Kilometrówka za jazdy lokalne bez PIT

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Kilometrówka za jazdy lokalne bez PIT
Przedstawiciel handlowy, któremu pracodawca zwraca koszty przemieszczania się prywatnym samochodem w celach służbowych, nie ma przychodu w PIT. Także wtedy, gdy nie jest w podróży służbowej – wynika z przełomowego wyroku NSA z 15 kwietnia 2016 r.

Orzeczenie jest przełomowe, bo wśród zwracanych wydatków, o które toczył się spór, znalazła się także kilometrówka za jazdy prywatnym autem po regionie wskazanym w umowie jako miejsce pracy.

Autopromocja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zwrot wszelkich wydatków pracownikom, którzy wykonują obowiązki służbowe, nie będąc jednak w delegacji, nie jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń.

Fiskus inaczej

Dotychczas organy podatkowe uważały, że pracownik, który przemieszcza się w celach służbowych prywatnym samochodem po regionie wskazanym w umowie jako miejsce pracy i otrzymuje za to kilometrówkę, ma przychód do opodatkowania.

Wyjątkiem była jedynie interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 grudnia 2015 r. (nr IPPB4/4511-3-95/15-2/JK3). Dyrektor zmienił w niej swoje, początkowo niekorzystne dla spółki stanowisko, gdy ta złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Niedługo potem interpretacja ta zniknęła z ministerialnej bazy.

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie DGP wynika, że resort nadal uważa kilometrówkę za przychód. Dopuszcza jedynie zwolnienie (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT), ale uważa, że ma ono zastosowanie tylko dla nielicznych grup pracowników, głównie Poczty Polskiej, lasów i pomocy społecznej.

Jazdy po regionie

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła hurtowni mającej sieć sklepów na obszarze całego kraju i zatrudniającej pracowników na stanowiskach kierowników regionów. Praca miała charakter mobilny i polegała na kontroli sklepów na terenie powiatu wskazanego jako miejsce wykonywania pracy (poza siedzibą firmy oraz miejsca zamieszkania pracownika). Problem polegał na tym, że pracownicy, mający tak szeroko określone miejsce wykonywania pracy, jadąc z miasta do miasta, nie byli w podróży służbowej w rozumieniu kodeksu pracy.

Hurtownia uważała jednak, że również w tym wypadku zwrot kosztów nie jest przychodem pracownika i w związku z tym nie musi ona potrącać zaliczek na PIT. Chodziło nie tylko o kilometrówkę, lecz także o koszty: noclegu, wyżywienia, przejazdów środkami transportu publicznego, paliwa (gdy auto było służbowe, a nie prywatne). Spółka argumentowała, że pracownik mobilny nie uzyskuje żadnej korzyści osobistej, bo wykonując obowiązki pracownicze, przemieszcza się w interesie pracodawcy.

To nie przychód

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że zwrot wszystkich wydatków, oprócz zwrotu kosztów paliwa zużytego w pojazdach służbowych, jest przychodem pracowników. Argumentem było to, że nie są oni w podróży służbowej. Dyrektor dodał, że w tej sytuacji zwolniona może być tylko wartość świadczeń do 500 zł miesięcznie ponoszonych z tytułu zakwaterowania pracowników (art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT).

Stanowisko fiskusa potwierdził WSA w Poznaniu. Orzekł, że w tej sprawie nie można stosować zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT, bo dotyczy ona wyłącznie podróży służbowych.

Z wyrokiem nie zgodził się NSA. Stwierdził, że wydatki, o które toczył się spór, są ponoszone w interesie pracodawcy, a w związku z tym – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K7/13) – nie mogą być uznane za przychód pracownika.

Sędzia Bogdan Lubiński nawiązał też do innego korzystnego wyroku NSA (sygn. akt II FSK 2387/12). Ten dotyczył jednak wyłącznie zwrotu kosztów noclegu kierownikom regionów.

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

Wyrok NSA z 15 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 635/14

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...