Zmiana zasad logowania do usługi Twój e-PIT w 2020 roku

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Zmiana zasad logowania do usługi Twój e-PIT w 2020 roku
Minister Finansów przygotował projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego. Zmiana ta ma na celu zwiększenie poziomu zabezpieczeń w mechanizmie autoryzacji w portalu podatkowym poprzez określenie szerokiego katalogu danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu m.in. w zakresie usługi Twój e-PIT. Zmienione przepisy mają wejść w życie już 15 lutego 2020 r.

Aktualnie, zgodnie z § 11a rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie  zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego (tekst jednolity: Dz. U. 2019 r. poz. 2367), warunkiem korzystania z portalu podatkowego w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2a (usługa Twój e-PiT) i 8 (zgłoszenie AKC-RU/AKC-ZU) rozporządzenia, jest uwierzytelnienie się za pomocą:

Autopromocja

1) danych podatkowych – tj.:
a) identyfikatora podatkowego – czyli NIP i daty urodzenia podatnika albo numeru PESEL,
b) kwoty przychodu wykazanego w złożonym przez podatnika zeznaniu za rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy,
c) kwoty przychodu zawartej w jednej z informacji podatkowych, która została uwzględniona przez organ podatkowy w udostępnionym podatnikowi zeznaniu rozporządzenia,

albo

2) profilu zaufanego podatnika.

Jest to zatem katalog zamknięty uwierzytelniających danych podatkowych, pozwalających na logowanie do usługi Twój e-PIT na portalu podatkowym.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Omawiany projekt rozporządzenia ma dokonać zmiany w ww. § 11a dotyczącej określenia tych uwierzytelniających danych podatkowych.

Przepis § 11a ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia ma otrzymać następujące brzmienie:
W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2a i 8, warunkiem korzystania z portalu jest uwierzytelnienie:

1) przez podanie identyfikatora podatkowego oraz innych danych dotyczących podatnika umożliwiających jego identyfikację, które są w posiadaniu podatnika oraz organów Krajowej Administracji Skarbowej, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty;”.

Będzie to więc katalog otwarty uwierzytelniających danych podatkowych.

Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu „zmiana ma na celu udostępnienie podatnikom udoskonalonej usługi „Twój e-PIT”, charakteryzującej się zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych we wnioskach, deklaracjach i pismach. Zwiększenie poziomu zabezpieczeń w mechanizmie autoryzacji w portalu podatkowym wzmocni ochronę danych podatkowych przed nieuprawnionym dostępem.”

Minister finansów na podstawie dotychczasowej praktyki uznał, że niecelowe z perspektywy jakości i bezpieczeństwa udostępnianych usług – jest wyszczególnianie w rozporządzeniu katalogu danych wykorzystywanych do uwierzytelnienia.

Zdaniem resortu finansów mechanizm autoryzacji do portalu podatkowego (tu w szczególności do usługi Twój e-PIT) powinien być dostosowywany do aktualnych potrzeb i wymagań bezpieczeństwa. Stąd propozycja określenia szerokiego (otwartego) katalogu danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu. Dane te będą wykorzystywane w zależności od przypadku, niemniej jednak to bezpieczeństwo przetwarzania danych i zapewnienie ochrony tajemnicy skarbowej powinny decydować o ilości danych, które podatnik będzie zobowiązany podać w systemie żeby uzyskać dostęp do ww. usługi.

Omawiana zmiana ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ministrowi finansów zależy na jak najszybszym dostosowania systemów informatycznych (portalu podatkowego) do nowych zasad autoryzacji.

Jak poinformowało naszą redakcję Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów:
Do usługi Twój e-PIT tak jak w poprzednim roku, będzie się można zalogować za pomocą danych uwierzytelniających lub za pomocą profilu zaufanego.
Aby zalogować się do e-PIT, potrzebne będą następujące dane uwierzytelniające:
- PESEL (albo NIP i data urodzenia)
- kwota przychodu wskazana w PIT za 2018 r.
- kwotę przychodu za 2019 r., która znajduje się w jednej z informacji od płatników (np. pracodawcy), np. PIT-11
- kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r. Jeżeli podatnik otrzyma informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczył się samodzielnie - podaje kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A,

Zasady logowania dla podatnika są analogiczne jak w roku poprzednim. Jedyną zmianą jest wprowadzenie dodatkowych warunków dla uwierzytelnienia małżonka jeśli podatnik chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, którego kwoty do uwierzytelnia są równe zero. W takiej sytuacji należy podać imię ojca małżonka.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...