Kasowy PIT od 2025 roku. Dla kogo? Jak to działa? Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowych przepisach

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
rozwiń więcej
podatki 2025, metoda kasowa, PIT / Kasowy PIT od 2025 roku. Dla kogo? Jak to działa? Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowych przepisach / Shutterstock

Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z nowej metody rozliczania podatku dochodowego. Mowa o metodzie kasowej (tzw. kasowy PIT). Na czym polega ta metoda i jak będą się rozliczać podatnicy, którzy ją wybiorą?

Na czym polega kasowy PIT?

Przedsiębiorca, który skorzysta z kasowego PIT, wszystkie przychody uzyskiwane w prowadzonej działalności gospodarczej będzie wykazywał w momencie uregulowania należności w całości, w części czy w ratach.

Nowo dodany przepis do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14c ust 2 u.p.d.o.f.) wskazuje także, że w przypadku metody kasowej rozliczania przychodów za datę powstania przychodu uważa się dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień:
- upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo
- likwidacji działalności gospodarczej.

Autopromocja
Ważne

Co ważne, w memoriałowej zasadzie rozliczania przychodów otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej usługi czy dostawy towarów jest wyłączone z przychodów do opodatkowania. Przy kasowym rozliczaniu PIT otrzymana zaliczka niesie za sobą obowiązek wykazania jej w przychodach do opodatkowania.

Taka sama zasada obowiązywać będzie również w stosunku do zobowiązań, które znajdą się w kosztach podatkowych dopiero po ich uregulowaniu w całości czy też w części. W takim przypadku będzie obowiązywała zasada potrącania kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym uregulowania zobowiązania.

Kasowy PIT ma charakter fakultatywny. Przedsiębiorca ma prawo, ale nie obowiązek, korzystać z tej formy rozliczania. Przedsiębiorca w jednym roku podatkowym może korzystać z tej formy rozliczania, a w kolejnym już nie. Jeżeli faktura została wystawiona w roku podatkowym, w którym podatnik stosował metodę kasową rozliczania przychodów, a uregulowanie należności nastąpiło w roku podatkowym, w którym podatnik tej metody nie stosuje, do ustalenia daty powstania przychodu wynikającego z tej faktury podatnik przyjmuje zasady ustalania tej daty stosowane w roku podatkowym, w którym faktura została wystawiona (art. 14c ust. 8 u.p.d.o.f.).

Kto będzie mógł skorzystać z metody kasowej?

Beneficjentami kasowego rozliczania PIT będą zarówno przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą, jak także i ci, którzy dopiero noszą się z zamiarem jej założenia, po spełnieniu kilku niżej opisanych warunków. Z kasowej metody rozliczania przychodów nie skorzystają jednak spółki cywilne i spółki jawne. 

Z metody kasowej rozliczania przychodów mogą skorzystać przedsiębiorcy, o ile spełniają następujące założenia ustawowe (nowo dodany art. 14c ust. 1 u.p.d.o.f.):

1) działalność gospodarcza jest prowadzona samodzielnie (przedsiębiorca może zatrudniać pracowników),

2) przychody z prowadzonej działalności w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1.000.000 zł. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;

3) przedsiębiorca nie może prowadzić ksiąg rachunkowych (jedynie PKPiR lub Ewidencję Przychodów),

4) przedsiębiorca kontynuujący działalność gospodarczą złoży oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20. lutego roku podatkowego; a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, a jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego - w terminie do końca roku podatkowego.

Ważne

W przypadku wyboru metody kasowej rozliczania przychodów podatnik jest zobowiązany stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Jeśli, po zakończonym roku podatkowym, przedsiębiorca zdecyduje o rezygnacji z kasowego PIT, zobowiązany będzie złożyć  stosowne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20. lutego roku podatkowego.

Wybór kasowej metody rozliczania przychodów skutkuje również na kolejne lata (oczywiście do czasu rezygnacji), pod warunkiem spełniania warunków powyżej wymienionych.

Z kasowego PIT skorzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  • IP BOX,

Metoda kasowa rozliczania przychodów ma zastosowanie wyłącznie do przychodów, które:
1) wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (każda sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, tj. konsumentów, będzie rozliczana na zasadach ogólnych, które obowiązują przed zmianą przepisów) oraz
2) są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie z nowo dodanym art. 14c ust. 5 u.p.d.o.f. metoda kasowa rozliczania przychodów nie ma zastosowania do transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a:
1) podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 23m ust. 2 pkt 1 lit. a–c, wynosi co najmniej 5%,
2) podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosujących szkodliwą konkurencję podatkową lub zagranicznym zakładem położonym na terytorium lub w kraju stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Obowiązek prowadzenia ewidencji

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą kasowy PIT, zobowiązani będą prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane wybraną metodą. Ewidencja taka powinna zawierać:

  • numer faktury,
  • datę wystawienia faktury,
  • kwotę należności wynikającą z faktury,
  • datę uregulowania należności.

Kasowy PIT daje możliwość przesunięcia w czasie podatku dochodowego od kontrahentów niepłacących w ustalonym terminie. Z pewnością ułatwi to prowadzenie działalności gospodarczej tym firmom, których klienci zwlekają z  płatnościami. Jednak kasowy PIT to nie tylko przywileje, ale i dodatkowe obowiązki. W przypadku braku płatności za datę powstania przychodu uważa się dzień uregulowania należności, jednak nie później niż dzień upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury. Po tym czasie podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód, nawet jeżeli w tym czasie nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z faktury. 

Podstawa prawna: Ustawa z 27.09.2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Marta Kielar, konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Polecamy: Podatki 2025 (komplet) 
Polecamy: Kasowy PIT – nowe rozwiązanie dla podatników prowadzących pkpir oraz opodatkowanych ryczałtem (PDF)

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
DeepSeek – czy jest lepszy od ChatGPT?
04 lut 2025

Świat obiegła informacja, że Chińczycy zbudowali model sztucznej inteligencji, który osiąga zbliżony poziom precyzji do wyników ChataGPT, a jednocześnie oferuje gigantyczne oszczędności w zakresie energii. Programiści wychwalają Deep Seek pod niebiosa. Jednocześnie powstaje pytanie: jak model ten wypada na tle konkurencji w oczach użytkowników modeli językowych, którzy pracują, albo uczniów, którzy szukają wsparcia w nauce. Porównuje to dr Dominik Skowroński z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

eCMR – kiedy wdrożenie w Polsce i Europie - harmonogram. Ponad 2 lata opóźnienia elektronicznych listów przewozowych
04 lut 2025

Elektroniczne listy przewozowe (eCMR) mają za zadanie uprościć i zdigitalizować procesy logistyczne, eliminując papierowe dokumenty. Jednak wdrażanie kluczowego rozporządzenia eFTI w UE ma poważne opóźnienia. Pierwotnie zakładano, że pierwsze platformy do wymiany informacji zaczną działać w październiku 2024 roku, a inspekcje będą miały obowiązek uwzględniać elektroniczne listy przewozowe najpóźniej od sierpnia 2025. Już wiemy, że tak się nie stanie. Choć pełne zastosowanie przepisów ma nastąpić dopiero w lipcu 2027 roku, to widać, że prace legislacyjne ruszyły do przodu. Pod koniec 2024 roku pojawił się także projekt zmian, m.in. w ustawie o transporcie drogowym, który porusza tematykę korzystania z elektronicznych listów przewozowych w Polsce. Jak dokładnie wygląda kwestia wdrożenia eCMR w naszym kraju i Europie?

Jakie cyberataki są najczęstsze? Jak się zabezpieczać? Pierwszy raport ENISA o cyberbezpieczeństwie w UE
04 lut 2025

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała pierwszy raport z zakresu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich UE. Dokument powstały na podstawie art. 18 dyrektywy NIS 2 zawiera informacje o dojrzałości Europy w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego oraz zalecenia polityczne dotyczące eliminacji potencjalnych zagrożeń. Raport dostarcza również informacji o tym, z jakich metod najczęściej korzystają cyberprzestępcy. Okazuje się, że w większości przypadków są to ataki typu DoS / DDoS / RDoS, które stanowiły ponad 41 proc. wszystkich incydentów przeprowadzonych na terenie UE od lipca 2023 do czerwca 2024 roku. Co więcej, na celowniku cyberprzestępców znajduje się przede wszystkim administracja publiczna. O tym, jak bronić się przed cyberzagrożeniami, opowiadają eksperci Linux Polska.

Rząd uderza w e-palaczy! Nowa akcyza sprawi, że wrócą do tradycyjnych papierosów?
04 lut 2025

Nadchodzi drastyczna podwyżka podatków na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu! Eksperci alarmują: nowe przepisy mogą doprowadzić do podwójnego opodatkowania i wzrostu cen nawet o 80 zł na sztukę. Legalny rynek stanie się nieopłacalny, a palacze mogą masowo wrócić do tradycyjnych papierosów lub sięgnąć po produkty z szarej strefy.

Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej
03 lut 2025

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?
03 lut 2025

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń
03 lut 2025

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach
03 lut 2025

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?
03 lut 2025

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC
31 sty 2025

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

pokaż więcej
Proszę czekać...