Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Zadośćuczynienie za pomówienie w mediach, przeprosiny, sprostowanie – skutki w PIT
Osoby pomówione, czy obrażone w mediach mają szereg praw. Prawo do pieniężnego zadośćuczynienia, przeprosin i sprostowania, a czasem prawo do wynagrodzenia za zmianę sposobu ekspozycji przeprosin. Powstaje pytanie, czy uzyskane w ten sposób świadczenia są opodatkowane PIT.

„Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą” – sens tego powiedzenia dobrze jest znany redaktorom rozmaitych przedsięwzięć prasowych. Są to osoby, które dość często zderzają się z koniecznością szybkiego zamknięcia numeru gazety lub czasopisma, choć brakuje im dobrego materiału.

Autopromocja

Zdarza się wówczas, że nadchodzi wybawienie w postaci informacji „z ostatniej chwili”. Może to być informacja, która kompromituje znanego polityka lub przedsiębiorcę… pod warunkiem, że jest prawdziwa.

Ponieważ nie ma czasu na dokładną weryfikację wszystkich szczegółów, redaktor z duszą na ramieniu puszcza materiał do druku i czeka. Jeżeli bohater publikacji nie protestuje, mamy do czynienia z sukcesem dziennikarskim.

Zdarza się jednak, że opisany polityk lub przedsiębiorca nie zna się na żartach i kieruje pozew do sądu. W trakcie postępowania wychodzi na jaw, że podstawy publikacji były wątłe, a co za tym idzie, sąd nakłada rozmaite obowiązki na wydawcę, a czasem także na autora tekstu.

Co grozi za pomówienie w Internecie?

Odpowiedzialność karna związana ze zniesławieniem publikacją w prasie

Zadośćuczynienie w granicach wyroku

W pierwszej kolejności sąd może przyznać pomówionemu zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych. Tego typu zadośćuczynienie jest wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Oznacza to, że wypłata zadośćuczynienia nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych obowiązków podatkowych – ani po stronie wydawcy, ani też osoby pomówionej.

Obowiązek sprostowania i przeproszenia

Poza tym sąd nakazuje, by gazeta lub czasopismo opublikowało sprostowanie połączone z przeprosinami. Taka publikacja też nie pociąga za sobą skutków podatkowych. Zdarza się jednak, że rzeczywistość przynosi nowe zdarzenia, które komplikują sytuację. Wydawca może uznać, że obowiązek przeproszenia jest zbyt dolegliwy, a jego wykonanie nadwyrężałoby reputację tytułu.

Zwróćmy uwagę, że osoba pomówiona może uzyskać wyrok, który nie tylko nakazuje sprostowanie i przeproszenie zgodne z orzeczoną formułą, ale także precyzuje inne istotne szczegóły. Należą do nich: strona ogłoszenia przeprosin, rozmiar czcionki, a także powierzchnia gazetowa, jaką przeprosiny powinny zająć.

Może się wtedy okazać, że taka publikacja wyglądałaby niezręcznie, bo przytłaczałaby resztę czasopisma lub gazety. Wystarczy sobie wyobrazić całostronicowe przeprosiny, które sąsiadują z subtelnym wstępniakiem redaktora naczelnego albo ze spisem treści anonsującym jeszcze lepsze artykuły niż ten, który był przyczyną całego zamieszania.


Ugoda pozasądowa

Zdarza się wówczas, że wydawcy – już po wyroku sądowym – idą z pomówionymi na ugodę. W ramach tej ugody zobowiązują się do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia w zamian za zmianę sposobu ekspozycji przeprosin. Może to być zmniejszenie czcionki lub innych parametrów wskazanych przez sąd.

Takie wynagrodzenie nie jest objęte zwolnieniem podatkowym, o którym była mowa powyżej. Zgodnie z systematyką ustawy o PIT należy ono do tzw. innych źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 oraz art. 20 ust. 1.

Zgodnie z dalszymi przepisami powołanej ustawy oznacza to, że wydawca wypłacający wynagrodzenie nie musi potrącać zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązki podatkowe wydawcy ograniczają się do wysłania informacji o wypłacie, która jest kierowana do pomówionego oraz do urzędu skarbowego, który jest właściwy dla tego ostatniego. Wspomniana informacja powinna być sporządzona na druku PIT-8C. Należy ją wysłać do końca lutego następnego roku – po zakończeniu roku, w którym nastąpiła wypłata.

Z kolei osoba pomówiona, która otrzymała wynagrodzenie z tytułu ugody pozasądowej, powinna je uwzględnić w podstawie opodatkowania, obliczanej dla celów PIT-owskiego rozliczenia rocznego.

Czy odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy podlega opodatkowaniu?

Mała optymalizacja

Jak wynika z powyższych uwag, zawarcie ugody pozasądowej przewidującej wynagrodzenie w zamian za zmianę formuły sprostowania i przeprosin jest podatkowo niekorzystne dla pomówionego, bo pociąga za sobą podatek dochodowy (PIT na zasadach ogólnych).

Można o tym pomyśleć z wyprzedzeniem, już na etapie postępowania sądowego. Jeżeli komuś nie zależy na szczególnej formie eksponowania przeprosin, może miarkować swoje żądania w tej kwestii, a w zamian za to żądać większego zadośćuczynienia.

To ostatnie – jak już wspomnieliśmy – jest wolne od podatku. Ponadto, obydwie kwestie mogą być uregulowane w ugodzie sądowej, bowiem – inaczej niż w przypadku ugody pozasądowej – zadośćuczynienie uzyskane w taki sposób jest tak samo wolne od podatku, jak zadośćuczynienie uzyskane na mocy wyroku.

Jeśli zaś chodzi o wydawców, jedyny pomysł optymalizacyjny polega na tym, by publikowali sprawdzone informacje. Ale to trudna sztuka. Znacznie trudniejsza niż zawarcie ugody…

Piotr Kaim, doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...