Konkurs dla pracowników kontrahenta – obowiązki płatnika

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Konkurs dla pracowników kontrahenta – obowiązki płatnika / Fotolia
Przedsiębiorcy w celu zwiększenia efektywności prowadzonej działalności podejmują różnorodne działania o charakterze marketingowym. Jednym z takich działań jest organizacja konkursu dla osób zajmujących się bezpośrednio sprzedażą produktów (usług) oferowanych przez przedsiębiorcę (np. pracowników jego kontrahenta).

Udział w konkursie (w tym możliwość otrzymania nagrody) może być przy tym powiązany z poziomem realizowanej sprzedaży co stymuluje pracowników kontrahenta do większej efektywności (wzmożonej sprzedaży produktów) i zwiększenia obrotu generowanego przez przedsiębiorcę.

Autopromocja

Przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji pojęcia „konkurs”. W powszechnym rozumieniu konkurs – to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy, bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Dokonując w tym zakresie wykładni językowej należy wskazać, że konkurs jest to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, np. najlepszych sprzedawców (Słownik Języka Polskiego PWN).

Koniecznym elementem konkursu jest również współzawodnictwo w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Oprócz elementu współzawodnictwa równie istotna jest formalna strona przedsięwzięcia (regulamin określający zasady udziału w konkursie, sposób jego przeprowadzenia, sposób wyłonienia zwycięzcy, nagrody). Projektowane przedsięwzięcie musi więc spełniać powyższe przesłanki w celu uznania go za konkurs.

W przypadku uznania organizowanej akcji marketingowej za konkurs dla pracowników kontrahenta organizator (przedsiębiorca) pełni funkcje płatnika w odniesieniu do wydawanych nagród. W tym zakresie co do zasady zastosowanie znajduje art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT zgodnie z którym podmiot przekazujący nagrodę jest zobowiązana pobrać zryczałtowany 10% podatek dochodowy.

Uwzględniając dodatkowo, iż co do zasady w konkursach mamy do czynienia z nagrodami rzeczowymi również na otrzymującym nagrodę (pracowniku kontrahenta), zgodnie z art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT ciążą obowiązki (obowiązek wpłaty przed udostępnieniem nagrody zryczałtowanego podatku dochodowego).

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Obciążenie organizatora konkursu podatkiem

Przez odpowiednie uregulowania zawarte w regulaminie konkursu, organizator może przejąć na siebie ciężar podatku przyznając zwycięzcom nagrodę dodatkową w wysokości kwoty pieniężnej przeznaczanej na pokrycie podatku. Przyznanie dodatkowej nagrody pieniężnej i wyrażenie w tym zakresie zgody przez uczestnika konkursu pozwoli na potrącenie podatku od wygranej z dodatkowej nagrody pieniężnej oraz wyłączenie obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku przez otrzymującego nagrodę laureata.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Przyjęte powyżej rozwiązanie pozwoli zachować neutralność podatkową przekazanej nagrody po stronie pracowników kontrahenta. Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy o PIT, przedsiębiorca jako organizator konkursu wstępując w rolę płatnika przekaże kwoty pobranego (potrąconego) zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobierze na rachunek właściwego urzędu skarbowego a ponadto po zakończeniu roku, do końca stycznia prześle do tego urzędu roczną deklarację PIT-8AR.

Końcowo należy wskazać, iż istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania nagród otrzymanych w pewnego rodzaju konkursach. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są bowiem m.in. wartości wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Należy jednak pamiętać, iż zwolnieniu podlega jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród która nie przekracza kwoty 760 zł (przekroczenie jednorazowej wartości nagrody powoduje obowiązek pobrania podatku od całej wartości nagrody).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...