Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
rozwiń więcej
Opodatkowanie dochodów nieujawnionych w PIT po 1 stycznia 2016 roku / ShutterStock
Na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza publikacja książkowa, która w sposób kompleksowy omawia wszystkie aspekty i etapy kontroli podatkowych w zakresie dochodów nieujawnionych w oparciu o przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku.

Książka „Dochody nieujawnione” została przygotowana przez zespół ekspertów podatkowych Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group, pod redakcją naukową prof. dr. hab. Adama Mariańskiego, adwokata, doradcy podatkowego, wybitnego znawcę podatków dochodowych. Gwarancją wysokiej, merytorycznej jakości publikacji jest duże doświadczenie autorów  w reprezentowaniu podatników w postępowaniach w zakresie dochodów nieujawnionych.

Autopromocja

Czytelnicy znajdą odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

- Skąd urzędy czerpią wiedzę o uzyskiwaniu przez podatników dochodów nieujawnionych? Na co zwrócić uwagę, żeby nie narazić się na niepotrzebne kontrole?

- Jak udowodnić, że wydatki zakwestionowane przez urząd zostały pokryte z legalnych źródeł?

-  Czym różni się kontrola podatkowa od postępowania kontrolnego?

-  W jaki sposób dokumentować wydatki oraz środki na ich pokrycie, aby nie narażać się na kontrolę w zakresie dochodów nieujawnionych oraz jakich błędów dokumentacyjnych unikać?

- Jakie wnioski dowodowe mogą być istotne w postępowaniu przed organami?

-  Jakie środki zaskarżenia przysługują kontrolowanemu? 

- Jakie są konsekwencje (podatkowe i karne) ukrywania przychodów przez podatnika?

Publikacja przeznaczona jest dla podatników, przede wszystkim dla tych, wobec których prowadzona jest kontrola w zakresie dochodów nieujawnionych, dla osób, którym grozi ryzyko wszczęcia kontroli oraz  ich pełnomocników, a także pracowników organów podatkowych i księgowych, studentów oraz aplikantów.

Książka zawiera szereg praktycznych przykładów, dzięki czemu jest przystępna dla wszystkich czytelników.

Autorzy podkreślili dużą ewolucję zasad opodatkowania dochodów nieujawnionych w ostatnich latach. Ich zdaniem „Lakoniczny przepis art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. pozwalał na bardzo zróżnicowaną wykładnię w praktyce jego stosowania, Organy podatkowe , mając przyzwolenie sądów administracyjnych, przeprowadzały coraz bardziej uproszczone postępowania, których główne zasady polegały na: przerzuceniu obowiązku dowodzenia na podatników, konieczności udokumentowania dochodów praktycznie z całego życia, braku możliwości uprawdopodobnienia dochodów, (…), rozstrzyganiu wątpliwości faktycznych na niekorzyść podatnika, nieprzedawnieniu się obowiązku podatkowego z tytułu dochodów nieujawnionych itd.

(…) przełomowy okazał się dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2013 r., SK 18/09, który zanegował całą praktykę postępowań w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów.

Konieczna więc stała się obszerna nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która została uchwalona 16 stycznia 2015 r. i weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

Zdaniem Autorów ta zmiana zasad opodatkowania dochodów nieujawnionych jest rewolucyjna. Mimo, że nowelizacja realizuje co do zasady wytyczne TK, to jednak na jej ocenę potrzeba czasu i obserwacji praktyki stosowania nowych przepisów przez organy podatkowe i sądy administracyjne.

W podsumowaniu książki prof. Mariański słusznie zauważa, że (…) ocena dowodów, która jest dokonywana przez organy podatkowe w ramach tzw. swobodnej oceny dowodów, nie zawsze jest łatwa do przeprowadzenia. W tym zakresie niezbędna jest nie tylko znajomość prawa, ale – może przede wszystkim – doświadczenie życiowe. Jeżeli zatem utrzymamy dotychczasowy dobór pracowników organów podatkowych, ale głównie sędziów sądów administracyjnych, to nawet najlepiej przeprowadzone postępowanie dowodowe nie pozwoli na zabezpieczenie interesu prawnego podatnika. Trudno, by osoby które np. nie prowadziły własnego przedsiębiorstwa, oceniły, czy podatnik rzeczywiście mógł osiągnąć dochody ze wskazanego źródła.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Księgowość
Rośnie liczba niewypłacalnych firm Polsce w 2024 r. Tych co ogłosiły upadłość lub wszczęły restrukturyzację. Będzie rekord na koniec grudnia
17 paź 2024

Od początku 2024 roku do końca września niewypłacalność ogłosiło 4 465 polskich firm. Firma Coface, która co kwartał przygotowuje raport na ten temat, podkreśla, że to aż 95% wszystkich przedsiębiorstw, które podjęły działania insolwencyjne w 2023 roku. Do końca roku pozostały jeszcze 3 miesiące, a eksperci już dziś prognozują, że w grudniu liczba niewypłacalności osiągnie rekord i wyniesie 5 tysięcy. W których sektorach dynamika wzrostu była największa i jakie branże ucierpiały najbardziej?

Ryzykowne fakturowanie po wyroku TSUE. Prof. Modzelewski: Znalezienie fakturzystki może być bardzo trudne
17 paź 2024

Pomysł autorstwa Trybunału Sprawiedliwości UE, aby pracownik fizycznie wystawiający puste faktury w imieniu pracodawcy musiał zapłacić VAT z tych faktur, jest zapewne nie ostatnim kuriozum jurysdykcyjnym w jego historii – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Można oczywiście zrozumieć pogląd (który nie przyjął się w przypadku naszych sądów), że nie można obciążać na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT formalnego wystawcę tego dokumentu, gdy pracownik wystawiający fakturę jest oczywistym oszustem, który w sposób udowodniony fałszował te dokumenty; należy więc obciążyć go z tego tytułu. 

Biegły rewident i audyt finansowy: nowy kierunek studiów pod patronatem PIBR na Wydziale Zarządzania UŁ od 2024 r.
17 paź 2024

Kierunek Biegły rewident i audyt finansowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego to nowa propozycja edukacyjna dla osób pragnących pracować jako biegły rewident. Kierunek ten uzyskał patronat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów (PIBR). Biegli rewidenci są cenionymi ekspertami, którzy nie tylko nadzorują i zarządzają, ale również często doradzają w sprawach biznesowych. Zawód biegłego rewidenta to zawód zaufania publicznego, chroniony prawnie i regulowany ustawowo - stanowi on potwierdzenie wiedzy i umiejętności, często jest także wymogiem koniecznym do zatrudnienia. 

Minister Finansów: UE jest potężnie niedoinwestowana; przegrywa wyścig technologiczny z USA i krajami Azji Pd-Wsch.
17 paź 2024

Europa (Unia Europejska) jest potężnie niedoinwestowana, a inwestycje są niezbędne, aby ożywić wzrost gospodarczy – powiedział 17 października 2024 r. minister finansów Andrzej Domański na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie. Jego zdaniem brak wzrostu jest największą bolączką UE, tymczasem dla wielu decydentów UE jest on tylko "produkcją uboczną".

Podatek od garażu 2024/2025: Jakie zmiany od nowego roku?
16 paź 2024

Ile wynoszą stawki podatku od nieruchomości od garaży w 2024 roku a ile wyniosą w 2025 roku. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która zakłada korzystne dla podatników zmiany w opodatkowaniu garaży podatkiem od nieruchomości. Co się zmieni od nowego roku?

Dopłaty do ubezpieczeń rolnych w 2025 r. W jakiej wysokości?
16 paź 2024

Wysokość dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń rolnych upraw i zwierząt w 2025 roku pozostanie na niezmienionym poziomie, czyli 65 proc. składki ubezpieczeniowej. Takie rozwiązanie zakłada projekt rozporządzenia, który został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Kiedy Twoja firma potrzebuje księgowego? To zależy od kilku spraw
16 paź 2024

Czy trzeba zatrudnić księgowego? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli masz proste sprawy finansowe – jedno źródło dochodu, brak skomplikowanych ulg – być może poradzisz sobie sam. Jednak gdy Twoje sprawy są nieco bardziej skomplikowane – wiele źródeł dochodu, własna firma, różne ulgi – księgowy będzie niezastąpiony. Pomoże Ci znaleźć najlepszą drogę, by uniknąć problemów z fiskusem.

Podatek od nieruchomości 2025: Zmiany już niemal pewne. Czego możemy się spodziewać?
17 paź 2024

Projekt zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., został 14 października 2024 r. przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu – w kształcie odpowiadającym tzw. wersji projektu 3.0. Z pewną rezerwą można przyjąć, że w tej właśnie formie podatnicy będą mierzyć się z tym podatkiem w nowym roku. Na jakie zmiany trzeba się przygotować?

Podatek od garaży do zmiany. Rząd przyjął projekt ustawy, który dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
15 paź 2024

Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych. W efekcie zmian wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych (niezajęte na działalność gospodarczą) będą opodatkowane jednakową stawką podatku.

Podatki 2025. Zmiany w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, opłacie uzdrowiskowej i opłacie skarbowej
15 paź 2024

W dniu 14 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, przedłożony przez Ministra Finansów. Jak wskazuje rząd, ta nowelizacja ma charakter techniczny. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych przez doprecyzowanie przepisów ww. ustaw. Największe zmiany dotyczą podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2025 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...