Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Grzegorz Ogórek
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?
Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2011 r. (II FSK 1730/09).

Autopromocja

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy przychody wspólników spółki jawnej, która zawarła umowę o zarządzanie i doradztwo ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością - mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym? Zdaniem spółki, przychody tak uzyskane powinny być traktowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane w ten właśnie sposób.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że z opodatkowania podatkiem liniowym mogą skorzystać jedynie podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tymczasem przychody wspólników uzyskiwane w związku z zawieranymi przez spółkę umowami o zarządzanie, należy zakwalifikować jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego sprawa trafiła do WSA, który uwzględnił skargę spółki. WSA podkreślił, że ani spółka (będąca podatnikiem), ani też wspólnik nie będzie otrzymywał przychodów za wykonanie umowy o zarządzanie, lecz przychody z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej.

Sąd podkreślił, że to nie wspólnik zawierał umowę o zarządzanie w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ działalności takiej nie prowadził on, lecz spółka, w której jest wspólnikiem i która to spółka będzie zawarła umowę i otrzymywała przychody.

Ponieważ zaś spółka jawna nie jest podatnikiem PIT, przychody uzyskiwane przez jej wspólnika z udziału w tej spółce uchylają się spod działania art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) i tym samym stanowisko organu jest błędne. W tej sytuacji zastosowanie znajduje art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, co oznacza, że przychody te będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organ złożył skargę kasacyjną, którą uwzględniono. Uzasadniając wyrok, NSA podkreślił, że z tego, że pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nieposiadająca osobowości prawnej, nie wynika, że działalność wspólnika, polegająca na świadczeniu usług zarządzania lub o podobnym charakterze, jest pozbawiona cech działalności wykonywanej osobiście.
Tym samym przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT uznaje się za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Sąd powołał się przy tym na uchwałę NSA z 26 kwietnia 2010 r. II FPS 10/09.

Kontrowersje rozstrzygnięte uchwałą NSA

Komentowany wyrok jest kolejnym wyrokiem NSA, który potwierdza stanowisko tego sądu przyjęte w uchwale z dnia 26 kwietnia 2010 r. Wyodrębnienie dla celów podatkowych kontraktu menedżerskiego oraz uznanie przychodu z tego rodzaju umów jako przychodu z działalności wykonywanej osobiście bez względu na to czy umowa jest zawarta w ramach działalności gospodarczej czy nie, od początku było obiektem licznych kontrowersji.

Od samego też początku powstały spory, co do tego czy podatnik będący wspólnikiem spółki osobowej jest objęty zakresem przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, na podstawie którego przychody z działalności gospodarczej są przeklasyfikowywane na przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Przed podjęciem uchwały przez NSA stanowisko sądów administracyjnych nie było jednolite, jednak przeważał pogląd, że przychody wspólnika spółki osobowej z kontraktu menedżerskiego zawartego przez tę spółkę mogą być opodatkowane tak jak przychody z działalności gospodarczej i nie ma do nich zastosowania art. 13 pkt 9 ustawy o PIT.

W zasadzie w kontekście tego przepisu cała dyskusja sprowadza się do tego czy w świetle ustawy o PIT wspólnik spółki osobowej prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Wydaje się, że odpowiedź znajduje się w art. 5b ust 2 ustawy o PIT w którym ustawodawca określił wprost, że to spółka osobowa prowadzi działalność, a dla celów podatkowych jedynie przychody wspólnika z zysku tej spółki są traktowane tak samo jak przychody z działalności gospodarczej. Stąd, wspólnik nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, bowiem takim podmiotem jest nadal spółka.

Czytając przepis art. 13 pkt 9 ustawy o PIT można dojść do wniosku, że jego zakres podmiotowy dotyczy faktycznie jedynie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą a nie wspólników spółek osobowych, którzy takiej działalności nie prowadzą, a jednie ich przychody są traktowane jak przychody z działalności gospodarczej. Co oznaczałoby, że przychody takiego wspólnika mogą być w całości traktowane jak przychody z działalności gospodarczej i mogą korzystać z opodatkowania 19% liniową stawką podatkową

Polecamy:Kontrola podatkowa

Polecamy: serwis PIT

NSA oparł się jednak na tezie, że osobą prowadzącą działalność gospodarczą w świetle ustawy o PIT jest również wspólnik spółki osobowej, co oznacza, że jednak przychody ze spółki osobowej, która zawarła kontrakt menedżerski są opodatkowane inaczej, tak jak przychody z działalności wykonywanej osobiście opodatkowane stawkami progresywnymi (18% i 32%). Wydaje się, że stanowisko NSA jest raczej prawidłowym odczytaniem intencji ustawodawcy (tj. objęcia tym przepisem wszystkich przychodów z kontraktów menedżerskich i podobnych umów) niż oparciem się na literalnym brzmieniu przepisów.

Po podjęciu wspomnianej uchwały przez NSA i dotychczasowych wyrokach NSA dotyczących przychodów z kontraktów menedżerskich uzyskiwanych przez wspólników spółek osobowych raczej trudno oczekiwać innego rozstrzygnięcia w przyszłości, niż przedstawione w komentowanym wyroku.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...