Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Katarzyna Broniszewska
rozwiń więcej
Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?
Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje ustawowa wspólność majątkowa, zostało wyjaśnione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualne interpretacji podatkowej z 31 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-273/11-2/EC).

Ustawowa wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami oznacza, że każde z nich jest współwłaścicielem tego, co nabywają wspólnie lub osobno od momentu zawarcia małżeństwa. Niektóre z przedmiotów należą jednak tylko do majtku osobistego współmałżonka. 

Autopromocja

W czasie trwania małżeństwa każde z małżonków ma równe udziały i równe prawa do majątku wspólnego. W tym czasie nie może domagać się jego podziału czy też rozporządzać udziałem.

W sytuacji przedstawionej w interpretacji podatkowej żona jest wspólnikiem spółki z o.o. (spółka w nieograniczonym zakresie odprowadza podatek CIT) zaś mąż zamierza zostać komandytariuszem spółki komandytowej. Spółka z o.o. jest komplementariuszem tej spółki.

Cechą spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników - komplementriuszy (którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez żadnych ograniczeń, prowadzą jej sprawy, reprezentują w relacjach, stosunkach z innymi osobami, podmiotami) i komandytariuszy (ich odpowiedzialność jest ograniczona; odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do umówionej wysokości).

Spółka komandytowa w opisywanym przypadku zajmuje się głównie nabywaniem i zbywaniem udziałów i akcji, wykonywaniem uzyskanych praw, rozporządzaniem nimi, udzielaniem  pożyczek oraz zaciąganie pożyczek dla realizacji celów statutowych.

Aktywa posiadane przez małżonkę (udziały w spółkach z o.o., akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych) zostały nabyte już po zawarciu małżeństwa, dlatego też wchodzą do ich majątku wspólnego. Jednak we właściwych rejestrach, tylko mąż wpisany jest jako ich właściciel.

Problem pojawia się, gdy należy odprowadzić podatek PIT.

Jak w takiej sytuacji należy właściwie rozliczyć przychody ze sprzedaży akcji, które stanowią wspólny majtek, ale wobec których tylko małżonek jest wpisany w rejestrach jako właściciel?

Sprzedaż wymienionych aktywów podlega opodatkowaniu. Ich odpłatne zbycie jest przychodem podatnika. Przychody ze sprzedaży akcji i udziałów zalicza się do przychodów z odpłatnego zbycia udziałów, papierów wartościowych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (z pewnymi wyjątkami).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a)  odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b)  realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi

(art. 17 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgonie z wyrokiem naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24.03.2010 r.(II FSK 1917/08) przychodem należnym (choćby jeszcze nieotrzymanym faktycznie) jest po stronie zbywcy udziałów taki przychód, który znajduje odzwierciedlenie w wymagalnej wierzytelności. Warunkiem zaliczenia takiego przychodu do przychodów należnych jest bowiem powstanie po stronie wierzyciela prawnej możliwości żądania spełnienia świadczenia przez dłużnika, co po stronie dłużnika znajduje wyraz w obowiązku świadczenia.

Oznacza to, że zbywający musi zapłacić zaliczkę na podatek także wówczas, gdy nie otrzymał jeszcze zapłaty.

Podatek wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Dochody ze zbycia udziałów oraz uzyskanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz w art. 30c ustawy o PIT.

Podatek od uzyskanego przychodu odprowadza osoba fizyczna. Małżonkowie mogą wspólnie odprowadzać podatek, ale tylko wtedy, gdy zezwala na to ustawa. Generalnie zasadą jest, że każdy z nich odprowadza oddzielnie podatek od uzyskanych przychodów.

Prawami wynikającymi z posiadania aktywów w spółce dysponuje tylko mąż, ponieważ to on jest wpisany jako ich właściciel we właściwych rejestrach. Mimo że prawa te zostały nabyte już w czasie trwanie małżeństwa i należą do majątku wspólnego, to mąż będzie w całości rozliczał się z fiskusem z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży aktywów.

Decydujące w tym przypadku jest to, kto jest wpisany jako ich właściciel. Mąż będzie odprowadzał podatek PIT, ale dochód i tak będzie stanowić ich majątek wspólny.

Podstawa prawna:

-  art. 31 § 1, art. 35 oraz art. 43 §1 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U.64.9.59

-  art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6  oraz art. 30b ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...