Pomoc świadczona przez fundację a podatek od darowizny

Pomoc świadczona przez fundację a podatek od darowizny
Nie każda nieodpłatna pomoc świadczona przez różnego rodzaju instytucje (np. fundacje) jest darowizną w rozumieniu kodeksu cywilnego, a w konsekwencji nie podlega podatkowi od darowizn. Bezpłatne przysporzenie może bowiem wynikać z innego niż umowa darowizny tytułu prawnego.

Taki wniosek wynika z interpretacji indywidualnej wydanej 13 grudnia 2017 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. We wniosku postawiono pytanie, czy korzystanie z pomocy finansowej fundacji wpierającej rodziców dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży (tzw. wcześniaków) podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Autopromocja

Forma świadczenia pomocy przez fundację

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, która udziela swoim podopiecznym pomocy  w różnych formach – poprzez zapewnienie im dostępu do informacji, fachowej literatury, grup wsparcia, a także wsparcia finansowego. To ostatnie udzielane jest na podstawie umowy między rodzicami dziecka będącego pod opieką fundacji a tą ostatnią. Umowa przewiduje, że fundacja będzie zwracała koszty leczenia i rehabilitacji dziecka po przedstawieniu przez rodziców odpowiednich faktur i rachunków dokumentujących poniesione koszty. Zwrot będzie dokonywany z subkonta prowadzonego dla konkretnego podopiecznego przez fundację na rachunek bankowy wskazany przez rodziców.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Darowizna a podatek od darowizn

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje, że opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. darowizny. Istotą darowizny jest dokonanie bezpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem własnego majątku. Przedmiotem darowizny mogą być rzeczy, prawa i inne świadczenia.

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek ten powstaje w chwili złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego (wymaganego dla ważności umowy darowizny przez przepisy Kodeksu cywilnego), lub też z chwilą spełnienia świadczenia (jeżeli forma aktu notarialnego nie została dochowana). Jeżeli natomiast umowa darowizny – ze względu na jej przedmiot – wymaga szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Podstawą opodatkowania jest tzw. czysta wartość – a zatem wartość nabytych rzeczy i praw po potrąceniu długów i ciężarów. Wartość tę ustala się według stanu z dnia nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Ustawodawca podzielił nabywców na trzy grupy podatkowe, według których ustala się wysokość podatku. Grupa I to m.in. małżonek, wstępni, zstępni czy rodzeństwo, grupa II – rodzeństwo rodziców, zstępni rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa małżonków. Do grupy III zaliczeni są pozostali, którzy nie kwalifikują się do dwóch poprzednich grup. Wysokość podatku oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, która wynosi obecnie dla nabywców z III grupy podatkowej 4.902 PLN.

Pomoc świadczona przez fundacje to nie zawsze darowizna

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że w przypadku otrzymania bezpłatnej pomocy (w tym przypadku – od fundacji), decydujące znaczenie ma treść konkretnej umowy wiążącej strony, która przesądza o kwalifikacji formy prawnej świadczonej pomocy. To konkretna instytucja – fundacja – powinna przesądzać, jaki będzie charakter prawny przysporzenia: czy będzie to darowizna, czy też świadczenie nieodpłatne wynikające z innego stosunku prawnego. Strony mogą dokonać wyboru rodzaju czynności prowadzącej do udzielenia pomocy i wybrać najkorzystniejsze dla siebie (w zakresie podatkowym) rozwiązanie. Wynika to również z ogólnej zasady swobody zawierania umów wyrażonej w Kodeksie cywilnym.

Zatem kwalifikowanie każdego nieodpłatnego przysporzenia jako darowizny będzie nieuzasadnione. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej orzekł, że w przedstawionym stanie faktycznym pomoc świadczona przez fundację nie będzie w konsekwencji podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Opracowane na podstawie: Interpretacja Indywidualna wydana 13 grudnia 2017 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.170.2017.2.BB.

Ernestyna Pachała

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...