Nocleg pracowników mobilnych sfinansowany przez pracodawcę a PIT

TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
rozwiń więcej
Nocleg pracowników mobilnych sfinansowany przez pracodawcę a PIT / Fotolia
Specyfika pracy pracowników mobilnych realizujących swoje zadania na danym obszarze, obejmującym czasami teren nawet kilku województw powoduje, że z ekonomicznego punktu widzenia, bardziej opłacalne jest wykupienie przez takiego pracownika noclegu w hotelu, niż każdorazowy powrót do miejsca zamieszkania. Czy sfinansowanie takiego noclegu przez pracodawcę zwiększy przychód pracownika mobilnego ze stosunku pracy?

Świadczenia dla pracowników a PIT

W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), za przychód ze stosunku pracy należy traktować wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika w związku z zawartą umową zatrudnienia, a więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe lub różnego rodzaju dodatki, nagrody i premie, ale również wartość innych nieodpłatnych świadczeń i świadczeń częściowo odpłatnych.

Autopromocja

W kontekście przysporzeń uzyskiwanych przez pracowników należy odnieść się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r. (sygn. akt: K 7/14), w którym Trybunał dokonał wykładni pojęcia „innych nieodpłatnych świadczeń” w ramach przychodu ze stosunku pracy, o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF. W świetle stanowiska Trybunału Konstytucyjnego, za przychód pracownika mogą być uznane wyłącznie świadczenia, które: 

zostały spełnione za zgodą pracownika (pracownik skorzystał z nich dobrowolnie),
zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Czy sfinansowanie noclegu pracownikowi mobilnemu stanowi jego przychód ze stosunku pracy?

Oceniając konsekwencje przyznania świadczeń w związku z pobytem pracownika na obszarze wyznaczonym jako miejsce wykonywania pracy, podkreślić należy, że nawet jeśli nie można go uznać za podróż służbową w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, pobyt ten związany jest wyłącznie z realizacją zadań powierzonych przez pracodawcę i w jego interesie. Bazując zatem na przywołanym powyżej wyroku Trybunału Konstytucyjnego wskazać należy, że w przypadku, gdy dokonanie określonych świadczeń na rzecz pracowników leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie ich samych, nie generuje u pracowników przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

W odniesieniu do pracowników mobilnych (a więc tych, których miejscem pracy jest określony obszar) uznaje się, że zapewnienie im bezpłatnych noclegów nie powoduje konieczności rozpoznania przychodu po stronie pracownika (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8.11.2019 r., znak: 0114-KDIP3-3.4011.417.2019.1.AK, z 14.02.2019 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.1.2019.ID, z 22.02.2018 r., znak: 0115-KDIT2-2.4011.438.2017.1.RS, z 19.10.2018 r., znak 0113-KDIPT2-3.4011.442.2018.ID oraz z 18.02.2016 r., znak IPPB4/4511-1495/15-2/PP, a także wyrok NSA z 2.10.2014 r., sygn. akt: II FSK 2387/12), gdyż związane jest wyłącznie z prawidłowym wykonywaniem obowiązków pracowniczych oraz spełnianiem oczekiwań pracodawcy (dotyczących m.in. konieczności rozpoczęcia następnego dnia pracy w miejscowości znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania). Zapewnienie zakwaterowania w tych okolicznościach jest wypełnieniem przez pracodawcę ustawowego obowiązku prawidłowego organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość, tak aby była ona wydajna i należytej jakości.

Konkludując, poniesione przez pracodawcę wydatki za  usługi noclegowe nie stanowią przychodu  pracownika mobilnego, a tym samym pracodawca nie jest  zobowiązany  do pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tego tytułu. Dla braku przychodu po stronie pracownika istotne jest jednak to, aby pracownik mobilny działał i nocował na obszarze wskazanym w jego umowie o pracę jako miejsce pracy (np. obszar danego województwa). 

Na koniec warto dodać, że na kwalifikację wydatków na nocleg pracownika mobilnego jako niegenerujących przychodu, nie wpływa sposób poniesienia przez pracodawcę tychże wydatków - może to nastąpić poprzez płatność dokonaną kartą wydaną do rachunku bankowego pracodawcy lub też w formie zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika w gotówce, który to zwrot następuje na podstawie faktury lub rachunku wystawionego na pracodawcę (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23.07.2021 r., znak: 0112-KDIL2-2.4011.383.2021.1.MM).

Przemysław Szwed, adwokat, kierownik Zespołu ds. podatków bezpośrednich w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy spółka komandytowa

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...