Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Dobra wiadomość dla pracowników - zwrot za taxi bez PIT / Shutterstock

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Jest odpowiedź na problemy związane z opodatkowaniem zwrotu kosztów transportu taksówkami w celach służbowych. Wiceminister finansów Jarosław Neneman udzielił wyjaśnień w związku z interpelacją Pani Poseł Pauliny Matysiak w sprawie opodatkowania zwrotu kosztów transportu taksówkami dla pracowników realizujących zadania służbowe w sektorze medycznym. MF udzieliło poniższych wyjaśnień.

Autopromocja

Czy zwrot kosztów przejazdu taksówkami w celach służbowych powinien być traktowany jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu PIT?

Posłanka napisała, że pracownicy szpitali często przewożą materiały do przeszczepu w godzinach nocnych lub w trudnych warunkach, kiedy skorzystanie z komunikacji publicznej jest niemożliwe lub niebezpieczne dla pracownika i przewożonego materiału. Korzystają wówczas z przejazdów taksówkami, ponieważ liczy się każda sekunda i jak najszybszy transport. Ci pracownicy zazwyczaj wracają również taksówką ze szpitala do domu z powodu braku alternatywnego sposobu dojazdu. Koszty tych podróży, które mają kluczowe znaczenie dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia, są następnie zwracane przez pracodawcę.

Wątpliwości dotyczą kwestii traktowania takich zwrotów jako przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu. Niejasności w określeniu zasad opodatkowania tego rodzaju świadczeń może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji dla pracowników szpitali, którzy w ramach swojej pracy korzystają z przejazdów taksówkami. Ten temat został poruszony m.in. w poniższych dokumentach:

  • interpretacja indywidualna o numerze 0115-KDIT2.4011.79.2021.1.ENB z dnia 26 kwietnia 2021 r. w sprawie ustalenia skutków podatkowych dokonywania pracownikom zwrotu kosztów przejazdów taksówkami, którą przedstawił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej;
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego o sygn. II FSK 230/22 z dnia 19 listopada 2024 r.

Co prawda - jak podkreśliła Pauliny Matysiak - przywołane rozstrzygnięcia organów podatkowych i sądu dotyczą szczególnych zadań realizowanych przez pracowników szpitala, jednakże taka linia interpretacyjna przepisów dokonana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej może dotknąć w zasadzie każdego pracownika, który realizując zadania służbowe, w szczególności korzystając z taksówek na polecenie pracodawcy, może ponieść negatywne konsekwencje w postaci obowiązku zapłaty podatku dochodowego i składek ZUS.

W związku z powyższym, poprosiła o udzielenie odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego zwrot kosztów przejazdu taksówkami w celach służbowych związany z realizacją zadań o kluczowym znaczeniu, takich jak transport materiałów do przeszczepu, powinien być traktowany jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu?

Zwrot kosztów za taxi bez PIT. Resort finansów wyjaśnia

Zgodnie z odpowiedzią udzieloną przez MF: "Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów osób fizycznych reguluje ustawa PIT. W ujęciu podmiotowym oraz przedmiotowym akt ten ma bardzo szeroki zakres. Dotyczy zarówno polskich rezydentów podatkowych, jak i rezydentów podatkowych innych państw, oraz przychodów z różnych źródeł. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzaj świadczenia, które otrzymuje osoba fizyczna, stanowi przychód w rozumieniu ustawy PIT.

Przychodu tego nie stanowią pieniądze, wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, których otrzymanie nie prowadzi do pojawienia się po stronie pracownika przysporzenia, czy to w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy to w postaci mierzalnego zaoszczędzenia wydatku. Jak wynika bowiem z uzasadnienia sporządzonego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. sygn. akt K 7/13, za przychód pracownika mogą być uznane wyłącznie te świadczenia, które łącznie spełniają poniższe warunki:

  • po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

W sytuacji zatem, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu (w wysokości nieprzekraczającej kwoty faktycznie poniesionej), otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT, gdyż nie spełnia drugiej z wymienionych przesłanek, czyli nie powiększa aktywów pracownika. Wobec braku obciążeń w podatku PIT z tytułu otrzymania ww. zwrotów, bezprzedmiotowe jest rozważanie możliwości zmniejszenia obciążeń dla tych pracowników, o którym mowa w interpelacji".

MF nie planuje zmian w PIT w przedmiocie otrzymania zwrotów kosztów transportu taksówkami

Ministerstwo Finansów podało również, że nie planuje wydania wytycznych lub ogólnej interpretacji przepisów ustawy PIT w przedmiocie otrzymania zwrotów kosztów transportu taksówkami w celach służbowych. Nie przewiduje również zmiany przepisów podatkowych w taki sposób, aby z obowiązujących przepisów wprost wynikało, że omawiane zwroty nie rodzą obowiązku podatkowego.

W ocenie Ministerstwa Finansów każdy zwrot wydatków wymaga odrębnej analizy pod względem skutków podatkowych jakie rodzi., co wynika z dynamiki stosunków społeczno-gospodarczych, w tym również w relacji pracodawca-pracownik.

MF informuję przy tym, że w obecnym stanie prawnym, organem który weryfikuje prawidłowość interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie bowiem z art. 14e § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej: Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Księgowość
Wózki widłowe objęte ubezpieczeniem OC. Wszystkie, czy tylko wprowadzone do ruchu drogowego? Zmiany niedawno weszły w życie
14 sty 2025

Wózki widłowe również są objęte ubezpieczeniem OC mimo, że nie należą do typowych środków transportu. Do niedawna ten obowiązek dotyczył wyłącznie wózków wprowadzonych do ruchu drogowego, jednak 6 listopada 2024 r. ten stan rzeczy uległ zmianie. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wprowadziła nową definicję ruchu, która istotnie wpływa także na posiadaczy wózków widłowych.

KSeF odroczony, ale nieunikniony: już w 2025 r. trzeba przygotować firmę i biuro rachunkowe na przyszłoroczne zmiany. Jak to zrobić?
14 sty 2025

W 2025 roku powraca temat obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur, który zacznie obowiązywać przedsiębiorców już w 2026 roku. Reforma wprowadza obowiązek rejestracji faktur w centralnej bazie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy i biura rachunkowe mają coraz mniej czasu na analizę procesów oraz poznanie wymogów systemu. Sprawdzamy, jakie największe korzyści i wyzwania wiążą się z planowanymi zmianami.

Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT
13 sty 2025

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem
13 sty 2025

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt
09 sty 2025

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru
12 sty 2025

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!
09 sty 2025

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl
08 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary
09 sty 2025

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci
08 sty 2025

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

pokaż więcej
Proszę czekać...