Skutki podatkowe wydzierżawienia prawa do znaku towarowego

Skutki podatkowe wydzierżawienia prawa do znaku towarowego / fot. Fotolia
Za przychody z praw majątkowych uznaje się takie wpływy, w których bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe. Jeśli natomiast mamy do czynienia z dzierżawą praw majątkowych (w tym prawa do znaku towarowego), wtedy bezpośrednim źródłem przychodów jest właśnie dzierżawa. A to otwiera pole do objęcia ich podatkiem zryczałtowanym ze stawką 8,5%.

Autopromocja

Jest wiele przypadków, kiedy bardziej opłaca się być płatnikiem podatku zryczałtowanego niż podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Tak jest choćby w przypadku umów najmu czy dzierżawy, zawartych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Ci, jeśli dokonają zgłoszenia do urzędu skarbowego, mogą od tego typu przychodów zapłacić podatek o stawce 8,5%, podczas gdy przy płatności na zasadach ogólnych wynoszą 18 i 32%. Pytanie tylko, co może być przedmiotem dzierżawy.

Skoro jest dzierżawa, to powinno być 8,5%

Podatnik wystąpił do izby skarbowej z wnioskiem o interpretację, dotyczącą opodatkowania przychodu z dzierżawy znaku towarowego. Umowę zawarł ze spółką komandytową, której jest wspólnikiem (komandytariuszem), sam zaś nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Umowa, jak wyjaśnił podatnik we wniosku, została zawarta na podstawie art. 162 § 1 ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117) w związku z art. 709 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93), który stanowi, że przepisy ustawy dotyczące dzierżawy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw.

We wniosku znalazło się pytanie, czy w tej sytuacji podatnik może opodatkować przychód z tej umowy podatkiem zryczałtowanym? Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 2 ust. 1a), tym rodzajem daniny można objąć przychody z umowy dzierżawy i pokrewnych, o ile zostały zawarte przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. A zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a tej ustawy, stawka podatkowa w tym przypadku wynosi 8,5%.

Nabycie praw autorskich do utworów małżonka może być kosztem

Wnioskodawca uznał, że powinien mieć taką możliwość, bo skoro Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (IV CSK 274/10) potwierdził, że istnieje możliwość zawarcia umowy dzierżawy praw majątkowych, to przychody w ten sposób uzyskane powinny być traktowane jak przychody z dzierżawy rzeczy.

Nie ryczałt, ale skala

Jednak Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. Według niej, przychód z użyczenia spółce znaku towarowego będzie stanowić wpływy z prawa majątkowych, a jako takie zaś powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. To zaś oznacza, że podatnik nie może płacić podatku zryczałtowanego, bo przepisy nakazują takie przychody rozliczać według zasad ogólnych, a więc z zastosowaniem skali podatkowej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Podatnik odwołał się od tej decyzji, a kiedy Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że nie ma powodu do zmiany wykładni, skierował sprawę do sądu. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 24 września 2015 r. (sygnatura I SA/Łd 657/15) uchylił zaskarżoną interpretację.

Przepisy podatkowe mówią o dzierżawie praw majątkowych

Sędziowie przychylili się do stanowiska skarżącego i zwrócili uwagę, że przepisy podatkowe mówią, iż źródłem przychodów jest dzierżawa i umowy pokrewne. I choć w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wspomina się, o jakie umowy chodzi, to jednak w art. 16a tejże ustawy mowa jest o przychodach „z tytułu umowy najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych oraz umów o podobnym charakterze”. A więc nie można rozłącznie traktować obu przepisów, jak uczynili to urzędnicy z Łodzi.

Najem prywatny opodatkowany ryczałtem 8,5% - podatek tylko od czynszu

Poza tym zwrócili oni uwagę, że zazwyczaj za przychody z praw majątkowych uznaje się takie wpływy, w których bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe. Jeśli zaś mamy do czynienia z dzierżawą praw majątkowych, to trzeba uznać, że bezpośrednim źródłem przychodów jest właśnie dzierżawa. A to otwiera pole do objęcia ich podatkiem zryczałtowanym ze stawką 8,5%.

Będzie nowa wykładnia

Sędziowie uchylili interpretację, co oznacza, iż izba skarbowa będzie musiała wydać nową interpretację. Jednak w treści wyroku znalazło się zalecenie, aby wziąć powyższe argumenty pod uwagę przy jej tworzeniu. To zaś oznacza, że nowa wykładnia powinna być korzystna dla podatnika.

Marek Siudaj, Tax Care

Zostań naszym ekspertem!

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...