Świadczenie z umowy ubezpieczenia ochrony prawnej a opodatkowanie PIT

Sergiusz Felbur
Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych
rozwiń więcej
Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
rozwiń więcej
Świadczenie z umowy ubezpieczenia ochrony prawnej a opodatkowanie PIT
Zasadniczo odszkodowania uzyskane z umów ubezpieczenia nie stanowią przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności dotyczy to podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

Autopromocja
  1. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej,
  2. dochodów uzyskanych z inwestowania składki ubezpieczeniowej w funduszach kapitałowych.

Innymi słowy, ustawodawca z kręgu podmiotów zwolnionych z opodatkowania wyłączył zdecydowaną większość świadczeń dla przedsiębiorców oraz przysporzenia obciążone 19-procentowym podatkiem od zbycia udziałów i instrumentów finansowych (tzw. podatek Belki).

Powyższe ustalenia  dotyczą także ubezpieczenia ochrony prawnej, które jest szczególnym typem ubezpieczenia majątkowego, przewidującym ochronę ryzyka wystąpienia sporów prawnych ubezpieczonego. Najczęściej ten wariant polisy stanowi dodatkową klauzulę w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej, nieruchomości lub kredytu.

W tym miejscu wspomnieć należy, iż obowiązek podatkowy może powstać wyłącznie u osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub przedsiębiorcy, czyli u końcowego beneficjenta świadczenia, bądź u tzw. uposażonego (art. 831 Kodeksu cywilnego). Wskazanie uposażonych odbywa się z reguły podczas zawierania umowy i może w każdej chwili zostać odwołane. Co ciekawe, suma ubezpieczenia przysługująca uprawnionemu nie wchodzi w skład spadku po ubezpieczonym (art. 831 § 3 k.c.).

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Podatki 2015 - komplet

Przedsiębiorca, którego szkoda nie zaistniała w składnikach majątku wykorzystywanych w  prowadzonej działalności gospodarczej, skorzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego. Jednak na podstawie art. 42a ustawy o PIT zobowiązany będzie do złożenia do końca lutego następnego roku podatkowego stosownej informacji (PIT – 8C) do właściwego urzędu skarbowego. A contrario w pozostałych przypadkach taki przymus nie powstaje (za: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2014 r., I SA /Po 550/13).

W orzeczeniu z dnia 30 marca 2001 r. (III SA 3293/99) Naczelny Sąd Administracyjny podjął próbę zdefiniowania pojęcia „majątku związanego z działalnością” z uwagi na brak ustawowej definicji. Zgodnie z tezą wyroku, należy go rozumieć jako „składniki mienia, których posiadanie wiąże się z faktem wykonywania działalności gospodarczej”. W rezultacie, majątkiem w rozumieniu ustawy będzie  ogół aktywów i pasywów przedsiębiorcy (w tym własność i inne prawa majątkowe), czyli mienie (art. 44 Kodeksu cywilnego). Ponadto, skład orzekający podkreślił, iż ustawodawca nie uzależnił skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania od ujęcia składników majątku przedsiębiorcy w ewidencji środków trwałych. Tym samym rozszerzono ryzyko wystąpienia negatywnych skutków podatkowych dla ubezpieczonego o faktyczne ich powiązanie z prowadzoną działalnością. Powyższy pogląd potwierdzony został w licznych interpretacjach organów skarbowych (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 13 lutego 2013 r., ILPB1/415-1133/12-2/AG oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 sierpnia 2013 r., ITPB1/415-589b/13/WM).

Reasumując, świadczenie uzyskane z umowy ubezpieczenia ochrony prawnej stanowić będzie co do zasady przychód z działalności gospodarczej, a uiszczone składki mogą zostać uznane za koszt podatkowy (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Otrzymane świadczenie należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.  W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie powstanie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...