REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich uzyskiwanych za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mateusz Potocki

REKLAMA

Student pobierając prywatne stypendium zagraniczne zobowiązany jest do odprowadzenia podatku w Polsce. Zwolnienie z podatku dochodowego może dotyczyć wyłącznie stypendiów krajowych pobieranych ze środków publicznych lub samorządowych. Za państwowe stypendia zagraniczne przysługuje dieta jak za podróż służbową.

 

REKLAMA

Autopromocja

W ramach podatku dochodowego od osób fizycznych realizowana jest zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego w związku z rezydencją na terytorium Rzeczpospolitej, co przekłada się na opodatkowaniu przychodów bez względu na źródło ich pochodzenia. Rezydentem jest osoba przebywająca w kraju dłużej niż 183 dni w roku, bądź taka dla której Polska stanowi centrum interesów osobistych lub gospodarczych. W braku tych przesłanek, do pozostałych osób fizycznych stosuje się zasadę źródła, której istota polega na opodatkowaniu przychodów osiągniętych na terytorium Rzeczpospolitej.

Jak rozliczyć podatek za pracę za granicą?


Brytyjczycy zwolnili- słusznie?


W stosunkach transgranicznych obrót wymusił na państwach rozwiązanie kwestii kolizji praw do nieograniczonego obowiązku podatkowego, który w sytuacji braku umowy bilateralnej powoduje podwójne opodatkowanie przychodów podatnika. Grupa posłów, którą reprezentował Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej zgłosiła interpelację do Ministra Finansów w sprawie opodatkowania w Polsce stypendium doktoranckiego pochodzącego ze źródeł prywatnych, które pobierane było w Wielkiej Brytanii. Rząd brytyjski zwalnia podatników z obowiązku odprowadzenia podatku od stypendiów prywatnych. Posłowie zwrócili się do ministra o wyjaśnienie przyczyn odmiennej regulacji tego zjawiska na gruncie prawa polskiego.


Student ma swoje prawa w konwencji


Obowiązującą obecnie Konwencja z 20 lipca 2006 roku w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Zjednoczonym Królestwem o kwestii studentów traktuje w art. 20. Stanowi on, iż świadczenia otrzymywane na utrzymanie się lub odbycie praktyki przez studenta, których źródło pochodzi spoza obszaru państwa odbywania praktyk, na jego obszarze zwolnione są od podatku. Ministerstwo tłumaczy, że dla możliwości zastosowania regulacji tego artykułu konwencji student musi posiadać status rezydenta innego państwa przez cały okres pobytu w państwie goszczącym, przebywać w nim wyłącznie w celu kształcenia lub odbycia praktyki, a płatności w związku z pobieranym stypendium muszą pochodzić ze źródła znajdującego się poza obszarem państwa goszczącego, co niekoniecznie musi oznaczać, iż chodzi tu o państwo rezydencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy zniesienie współwłasności podlega PIT


Stypendium w państwie goszczącym to inny dochód


Art. 20 nie znajdzie zatem zastosowania w stanie faktycznym przedstawionym w interpelacji, ponieważ źródło przychodu w związku z pobieranym stypendium znajdowało się na terytorium Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że w grę wchodzi jedynie norma z art. 21 konwencji, a zatem przychód zwolniony z podatku w Zjednoczonym Królestwie, według zasad ogólnych zostanie opodatkowany w Polsce.

Zapraszamy na forum PIT

 


Kto i kiedy jest zwolniony?


Posłowie zarzucili polskiej regulacji podatkowej nierówne traktowanie obywateli, które jednocześnie ma wpływ na społeczne i ekonomiczne przesłanki powodujące brak chęci powrotu obywateli do kraju po odbyciu szkolenia na wysokokwalifikowanym poziomie w związku z którym obłożeni byliby dodatkowym opodatkowaniem. Ustawa o szkolnictwie wyższym przewiduje zwolnienia podatkowe dla studentów pobierających stypendia oraz pomoc materialną pochodzącą z budżetu państwa lub samorządu terytorialnego. Dodatkowo ustawa traktuje o zwolnieniach dotyczących stypendiów zagranicznych. Wobec osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które czasowo przebywają w innym państwie i tam pobierają stypendia, zwolnieniu podlega kwota o równowartości  diety z tytułu podróży służbowej poza granicami za każdy dzień, w którym otrzymywane było stypendium. Kwoty stypendiów zagranicznych pobieranych w walucie obcej przelicza się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP.

Ile oddamy fiskusowi w 2014 r.?


Po pierwsze równość


Warunkiem zwolnienia od podatku w Polsce jest pobieranie stypendium ze środków publicznych. Wszelkie stypendia prywatne nie korzystają obecnie z żadnych preferencji. Ministerstwo Finansów podkreśliło jednocześnie, iż zastosowanie tego rodzaju zwolnienia w stosunku do stypendystów zagranicznych instytucji prywatnych naruszałoby konstytucyjną zasadę równości wszystkich obywateli wobec prawa, co swoim w orzecznictwie wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny.

 

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA