kwota sprzedaży nie przekracza 1 tys. zł.

Nie oznacza to jednak, że można sztucznie zaniżyć wartość sprzedaży. Podstawą opodatkowania PCC jest wartość rynkowa.

Czy od sprzedaży na Vinted płaci się podatek?

Handel na Vinted w praktyce umożliwia wykonywanie działalności w sposób ciągły i zorganizowany, w celach zarobkowych. Przykładowo, można „trafiać okazje” w lumpeksach za 5 zł, a następnie sprzedawać za 50 zł. Jeśli ktoś traktuje taką działalność jak sposób zarobkowania – lepiej samemu zapytać w urzędzie skarbowym o obowiązek podatkowy, niż ryzykować, że US sam się zgłosi.

Jak rozliczać sprzedaż rzeczy używanych? Jak rozliczyć zakup używanego samochodu?

Od strony nabywcy – przy założeniu kupna rzeczy używanej powyżej 1 tys. zł. (przy założeniu że ani nabywca ani sprzedawca nie jest podatnikiem VAT), należy wypełnić formularz PCC-3 i złożyć w urzędzie skarbowym. Klasycznym przykładem dla tej deklaracji podatkowej jest kupno używanego samochodu.

Polecamy: „Amortyzacja środków trwałych w praktyce. Przyjęcie do używania, amortyzacja i likwidacja”

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ola
  2022-09-06 15:12:37
  Co w przypadku organizowanej wyprzedaży tzw. garażowej. Organizator wynajmuje sale, udostępnia miejsce sprzedającym za niewielką opłatą. Czy sprzedający własne np ubranka po dzieciach płaca jakieś podatki? Czy organizator może działać w ramach działalności nierejestrowanej? Czy musi płacić ZUS (zatrudniony na etacie)? Jak zabezpieczyć się prawnie?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA