REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż na Allegro. W jakich przypadkach rozliczyć podatek?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Urząd skarbowy nie odpuści sprzedającym na Allegro
Urząd skarbowy nie odpuści sprzedającym na Allegro
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Serwisy typu allegro dają możliwość szybkiego zarobku dla każdego. Jednak w pewnych przypadkach konieczne jest rozliczenie przychodu w zeznaniu PIT. Niedopełnienie tego obowiązku może w najgorszym przypadku oznaczać odpowiedzialność karno-skarbową.

Czy urząd skarbowy sprawdza zakupy na Allegro?

Obecnie organom podatkowym brakuje podstaw prawnych na szeroką na inwigilację serwisów typu Allegro lub olx jednak już wkrótce może się to zmienić. Ustawa obecnie przechodzi przez ścieżkę legislacyjną, prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 2024 r.

Autopromocja

Najważniejsze założenie projektu – serwisy z ogłoszeniami typu allegro zaczną wysyłać organom państwowym sprawozdania. Zaraportowany zostanie użytkownik, który sprzedał co najmniej 30 razy w okresie sprawozdawczym za łączną kwotę co najmniej 2 tys. euro.

Jednak obecnie operatorzy platform sprzedażowych muszą raportować na żądanie organów państwowych, w ramach toczących się postępowań. W dużym skrócie – ryzyko odpowiedzialności za sprzedaż na Allegro bez podatku istnieje już teraz, a od przyszłego roku prawdopodobnie radykalnie wzrośnie.

Czy płaci się podatek od sprzedaży na Allegro?

Wystąpienie obowiązku podatkowego po sprzedaży na Allegro może wystąpić w zależności od dwóch kwestii. Po pierwsze – okazjonalny lub regularny charakter sprzedaży oraz upływ półrocznego terminu od zakupu.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy PIT stanowi że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy nie następujące w wyniku działalności gospodarczej jeśli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż rzeczy jest najbezpieczniejsza od strony podatkowej po upływie pół roku od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Sprzedaż przed upływem półrocznego terminu spowoduje przychód do opodatkowania PIT-em.

Jednak sprzedaż po upływie półrocznego terminu również może być obciążona podatkiem PIT. W jakich przypadkach? Interpretacja podatkowa sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP wskazuje, że okazjonalne sprzedawanie „zbędnych gratów” jest wolne od podatku PIT.

Jednak traktowanie sprzedaży na Allegro jako źródła dochodu (celowe i systematyczne kupowanie po niższych cenach w celu sprzedaży za wyższą cenę) powoduje już obowiązek rozliczenia w rocznym zeznaniu PIT. W tym przypadku nie ma znaczenia czy upłynął półroczny termin od zakupu do sprzedaży.

Do jakiej kwoty można sprzedawać bez podatku?

Niestety nie ma takiej kwoty, do której można sprzedawać bez obowiązku rozliczenia PIT. Jednak kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł rocznie sprawia, że można osiągnąć taki dochód bez podatku, jednak z obowiązkiem uwzględnienia tej informacji w rocznym rozliczeniu PIT.

Osobną kwestią jest podatek od czynność cywilnoprawnych (PCC), który obciąża nabywcę, a nie sprzedawcę. Obowiązek w podatku PCC wystąpi w przypadku sprzedaży rzeczy o wartości powyżej 1 tys. zł. Decyduje wartość rynkowa, a nie cena sprzedaży.

Jak uniknąć skarbówki na Allegro? Limit 2700 PLN na miesiąc

Osoby z zamiłowaniem do kupowania/sprzedawania na serwisach internetowych w celach zarobkowych na szczęście nie muszą zakładać działalności gospodarczej, jeśli ich miesięczny przychód mieści się w kwocie 2700 PLN (limit dla działalności nierejestrowanej od lipca 2023 r.).

Konstrukcja działalności nierejestrowanej (nierejestrowej) sprawia, że cały obowiązek formalny ogranicza się do uwzględnienia kwoty przychodu, dochodu i kosztów w rocznym rozliczeniu PIT-u.

Nie można przekroczyć kwoty 2700 PLN w jakimkolwiek miesiącu, ten limit dotyczy przychodu, a nie dochodu (tzn. chodzi o sumę sprzedaży w miesiącu, a nie realny zysk).

Zarobkowanie na drobnych sprzedażach internetowych jest atrakcyjnym źródłem dochodu jednak lepiej nie ryzykować problemów z urzędem skarbowym. Kwota wolna od podatku 30 000 zł rocznie oraz niższa stawka podatkowa w wysokości 12% sprawiają, że w praktyce wielki podatek do zapłaty nie wystąpi. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

REKLAMA