REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od sprzedaży rzeczy używanych

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
OLX sprzedaż podatek
OLX sprzedaż podatek

REKLAMA

REKLAMA

Wiele serwisów zachęca użytkowników do sprzedaży niepotrzebnych rzeczy przy użyciu internetowego ogłoszenia. Lepiej pozbyć się nieużywanych mebli za niewielką cenę niż przechowywać bez celu na balkonie. Pojawia się jednak pytanie – jak to wygląda od strony podatkowej? Czy urząd skarbowy może nas ścigać za niezgłoszoną sprzedaż na OLX?
rozwiń >

Czy od sprzedaży używanych rzeczy płaci się podatek?

W odpowiedzi na to pytanie pomocna może być interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 maja 2021 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP. Pismo akcentuje pojęcie działalności gospodarczej jako czynności wykonywanej w sposób ciągły i zorganizowany.

Autopromocja

Wnioskodawczyni interpretacji zadała pytanie czy sprzedaż niektórych elementów własnej kolekcji m.in. znaczków i porcelany jest opodatkowana podatkiem PIT. Organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko własne wnioskodawczyni zakładające brak opodatkowania podatkiem PIT takiej czynności. W uzasadnieniu wyrażono stanowisko zakładające, że okazjonalna sprzedaż nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy PIT:

„Zachowanie Wnioskodawczyni w odniesieniu do posiadanej kolekcji wskazuje bowiem na czynności mieszczące się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem(…) Nie są to działania o charakterze inwestycyjnym, ukierunkowane na osiągnięcie zysku, które są typowe dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (…) w wyniku sprzedaży elementów kolekcji Wnioskodawczyni nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.”

Termin pół roku od zakupu a przychód

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT stanowi że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy nie następujące w wyniku działalności gospodarczej jeśli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Sprzedaż rzeczy jest najbezpieczniejsza od strony podatkowej po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Przytoczona wcześniej interpretacja podatkowa dotyczyła przypadku, gdy wszystkie elementy kolekcji były nabyte co najmniej 1,5 roku przed planowaną sprzedażą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie należy podkreślić, że gdyby osoba fizyczna wielokrotnie kupowała i sprzedawała używane rzeczy na OLX w celach zarobkowych, to organ podatkowy mógłby uznać to za działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu, również przy wystąpieniu półrocznego okresu pomiędzy kupnem a sprzedażą. Takie ryzyko wystąpiłoby gdyby urząd skarbowy założył że celem kupna używanej rzeczy było jej sprzedanie po wyższej cenie.

Ile podatku od sprzedaży rzeczy używanych? Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Opisane powyżej zagadnienia dotyczyły podatku PIT. Ze sprzedażą rzeczy wiąże się również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawką jest 2% kwoty sprzedaży. PCC obciąża nabywcę, a nie sprzedawcę.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku na OLX?

Artykuł 9 ustawy PCC przewiduje szereg zwolnień od tego podatku, m.in. sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł.

Podatek PCC jest należny tylko wtedy gdy żadna umowy ze stron nie jest podatnikiem VAT. W przypadku zakupu rzeczy powyżej 1 tys. zł. od przedsiębiorcy podatek PCC nie jest należny, gdyż sprzedawca jest w takim przypadku podatnikiem VAT.

Podsumowując – sprzedaż rzeczy używanej jest najbezpieczniejsza podatkowo, gdy upłynęło pełne pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie) od zakupu, a kwota sprzedaży nie przekracza 1 tys. zł.

Nie oznacza to jednak, że można sztucznie zaniżyć wartość sprzedaży. Podstawą opodatkowania PCC jest wartość rynkowa.

Czy od sprzedaży na Vinted płaci się podatek?

Handel na Vinted w praktyce umożliwia wykonywanie działalności w sposób ciągły i zorganizowany, w celach zarobkowych. Przykładowo, można „trafiać okazje” w lumpeksach za 5 zł, a następnie sprzedawać za 50 zł. Jeśli ktoś traktuje taką działalność jak sposób zarobkowania – lepiej samemu zapytać w urzędzie skarbowym o obowiązek podatkowy, niż ryzykować, że US sam się zgłosi.

Jak rozliczać sprzedaż rzeczy używanych? Jak rozliczyć zakup używanego samochodu?

Od strony nabywcy – przy założeniu kupna rzeczy używanej powyżej 1 tys. zł. (przy założeniu że ani nabywca ani sprzedawca nie jest podatnikiem VAT), należy wypełnić formularz PCC-3 i złożyć w urzędzie skarbowym. Klasycznym przykładem dla tej deklaracji podatkowej jest kupno używanego samochodu.

Polecamy: „Amortyzacja środków trwałych w praktyce. Przyjęcie do używania, amortyzacja i likwidacja”

Podstawa prawna:

Autopromocja

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ola
  2022-09-06 15:12:37
  Co w przypadku organizowanej wyprzedaży tzw. garażowej. Organizator wynajmuje sale, udostępnia miejsce sprzedającym za niewielką opłatą. Czy sprzedający własne np ubranka po dzieciach płaca jakieś podatki? Czy organizator może działać w ramach działalności nierejestrowanej? Czy musi płacić ZUS (zatrudniony na etacie)? Jak zabezpieczyć się prawnie?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

REKLAMA