reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu a PIT

Sprzedaż samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu a PIT

W przypadku sprzedaży samochodu, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu i przeznaczonego na cele prywatne po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie wystąpi przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych – tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w imieniu Ministra Finansów.

Leasing operacyjny samochodu firmowego

Sprawa dotyczyła osoby prowadzącej działalność gospodarczą rozliczającej podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą uproszczoną i zamierzającej zawrzeć umowę leasingu operacyjnego. 

W tej sytuacji zostało postawione pytanie, czy sprzedaż samochodu po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, poskutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania, jeśli samochód zostanie przeznaczony na cele prywatne (bez ujmowania w ewidencji środków trwałych).

Przychodami z działalności gospodarczej w PIT są między innymi przychody uzyskane z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o PIT, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g tej ustawy nie przekracza 1 500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Jednym ze źródeł przychodów jest też odpłatne zbycie innych rzeczy – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Zdaniem organów podatkowych przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, podlegają opodatkowaniu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Zakwalifikowanie przychodu ze sprzedaży jako przychodu podatkowego zależy od czasu, który minął od nabycia pojazdu

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że skoro wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej i nie zostanie zaliczony do składników majątku firmy, to przychód ze sprzedaży nie będzie stanowił przychodu z działalności gospodarczej, a będzie zakwalifikowany jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy. Jednak gdy sprzedaż samochodu nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, nie powstanie obowiązek podatkowy.

Owe stanowisko zostało potwierdzone w orzeczeniach sądów administracyjnych m. in. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Organ ten stwierdził, iż obowiązek zapłaty podatku wystąpi jedynie gdy sprzedaż samochodu nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie od firmy leasingowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 25 lutego 2016 r. (DD9.8220.2.56.2016.KZU)

oprac. Monika Gołębiewska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama