Czy zakup działki rekreacyjnej z domkiem letniskowym uprawnia do ulgi w PIT przy sprzedaży mieszkania?

Czy zakup działki rekreacyjnej z domkiem letniskowym uprawnia do ulgi w PIT przy sprzedaży mieszkania?
Okazuje się, że można kupić działkę i domek rekreacyjny i zaoszczędzić dzięki temu na podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania lub domu. Jednak zależy to od tego, w jakim celu dokonuje się tego zakupu. Jeśli tylko po to, aby mieć miejsce na weekendowe wypady, to ulgi w podatku nie będzie.

Osoby, które w okresie pięciu lat od chwili nabycia dokonają sprzedaży nieruchomości, muszą zapłacić podatek od dochodu z tej transakcji. Sposobem na zmniejszenie lub całkowitą redukcję podatku jest zakup innej nieruchomości. Ale przepisy – art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) – mówią, że takie prawo daje wyłącznie zakup nieruchomości przeznaczonych na własne cele mieszkaniowe. Za takie zaś – co wynika z art. 21 ust 28 ustawy o PIT – nie uważa się wydatków na zakup gruntu lub budynku albo na budowę czy remont nieruchomości na cele rekreacyjne. Czy to oznacza, że marzenia o zamieszkaniu w spokojnej okolicy na działce rekreacyjnej trzeba opłacić wyższym podatkiem?

Autopromocja

Wszystko zależy od przeznaczenia

Niekoniecznie. To, co ma znaczenie dla organów skarbowych, to cel. Tak to zostało ujęte w przepisach. Zwolnienie dają wydatki na cele mieszkaniowe, zaś prawa do ulgi nie uzyskuje się, kiedy wydatkuje się środki na cele rekreacyjne. Prawo do ulgi nie jest zaś uzależnione od tego, jak działka jest opisana w planie zagospodarowania przestrzennego czy też od tego, jak budynek wykorzystywali poprzedni właściciele. Jeśli więc podatnik kupuje nieruchomość rekreacyjną, ale zamierza w niej zamieszkać na stałe, wówczas może skorzystać z prawa do ulgi.

Przykładem może być interpretacja z 25 kwietnia tego roku (1061-IPTPB2.4511.60.2016.2.Acz), wydana przez izbę skarbową w Łodzi. Sprawa, jaką miał podatnik, dotyczyła możliwości skorzystania z ulgi podatkowej po zakupie działki zabudowanej domkiem letniskowym typu „brda”. Działka, którą kupił wraz z żoną, znajduje się na gruntach, oznaczonych jako teren zabudowy letniskowej. Domek również jest typowym budynkiem letniskowym. Jednakże podatnik, jak napisał we wniosku, zamierza dokonać przebudowy, aby domek nadawał się do całorocznego zamieszkiwania. Część prac została już wykonana, a część – jak choćby ocieplenie czy budowa komina – jest właśnie przeprowadzana. Podatnik zapowiedział, że po zakończeniu pracy i po zmianie przeznaczenia domu – co zostanie potwierdzone odbiorem technicznym – zamierza się do niego przeprowadzić.

Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania z ulgi, związanej z wydatkami na własne cele mieszkaniowe. Urzędnicy przyznali, że w przepisach nie ma ani definicji domu mieszkalnego, ani letniskowego. Ale rozporządzenie o Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych zalicza domy letniskowe do budynków mieszkalnych.

W tej sytuacji więc – zdaniem urzędników – znaczenie ma, jak podatnik zamierza wykorzystywać domek letniskowy. Jeśli zamierza robić to sezonowo, wówczas mamy do czynienia z obiektem rekreacyjnym. Jeśli jednak będzie użytkowany w sposób stały, a więc właściciel będzie w nim mieszkał, wówczas mamy do czynienia z realizacją celów mieszkaniowych. Stąd też i decyzja urzędników, że podatnik ma prawo do ulgi.

Więcej korzystnych interpretacji

Opinia urzędników, dotycząca zasad, na jakich odróżnia się domy rekreacyjne od mieszkalnych, została zaczerpnięta z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sadu Najwyższego. Oznacza to, że powstała już cała linia orzecznictwa w tej kwestii. A więc podatnicy, którzy po zakupie domku letniskowego chcą się do niego przeprowadzić na stałe, nie muszą się obawiać, że inny organ skarbowy zajmie odmienne stanowisko.

Widać to także w innych interpretacjach, choćby w wydanej przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy 9 czerwca 2015 r. (sygnatura ITPB4/4511-7/15/JG). Innym przykładem może być wykładnia z 10 lutego 2016 r. (sygnatura ITPB4/4511-601/15/KK), również pochodząca z izby bydgoskiej.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Tu warto zwrócić uwagę, że podatnik, którego dotyczyła interpretacja wydana przez łódzką izbę skarbową, docelowo zamierzał sprzedać lokal mieszkalny, który aktualnie zajmował. Zaś w przypadku wykładni z 10 lutego 2016 r. podatnik nie ukrywał, że zamierza zostawić sobie dotychczasowe mieszkanie.

Jak napisał we wniosku, w zamian za dożywotnią opiekę nad matką uzyskał nieruchomość zabudowaną domem, który jednak z powodów technicznych zmuszony był wyburzyć. Na tej działce postawił nowy dom. Jednocześnie zamierzał zakupić inną działkę z domem, który dotychczasowi właściciele użytkowali w celach rekreacyjnych, który on jednak chciał przebudować tak, aby służył mu przez cały rok.


Powodów, dla którego chciał zakupić i przebudować dom letniskowy, podatnik wymienił kilka. Przede wszystkim zawsze chciał z żoną mieszkać w spokojnej okolicy, poza tym w nieruchomości położonej wśród lasów i jezior chciał się leczyć z depresji po utracie pracy. Na dodatek w domu, który postawił na działce od matki, mieszkała właśnie jego mama oraz jego syna z dzieckiem. Drugi budynek – jak stwierdził – pozwoli mu uniknąć tarć, jakie mogą powstać w rodzinie z powodu wspólnego zamieszkiwania jednego budynku. Przyznał jednocześnie, że w domu tym będzie spędzał dużo czasu ze względu na opiekę nad matką oraz fakt, że jego żona opiekuje się wnukiem. Ale głównym miejscem zamieszkania miałby stać się nowy dom.

Izba Skarbowa również przyznała mu prawo do ulgi pod warunkiem, że podatnik dokona takich zmian w budynku, aby mógł on pełnić swoją funkcję przez cały rok i będzie użytkowany przez podatnika w celach mieszkalnych.

Marek Siudaj, Tax Care

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...