Karta podatkowa jest ryczałtową, uproszczoną i uprzywilejowaną formą opodatkowania, przewidzianą dla niewielkich podmiotów osiągających stosunkowo niewielkie obroty.
Jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym rodzaje działalności gospodarczej, usługowej, wytwórczo - usługowej i handlowej.
Przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Działalność wytwórcza oznacza działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.
Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać - na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.
W pozycji nr 5 części XII tabeli wyszczególnione zostały usługi w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej.
W ustępie 4 objaśnień do części XII załącznika nr 3 do ustawy zdefiniowano wytwórczość ludową i artystyczną jako działalność polegającą na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy przy zastosowaniu obróbki maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca wyrobów zakwalifikowanych przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji „Cepelia”-Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej, których wykaz stanowi załącznik nr 1 do ustawy.
W wykazie wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego atestowanych przez komisje artystyczne i etnograficzne, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy z dnia 20 listopada 1998r. wymienione zostały wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego z ceramiki, w tym zastawy stołowe, naczynia kuchenne, pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, statuetki i pozostałe ceramiczne wyroby dekoracyjne (część II wykazu).
Wyroby z ceramiki stanowią więc rodzaj działalności, której prowadzenie można opodatkować w formie karty podatkowej.
Stawki karty podatkowej w 2011 roku
Należy jednak pamiętać, że opodatkowanie w formie karty podatkowej takiej działalności jest uzależnione od spełnienia innych warunków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Podatnicy prowadzący taką działalność podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie, a we wniosku zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli.
Ponadto przy prowadzeniu działalności, nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne, nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Pośród warunków wymienionych w ustawie znajduje się też zakaz prowadzenia działalności w tym samym zakresie przez małżonka podatnika. Podatnik nie może wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a zgłoszona we wniosku pozarolnicza działalność gospodarcza, nie może być prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto dla wszystkich wyrobów ceramicznych wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik musi uzyskać dowód wytwarzanych wyrobów do wytwórczości ludowej i artystycznej, potwierdzający zakwalifikowanie przez komisje etnograficzno-artystyczne wymienione w ustawie .
Podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 4 ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 1, art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne