Jak opodatkowana jest sprzedaż wygranej (nagrody) w PIT

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
rozwiń więcej
Dla niektórych osób wygrana w konkursie lub loterii jest początkowo wielką radością, a później bywa kłopotem. Wygrana niepieniężna, np. samochód lub mieszkanie zaczyna być obciążeniem dla domowego budżetu, który nie jest niestety z gumy i nie może unieść ciężaru utrzymania tej nagrody. 

W związku z powyższym często z bólem serca postanawiamy rozstać się z tą wygraną, dokonując jej odsprzedaży. W tym momencie musimy uważać na to, aby przypadkiem nieświadomie nie wpaść w „łapy” fiskusa, który też będzie chciał mieć coś naszego „nieszczęścia”.

Autopromocja

W momencie otrzymania nagrody, np. samochodu, uiszczony został zapewne z tego tytułu zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości tej nagrody - najczęściej w naszym imieniu uiszcza to organizator konkursu/loterii, który w tym celu przyznaje nam dodatkowo nagrodę pieniężną właśnie w wysokości 10% wartości samochodu. Fakt ten jednak, wbrew pozorom, nie oznacza wcale, że możemy odsprzedać ten samochód już bez dzielenia się otrzymanymi pieniążkami z fiskusem.

Przeczytaj także: Opodatkowanie nagród w konkursach organizowanych w mediach

Jeżeli jesteśmy osobą fizyczną, nie prowadzącą działalności gospodarczej, to zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), na podział z fiskusem musimy szykować się zawsze wtedy, gdy będziemy odsprzedawać mieszkanie będące nagrodą przed upływem 5 lat, liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym je wygraliśmy. Natomiast w przypadku samochodów i innych rzeczy, przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym je wygraliśmy.

Jeżeli zatem wygraliśmy mieszkanie 1 maja 2010 r., to możemy sprzedać je bez uiszczania podatku PIT dopiero po 31 grudnia 2015 r. (5 lat od 31 grudnia 2010 r.), a gdy tego samego dnia wygramy samochód lub inną rzecz, to odsprzedać je możemy po 30 listopada 2010 r. (6 miesięcy po 31 maja 2010 r.).

Polecamy serwis: Podatki osobiste

Konieczność obliczenia podatku PIT od powyższych transakcji, nie oznacza jednak tego, że zawsze będziemy musieli coś wpłacić temu fiskusowi. Zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o PIT, dochodem z odpłatnego zbycia powyższych rzeczy, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Przychodem jest oczywiście cena uzyskana z sprzedaży, a kosztem nabycia jest w tym przypadku wartość, jaka została przyjęta do obliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wygranej w konkursie.

Jeżeli zatem sprzedamy wygrany samochód za kwotę nie wyższą, niż jego wartość „konkursowa”, to podatek PIT wyliczamy od kwoty 0,00 zł, czyli go nie płacimy. Jeżeli zaś sprzedamy drożej, to powstałą różnicę możemy pomniejszyć o wartość poniesionych nakładów na ten pojazd i wtedy podstawą opodatkowania jest to, co zostanie z naszych wyliczeń. Podatku tego nie wpłacamy od razy do urzędu skarbowego, ale wyliczenia te wpisujemy do zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37.

Bardzo ważnym „haczykiem”, o którym wspomina również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej nr ITPB1/415-202/10/HD z dnia 14 maja 2010 r. jest to, że pojazdy będące nagrodami, bardzo często kupowane są przez organizatorów konkursów i loterii po cenach niższych, niż rynkowe (dostają oni rabat).

Jeżeli zatem dokonamy odsprzedaży takiego samochodu po cenie jego nabycia (cenie „konkursowej”), a więc po cenie niższej niż rynkowa, to niestety musimy liczyć się z tym, że na mocy art. 19 ustawy o PIT nasz naczelnik urzędu skarbowego lub dyrektor urzędu kontroli skarbowej, mogą zakwestionować cenę sprzedaży i określić ją samemu. To oczywiście skutkować będzie koniecznością uiszczenia podatku.

Dodatkowo, jeśli wciąż nie będziemy się zgadzać ze skarbówką i powołany zostanie biegły dla oszacowania wartości samochodu, możemy zostać obciążeni także kosztami pracy tego biegłego.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...