Czy zasiedzenie nieruchomości jest opodatkowane podatkiem dochodowym (PIT i CIT)?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Czy zasiedzenie nieruchomości jest opodatkowane podatkiem dochodowym (PIT i CIT)?
Zgodnie z art. 172 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa jej własność po 20 latach pozostawania nieprzerwanie posiadaczem samoistnym, z wyjątkiem sytuacji, w których uzyskał on posiadanie w złej wierze – w takim przypadku obowiązuje 30-letni okres zasiedzenia. Czy zasiedzenie nieruchomości prowadzi do wystąpienia obowiązku podatkowego w PIT i CIT?

Zasiedzenie nieruchomości w PIT

W przypadku osób fizycznych, konieczne jest odwołanie się do ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz.U. 2019 poz. 1813, dalej jako ustawa o PSD). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem zasiedzenia podlega przepisom o podatku od spadków i darowizn. Jest to kluczowe dla kwestii opodatkowania zasiedzenia nieruchomości w PIT, ze względu na katalog wyłączeń zawarty w art. 2 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. 2020 poz. 1426, dalej jako ustawa o PDOF). Zgodnie z pkt 3 wskazanego przepisu, ustawy tej nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe regulacje należy wskazać, iż nabycie nieruchomości w drodze zasiedzenia przez osobę fizyczną nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie oznacza to jednak, iż nabywający własność nieruchomości w ten sposób jest zwolniony od jakichkolwiek obowiązków podatkowych – należy bowiem rozpatrzyć kwestię zasiedzenia na gruncie podatku od spadków i darowizn.

Autopromocja

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Zasiedzenie nieruchomości w CIT

Do wystąpienia odmiennych skutków dojdzie w przypadku podatników CIT. Jak wynika z przytoczonych wyżej regulacji ustawy o PSD, podatek od spadków i darowizn dotyczy osób fizycznych – przepisy te nie znajdą zatem zastosowania w stosunku do osób prawnych oraz innych jednostek traktowanych jako podatnicy CIT na gruncie ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz.U. 2020 poz. 1406, dalej jako ustawa o PDOP). Z tego powodu należy rozpatrzyć kwestię wystąpienia obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PDOP.

Ustawa ta nie zawiera definicji przychodu, wskazując jedynie w art. 12 otwarty katalog przysporzeń należących do tej kategorii. Kwestia zdefiniowania „przychodu” była jednak wielokrotnie poruszana w orzecznictwie sądów administracyjnych, które jednolicie wskazywały, że „(…) co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększającą jego aktywa, mającą definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.” (wyrok NSA z 30.01.2020 r., sygn. akt: II FSK 2150/18; podobnie NSA w wyrokach: z 09.01.2020 r., sygn. akt: II FSK 360/18; z 19.07.2019 r., sygn. akt: II FSK 2229/17). Biorąc pod uwagę wskazane rozumienie pojęcia przychodu, nie sposób pominąć, że w przypadku zasiedzenia nieruchomości, aktywa podatnika ulegają powiększeniu, a także nabywa on nieruchomość na własność. Wydaje się, iż zostaje także spełniony wymóg definitywnego charakteru przysporzenia. Na tej podstawie należy wskazać, iż zasiedzenie nieruchomości będzie prowadziło do wystąpienia po stronie podatnika przychodu w CIT.

Stanowisko takie jest prezentowane przez organy podatkowe. Jak wskazał Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 06.08.2020 r (znak: 0111-KDIB2-1.4010.190.2020.1.AM): „Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie jest formą nieodpłatnego przysporzenia majątkowego, a wartość nieruchomości nabytej przez zasiedzenie należy traktować jako wartość otrzymanej nieodpłatnie rzeczy. Tym samym, nabycie poprzez zasiedzenie nieruchomości, będzie stanowiło przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.” Zdaniem organu podatkowego zasiedzenie nieruchomości, prowadzi zatem do powstania po stronie podatnika przychodu z tytułu tzw. nieodpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP). Zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o PDOP (na przepis ten wskazuje także organ podatkowy w przytoczonej interpretacji), wartość rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie, określa się co do zasady na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Przychodem podatnika będzie zatem rynkowa wartość nieruchomości podlegającej zasiedzeniu.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższej analizy, skutki podatkowe zasiedzenia nieruchomości będą rozbieżne, w zależności od statusu podmiotu. W przypadku osób fizycznych, nabycie takie będzie podlegało reżimowi podatku od spadków i darowizn i w związku z tym będzie wyłączone z zakresu regulacji ustawy o PDOF. W przypadku podatników CIT, zasiedzenie nieruchomości doprowadzi natomiast do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, w wysokości wartości rynkowej nieruchomości.

Bartosz Suławko, Kierownik zespołu ds. podatków bezpośrednich w ECDP TAX Żuk Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...