Czy przychody z reklamy na stronie www można rozliczyć ryczałtem?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Strona www - przychody z reklamy
Każda osoba posiadająca prywatną stronę www może dzięki niej osiągać przychody z reklam. Nawet, gdy nie prowadzi działalności gospodarczej. Istnieją wątpliwości, czy wpływy z reklam można potraktować jako przychody z najmu i opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przeciw takiej możliwości opowiadają się organy podatkowe, za niektóre sądy. Spór ostatecznie rozstrzygnie NSA.

Interpretacja indywidualna z 15 czerwca 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-317/11/BJ) jest przykładem stanowiska organów podatkowych w sprawie braku możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z udostępniania witryny internetowej pod reklamę. Interpretacja została wydana dla osoby fizycznej nieprowadzącej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Autopromocja

Udostępnia ona firmie irlandzkiej (prawdopodobnie Google – dopisek Autora) swoją witrynę internetową pod reklamę. Z tego tytułu uzyskuje dochody, które nie są jej jedynym źródłem dochodu (utrzymania), ponieważ pracuje zawodowo.

Polecamy: Jak wypełnić PIT-28 (przychody z najmu) krok po kroku

Z firmą ma umowę, ale nie jest określona wysokość jej zarobków, gdyż są one uzależnione od ilości odsłon i kliknięć w reklamę na jej stronie. Podatniczka nie ma wpływu na jakość i ilość wyświetlanych reklam.

Zawarta umowa nie jest umową o dzieło, ani umową zlecenie. Jedynym dokumentem potwierdzającym dochody z tytułu reklamy  jest wyciąg z konta, na które wpływają pieniądze. Firma nie potrąca zaliczek na podatek.

W styczniu 2011 r. złożyła do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o zmianie zasad ogólnych opodatkowania na podatek ryczałtowy w zakresie przychodów z najmu powierzchni strony www.

W tej sprawie dyrektor IS w Katowicach stwierdził:„(…) umowę udostępnienia witryny internetowej pod reklamę należy zaliczyć do umów nienazwanych, w przypadku której stosunki prawne regulowane tą umową kreowane są przez strony w sposób dowolny oraz odpowiadający stronom i nie można jej jednoznacznie przypisać cech umowy najmu (dzierżawy) czy umowy zlecenia.”

Polecamy: Jak wypełnić PIT-28 (przychody z działalności gospodarczej) krok po kroku

 Dlatego organ podatkowy, przychodów z tego tytułu nie zakwalifikował do źródła najem, dzierżawa (zob. art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Przychody te - o ile nie spełniają one przesłanek uznania ich za pozarolniczą działalność gospodarczą – należy zaliczyć do tzw. „innych źródeł”, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

Wyklucza to w tej interpretacji przepisów możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według fiskusa dochody uzyskane z tytułu udostępnienia pod reklamę powierzchni na stronie internetowej należy doliczyć do pozostałych dochodów uzyskanych przez podatników w roku podatkowym, wykazać w składanym za rok podatkowy do 30 kwietnia zeznaniu podatkowym na druku PIT-36 i opodatkować na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Formularz PIT-36 jest właściwy także dla podatników nie prowadzących działalności gospodarczej.

Przykładem orzeczenia opartego o odmienną interpretację przepisów jest wyrok WSA w Warszawie z 5 lipca 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 25/10).

Sąd ten uznał, że o ile strony internetowej nie wydzierżawia osoba prowadząca działalność gospodarczą, winna ona opodatkować przychód z tego tytułu według zasad dla umów najmu/dzierżawy i umów podobnego rodzaju, a więc na podstawie art. 10 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT. Taka kwalifikacja pozwałaby uznać, że osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w zakresie najmu ma możliwość wyboru w omawianym zakresie korzystnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%).

Księgowość
Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

pokaż więcej
Proszę czekać...