Jak prawidłowo rozliczyć zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
zwrot zawyżonego wynagrodzenia za pracę / Fotolia
W wyniku wypłaty zawyżonego wynagrodzenia za pracę, jako świadczenia nienależnego, pracownik ma obowiązek dokonać jego zwrotu. Sposób prawidłowego rozliczenia zwrotu wynagrodzenia (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na PIT) został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 września 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB2/415-311/11-2/MP).

Zawyżony przychód dotyczył 2010 roku. Ponadto  została pobrana i przekazana do Urzędu Skarbowego zaliczka za pierwsze  trzy miesiące  2011 r.

Autopromocja

Pracownik w tej sytuacji ma jednorazowo wpłacić do kasy pracodawcy wynagrodzenie za 2010 r. Wynagrodzenie za 2011 r. zostanie skorygowane w bieżącej liście płac. Następnie pracodawca dokona korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS.

Wynagrodzenie za pracę- vademecum

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Procedura opisana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT, określa w jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia, gdy zwrotu dokonuje pracownik na rzecz pracodawcy.

Świadczenia, które zostały nienależnie pobrane, uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu. Pracodawca (jako płatnik) ustalając wysokość podatku (zaliczki) powinien odjąć od dochodu pracownika kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).

Oznacza to pomniejszenie miesięcznego dochodu (ustalanego dla celów obliczenia zaliczki) o dokonany przez pracownika zwrot. W przypadku, gdy kwota zwrotu będzie przekraczać dochód za dany miesiąc, pracodawca może pomniejszyć dochód z następnego miesiąca o wysokość powstałej różnicy- aż do pełnego pomniejszenia. Takie czynności mogą być dokonywane, ale tylko w roku podatkowym, w którym podatnik dokonał zwrotu.

Pracownik będzie musiał jednak sam podjąć się rozliczenia, jeśli zwróci nienależne świadczenie już po upływie roku podatkowego, w którym je otrzymał (art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT). W tym wypadku powinien odliczyć nienależne świadczenie od dochodu w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dokonał zwrotu.

Podatnik będzie miał prawo do pomniejszenia dochodu przed opodatkowaniem o kwotę dokonanego zwrotu nienależnego świadczenia, na podstawie wystawionego przez pracodawcę potwierdzenia dokonania zwrotu. Zwrot pobranej sumy wraz z pobranymi zaliczkami na podatek dochodowy powoduje możliwość odzyskania przez pracownika kwoty tych zaliczek.

Jeśli kwota ta  przekracza wysokość dochodu, może być odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych. Podstawą do tego może być dowód potwierdzającego wpłatę ( np. przelew, przekaz) lub zaświadczenie wystawione przez pracodawcę.

Art. 26 ust 1 pkt 5:  Podstawę obliczenia podatku […]stanowi dochód […]po odliczeniu kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.

Pracownik dokonując zwrotu nienależnie otrzymanego wynagrodzenia, powinien dokonać tego zwrotu w kwocie netto, powiększonej o zaliczkę na podatek dochodowy.

Rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Dochodem są uzyskane w ciągu miesiąca przychody oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość obliczonej w ten sposób zaliczki zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy ze środków podatnika (art. 32 ustawy o PIT).

Sformułowanie brzmiące ‘zwrot nienależnie pobranych świadczeń’ nie obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli pracownik dokonał nadpłaty składek na to ubezpieczenie z powodu zawyżonego wynagrodzenia za 2010 rok, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwróci nadpłaconą kwotę pracownikowi za pośrednictwem pracodawcy. Kwota ta będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy.

Zwrócone składki (niezależnie czy zostały pobrane w poprzednim czy bieżącym roku podatkowym) pracodawca powinien doliczyć do przychodów uzyskanych przez pracownika w miesiącu, w którym nastąpił ich zwrot oraz pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

W sytuacji kiedy podatnik (aby obliczyć podatek należny) dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a potem otrzymał zwrot odliczonych kwot, powinien doliczyć kwoty poprzednio odliczone. Odliczenie powinno być dokonane w zeznaniu podatkowym za rok, w którym nastąpił zwrot (art. 45 ust. 3a ustawy o PIT).

Wypłata zawyżonego wynagrodzenia za rok 2010 spowodowała, że składka na ubezpieczenie zdrowotne także była nadpłacona. Oznacza to, że pracodawca powinien zwrócić ją pracownikowi (informując go o tym, mimo że nie ma do tego celu wzoru druku). Natomiast pracownik w rocznym rozliczeniu doliczy kwoty wcześniej odliczone.

Zawyżone wynagrodzenie, które zostało wypłacone za pierwsze miesiące roku 2011, pracodawca potrąci z bieżącej listy płac pracownika. Będzie to oznaczało zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy oraz korektę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za 2011 r. . Zmiany będą umieszczone w informacji PIT-11 i deklaracji rozliczeniowej ZUS za rok 2011.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 10 września 20110 roku (I SA/Kr754/10) orzekł, że Zwrot podatku zgodnie z przepisami ustawy o PIT nie jest traktowany jako dochód, a jedynie jako doliczenie do podatku.

Omówieniem kwestii wpłaconych zaliczek zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 grudnia 2007 roku (II FSK1492/06).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...