REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż na Allegro. W jakich przypadkach rozliczyć podatek?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Urząd skarbowy nie odpuści sprzedającym na Allegro
Urząd skarbowy nie odpuści sprzedającym na Allegro
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Serwisy typu allegro dają możliwość szybkiego zarobku dla każdego. Jednak w pewnych przypadkach konieczne jest rozliczenie przychodu w zeznaniu PIT. Niedopełnienie tego obowiązku może w najgorszym przypadku oznaczać odpowiedzialność karno-skarbową.

Czy urząd skarbowy sprawdza zakupy na Allegro?

Obecnie organom podatkowym brakuje podstaw prawnych na szeroką na inwigilację serwisów typu Allegro lub olx jednak już wkrótce może się to zmienić. Ustawa obecnie przechodzi przez ścieżkę legislacyjną, prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja

Najważniejsze założenie projektu – serwisy z ogłoszeniami typu allegro zaczną wysyłać organom państwowym sprawozdania. Zaraportowany zostanie użytkownik, który sprzedał co najmniej 30 razy w okresie sprawozdawczym za łączną kwotę co najmniej 2 tys. euro.

Jednak obecnie operatorzy platform sprzedażowych muszą raportować na żądanie organów państwowych, w ramach toczących się postępowań. W dużym skrócie – ryzyko odpowiedzialności za sprzedaż na Allegro bez podatku istnieje już teraz, a od przyszłego roku prawdopodobnie radykalnie wzrośnie.

Czy płaci się podatek od sprzedaży na Allegro?

Wystąpienie obowiązku podatkowego po sprzedaży na Allegro może wystąpić w zależności od dwóch kwestii. Po pierwsze – okazjonalny lub regularny charakter sprzedaży oraz upływ półrocznego terminu od zakupu.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT stanowi że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy nie następujące w wyniku działalności gospodarczej jeśli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż rzeczy jest najbezpieczniejsza od strony podatkowej po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Sprzedaż przed upływem półrocznego terminu spowoduje przychód do opodatkowania PIT-em.

Jednak sprzedaż po upływie półrocznego terminu również może być obciążona podatkiem PIT. W jakich przypadkach? Interpretacja podatkowa sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP wskazuje, że okazjonalne sprzedawanie „zbędnych gratów” jest wolne od podatku PIT.

Jednak traktowanie sprzedaży na Allegro jako źródła dochodu (celowe i systematyczne kupowanie po niższych cenach w celu sprzedaży za wyższą cenę) powoduje już obowiązek rozliczenia w rocznym zeznaniu PIT. W tym przypadku nie ma znaczenia czy upłynął półroczny termin od zakupu do sprzedaży.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Niestety nie ma takiej kwoty, do której można sprzedawać bez obowiązku rozliczenia PIT. Jednak kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł rocznie sprawia, że można osiągnąć taki dochód bez podatku, jednak z obowiązkiem uwzględnienia tej informacji w rocznym rozliczeniu PIT.

Osobną kwestią jest podatek od czynność cywilnoprawnych (PCC), który obciąża nabywcę, a nie sprzedawcę. Obowiązek w podatku PCC wystąpi w przypadku sprzedaży rzeczy o wartości powyżej 1 tys. zł. Decyduje wartość rynkowa, a nie cena sprzedaży.

Jak uniknąć skarbówki na Allegro? Limit 2700 PLN na miesiąc

REKLAMA

Osoby z zamiłowaniem do kupowania/sprzedawania na serwisach internetowych w celach zarobkowych na szczęście nie muszą zakładać działalności gospodarczej, jeśli ich miesięczny przychód mieści się w kwocie 2700 PLN (limit dla działalności nierejestrowanej od lipca 2023 r.).

Konstrukcja działalności nierejestrowanej (nierejestrowej) sprawia, że cały obowiązek formalny ogranicza się do uwzględnienia kwoty przychodu, dochodu i kosztów w rocznym rozliczeniu PIT-u.

Nie można przekroczyć kwoty 2700 PLN w jakimkolwiek miesiącu, ten limit dotyczy przychodu, a nie dochodu (tzn. chodzi o sumę sprzedaży w miesiącu, a nie realny zysk).

Zarobkowanie na drobnych sprzedażach internetowych jest atrakcyjnym źródłem dochodu jednak lepiej nie ryzykować problemów z urzędem skarbowym. Kwota wolna od podatku 30 000 zł rocznie oraz niższa stawka podatkowa w wysokości 12% sprawiają, że w praktyce wielki podatek do zapłaty nie wystąpi. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA