Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Czy stypendia na wyjazdy zagraniczne studentów finansowane ze środków własnych uczelni są zwolnione z PIT? / Fotolia
Szkoła wyższa zamierza w 2016 roku wypłacić ze swoich środków własnych stypendium dla studentów pobierających naukę za granicą w ramach programu ERASMUS+. Czy do stypendium wypłacanego ze środków własnych uczelni będzie miało zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z 11.08.2015 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zasadniczo, wszelkie świadczenia na rzecz studentów stanowią przychód na gruncie ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: ustawa o PDOF). Przy czym przychody te, w przypadku dofinansowania wypłacanego przez uczelnię w ramach programu Erasmus+, korzystać mogą ze zwolnienia z podatku do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

Autopromocja

Z kolei zgodnie z § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej jako: Rozporządzenie), zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów osób fizycznych z tytułu stypendiów na wyjazdy zagraniczne otrzymywanych w ramach programu „Erasmus+”, w części przekraczającej dochody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. § 2 Rozporządzenia stanowi natomiast, że zaniechanie, o którym mowa w § 1, ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31. grudnia 2016 r.

Warunkami zaniechania poboru podatku są :
- możliwość uznania wypłaconych kwot za stypendium;
- związek wypłaconego stypendium z wyjazdem zagranicznym;
- otrzymanie stypendium w ramach programu „Erasmus +”
- uzyskanie przez podatnika dochodu (stypendium) od 1.01.2015 r. do 31.12.2016 r.

Należy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy sfinansowanie kwot dodatkowego stypendium związanego z programem Erasmus+, w którym udział bierze uczelnia, spełnia warunki zaniechania poboru podatku dochodowego osób fizycznych.  

Pojęcie stypendium

Przepisy ustawy o PDOF nie definiują pojęcia "stypendium". W takiej sytuacji należy posiłkować się jego słownikowym znaczeniem. Z definicji językowej wynika, że stypendium to „pieniądze wypłacane okresowo uczniom, studentom, pracownikom nauki itp. na pokrycie kosztów nauki lub badań naukowych; też: nauka, studia lub badania naukowe poza miejscem zamieszkania finansowane z tych pieniędzy”(strona internetowa PWN). Według innej definicji „stypendium to zasiłek, subwencja, pomoc finansowa dla uczących się, dla pracowników nauki , artystów itd. wypłacana (przez określony czas, na pokrycie kosztów utrzymania) z funduszów państwa, organizacji, instytucji itd.” (Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego, wersja internetowa).

W omawianym przypadku studenci będą brali udział w działaniach Programu Erasmus+, otrzymując w związku z pobieraniem nauki za granicą dofinansowanie. Przywołane wcześniej definicje stypendium są stosunkowo szerokie, nie wykluczają więc stypendiów tego rodzaju. Tym samym wsparcie indywidualne, które zamierza wypłacić Uczelnia, jest formą stypendium, gdyż są to środki dla uczących się studentów, związane z pobieraną przez nich nauką (studiami).
Pochodzenie środków

Należy jednak podkreślić, że środki z programu Erasmus+ (który powstał z połączenia kilku europejskich programów realizowanych przez Komisję Europejską) pochodzą z Komisji Europejskiej. Środki te są dystrybuowane do agencji narodowych, które pełnią funkcję pośredników w przekazywaniu środków do beneficjentów programu (np. do uczelni wyższych). Taką agencją jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Z środków pochodzących z funduszy programu Erasmus+ finansowane są następnie stypendia dla uczestników programu.

Oczywiście, oprócz stypendium przekazywanego w ramach programu Erasmus+, uczelnia także finansować może samodzielnie, z własnych środków, wyjazdy zagraniczne studentów. Nie można jednak uznać, że są to wówczas stypendia pochodzące z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Odrębnie zatem należy traktować stypendia przyznane w ramach programu Erasmus+, o którym mowa w rzeczonym Rozporządzeniu finansowane ze środków Komisji Europejskiej oraz kwoty finansowane przez Uczelnię z jej środków własnych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zatem dodatkowe stypendium wypłacane przy okazji udziału w ramach programu Erasmus+ nie korzysta z zaniechania poboru podatku na podstawie Rozporządzenia.

W zakresie dodatkowych stypendiów finansowanych ze środków uczelni rozważyć można zastosowanie zwolnienia z opodatkowania - do wysokości diety, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a ustawy o PDOF.

Marta Olewińska, ECDDP sp. z o. o.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...