Od lipca 2700 PLN miesięcznie bez rejestracji działalności
REKLAMA
REKLAMA
- Kto może założyć działalność nierejestrowaną?
- Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej?
- Jaki jest limit działalności nierejestrowanej 2023?
- Ile można dorobić i nie płacić podatku?
- Czy z działalności nierejestrowanej trzeba się rozliczać?
- Sprzedawanie na allegro – kiedy konieczna działalność nierejestrowa?
- Jaki podatek od działalności nierejestrowanej?
- Czy działalność nierejestrowaną wlicza się do emerytury?
- Czy na działalność nierejestrowaną można wystawić fakturę?
Kto może założyć działalność nierejestrowaną?
Działalność nierejestrowana (nierejestrowa) jest dostępna dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej.
REKLAMA
Co w przypadku osoby, która w przeszłości miała działalność gospodarczą? Działalność rejestrową można założyć jeśli od zakończenia działalności gospodarczej upłynęło 60 miesięcy.
Zawieszona działalność gospodarcza jest w tym aspekcie traktowana jak niewykonywana, tzn. od zakończenia „aktywnej” działalności gospodarczej musi upłynąć termin 60-miesięczny.
Działalność nierejestrowana jest dostępna również dla niepełnoletnich, którzy mają ukończone 13 lat (w tym wieku uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych).
Jakie są korzyści z działalności nierejestrowanej?
Najważniejsza zaleta działalności nierejestrowanej to brak obowiązku płacenia składek na ZUS, które w praktyce bywają bardzo uciążliwe dla początkujących przedsiębiorców. Z tego powodu można potraktować taką formę zarobku jak „próbę” przed założeniem działalności z rejestracją lub jako stałe źródło dochodu.
Nie jest ponadto konieczna formalna rejestracja działalności związana z obowiązkami typu uzyskanie numerów NIP i REGON.
Jaki jest limit działalności nierejestrowanej 2023?
W lipcu 2023 r. limit przychodu dla działalności nierejestrowanej zostanie podwyższony do 2700 PLN na miesiąc. Co istotne – chodzi tu o przychód, a nie dochód. Inaczej mówiąc – suma sprzedaży w danym miesiącu musi się zmieścić w limicie 2700 PLN, nie ma znaczenia „czysty zysk”.
Co w przypadku przekroczenia limitu? Niestety przepisy nie są tu elastyczne – przekroczenie limitu 2700 PLN w którymkolwiek miesiącu oznacza obowiązek rejestracji działalności gospodarczej ze wszystkimi konsekwencjami (m.in. zaliczki na PIT, składki na ZUS).
Ile można dorobić i nie płacić podatku?
Kwota wolna od podatku to 30 000 zł w skali roku. W ramach działalności nierejestrowej można zarobić rocznie minimalnie więcej – 32 400 (12x2700). Oznacza to, że w praktyce działalność nierejestrowana jest „niemal bez podatku dochodowego”.
Czy z działalności nierejestrowanej trzeba się rozliczać?
Dochód z działalności nierejestrowanej może w całości zmieścić się w rocznej kwocie wolnej od podatku jednak również wtedy należy wykazać przychód/dochód przy składaniu rocznego PIT-u. Pomoże w tym osobna rubryka „działalność nierejestrowana”. Należy tam wpisać kwotę przychodu, dochodu oraz kosztów.
Konieczne jest zbieranie dowodów zakupu sprzedawanych później towarów, bez tego powstałyby komplikacje przy rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów.
Sprzedawanie na allegro – kiedy konieczna działalność nierejestrowa?
Sprzedanie rzeczy na za pośrednictwem serwisów typu allegro lub olx tworzy przychód. Pojawia się pytanie – w jakich przypadkach należy ten przychód uwzględnić w rozliczeniu PIT-u?
Kluczowe jest tu ustalenie osiągania dochodu w sposób zorganizowany, a nie okazjonalny. Osoba, która okazjonalnie sprzedaje np. używane meble na olx, nie musi się martwić podatkiem PIT. Jednak gdyby ta sama osoba regularnie nabywała produkty po okazyjnych cenach, aby później sprzedać za wyższą cenę, to powstaje obowiązek podatkowy. Takie rozumienie przepisów potwierdza m.in. interpretacja podatkowa sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP.
Zrealizowanie obowiązku podatkowego w takim przypadku nie jest jednak trudne, całym zadaniem jest uwzględnienie przychodu, dochodu i kosztów w rocznym zeznaniu PIT. Konstrukcja działalności nierejestrowej sprawia, że drobna przedsiębiorczość jest łatwo dostępna, wszystko może być prosto i legalnie, bez działania w szarej strefie.
Jaki podatek od działalności nierejestrowanej?
Obecnie obowiązują dwie stawki w podatku PIT – 12% dla dochodu do 120 000 oraz 32% dla dochodu powyżej 120 000. Biorąc pod uwagę limit dla działalności nierejestrowej, w praktyce zastosowanie znajdzie stawka 12%.
Czy działalność nierejestrowaną wlicza się do emerytury?
Zaleta działalności nierejestrowej jest jednocześnie wadą - brak obowiązku składek na ZUS oznacza, że działalność nierejestrowa, nie wpływa na wysokość emerytury.
Czy na działalność nierejestrowaną można wystawić fakturę?
Wystawianie faktur w ramach działalności nierejestrowej co do zasady nie jest obowiązkowe jednak sprzedawca musi wystawić fakturę na żądanie nabywcy. Konieczna jest ponadto uproszczona ewidencja sprzedaży, aby uniknąć później komplikacji przy rozliczaniu podatku PIT. Działalność nierejestrowana może obejmować sprzedaż lub usługi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat